Sigara Neden Zararlıdır?

Sigara dumanında nikotin, katran ve zehirli gazlar bulunmaktadır. Katran maddesinin içerisinde yaklaşık olarak 4000 kimyasal bileşik bulunur. Bu kimyasal bileşiklerin birçoğu da toksiktir yani zehirlidir ve bugün için bu kimyasal bileşiklerden 43 tanesinin kansere yol açtığı bilinmektedir.

Sigaranın dumanında bulunan zehirli gazlar ise nitrojen oksit ve eksoz gazı olarak da bilinen karbon monoksit gazıdır. Özellikle karbon monoksit gazı kanın oksijen taşıma gücünü azaltır. Nikotin ise bağımlılık yapar. Nikotin aslında bir zehirdir. Nikotin yüksek dozda alındığında öldürebilir. Kan basıncını yani tansiyonu ve kalp hızını(nabzı) artırır. Sigara karbon monoksit ile birlikte kalp ve beyin damarlarının hastalanmasına yol açar.

Sigara içenlerin yaklaşık % 25 i sigara nedeniyle yaşamlarının erken bir döneminde ölmektedirler. Yapılan bir araştırmaya göre 1950 - 1975 yılları arasında 10 milyon kişi sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle ölmüştür. 1975 - 2000 yılları arasında ise 50 milyon kişinin sigara nedeniyle ölmesi beklenmekteydi.
Sizce yaşam bu kadar değersiz mi ?

Sigaranın neden olduğu en önemli hastalık grubu kanserlerdir. Sigara, akciğer kanseri başta olmak üzere soluk borusu, gırtlak, ağız, dil, dudak, yemek borusu, mide, pankreas, mesane, böbrek ve kadınlarda rahim ağzı kanserlerine neden olmaktadır. Tüm kanser ölümlerinin % 30 unun, akciğer kanserinden ölümlerin ise % 90 ının nedeni sigaradır. Günde 1 paket sigara içen birinde akciğer kanserine yakalanma riski hiç içmeyen birine oranla 20 kat fazladır.
Her sigara sizi kansere bir adım daha yaklaştırmaktadır !

Solunum sistemi hastalıklarından kronik bronşit ve amfizemin em önemli nedeni sigaradır. Kronik bronşitten ölüm oranı hiç sigara içmeyenlerde 100 000 'de 3 iken, günde 1 paketten fazla sigara içenlerde 100 000 ' de 114 'e çıkmaktadır. Sigara akciğerin doğal savunma sistemini de bozduğu için her türlü her türlü enfeksiyon riskini arttırmaktadır. ( Zatürre, bronşit vb. )

Size sigara içtikten sonra ciğerlerinizin nereden nereye geleceği hakkında bir kaç resim göstereyim belki sizde benim gibi akıllanıp bırakabilirsiniz inşallah...

sigara6ai.jpg

Marifet mi?

Tabi ki de hayır. Sadece orada görüntü yapıyor. Ama bilmiyor ki binlerce zehiri içine alıyor.. Sadece bir gösteri çin hayatını karartıyor.

Sigara içmekle delikanlı olunmuyor malesef bunu ben kendi bakış açım olarak söylüyorum bana iç dediler içmediler güldüm tabi 1 2 hafta ısra edinceler içtim bir kere iki kere sinirliydim o zaman hemde çok ailemden dolayı sinir alıyormuş dediler sigara dayımda içiyormuş. Dedim dayı içiyonda noluyo sanki vücuduna zarar

Dayım:

- Sinirimi alıyor, dedi.

O günden sonra bende başladım içtim içtim bi faydası yok sadece dumanı çekip üflüyorsun millet bakıyor oo Ali süpersin felan tabi zararlarını taki ben bayılana kadar anladım. Bırakmaya yemin ettim ve uzun bir süre çabasında bırakmaya karar verdim. Benden size tavsiye

Hayatın tadını çıkarmak istiyorsanız Sigarayı bırakın !

Ps= Burada bu konuyu açmamın sebebi sigarayı bıraktığımı sizlerle paylaşmak istedim. :curtain:

Bırakamıyorum :S malesef nikodin bandı elte kemeri nikatin bilmemnesi hepsini kullandım :D
aklında bitireceksin diyolar bitiriyorum :D geceleyin kalmayınca yarı cıplak bakkala koşuyorum.
Hipnoz ve telkinle irade dışı bıraktırıyorlarmış seansı 200 mılyon 6 seans ona gidecem yoksa cidden
hayataki performansımda aşırı düşüş var bırakmam lazım :S

Proleter demiş ki:
Bırakamıyorum :S malesef nikodin bandı elte kemeri nikatin bilmemnesi hepsini kullandım :D
aklında bitireceksin diyolar bitiriyorum :D geceleyin kalmayınca yarı cıplak bakkala koşuyorum.
Hipnoz ve telkinle irade dışı bıraktırıyorlarmış seansı 200 mılyon 6 seans ona gidecem yoksa cidden
hayataki performansımda aşırı düşüş var bırakmam lazım :S
Ben bıraktım. Spora başlamayı düşünüyorum şuan da. :curtain: 1.6 x (7 ile 3 arasında) boyum kilom ise 73 (geçmiştir) tabi böyle birşey olamaz otura otura.. :D

Sigarayı bırakacaksınız bunun için parasızlık lazım şansa kriz vurdu parasızlıktan bıraktım. Yaşasın krizz... :twisted: :twisted: :P
Tabi burada banada büyük görev ve zorluk düştü ama kurtuldum. İlk önce bırakmak istemeyi içten istemek. Yoksa olmuyor.

Ah işte sevindim senin adına :D 11 senedir içiyorum
ilk 6 senemde ne zaman istersem bırakırım ben olmayınca aramam diyordum .
sonra malüm olmuyor bırakılmıyor. yok gobek altına band bilmemne enjektoru yok olmadı kusdum parçalandım gene bırakamadım. hipnoza gidicem :D garanti diyolar 1,200 yani bırakmak için para değil aslında senası 200 den .
seni tebrik ediyorum.aman bi daha başlama :)

Proleter demiş ki:
Ah işte sevindim senin adına :D 11 senedir içiyorum
ilk 6 senemde ne zaman istersem bırakırım ben olmayınca aramam diyordum .
sonra malüm olmuyor bırakılmıyor. yok gobek altına band bilmemne enjektoru yok olmadı kusdum parçalandım gene bırakamadım. hipnoza gidicem :D garanti diyolar 1,200 yani bırakmak için para değil aslında senası 200 den .
seni tebrik ediyorum.aman bi daha başlama :)
Asla zarar ve maddi sıkıntıdan başka birşey değil. Paket e vereceğim parayı biriktirir gerekli şeylere harcarım. Arkadaşlarımında katkısı var istiyorum vermiyorlar param da yko alamıyorum. Bu sayede bıraktım. Oh be İstanbul havası dumansız havası sahası. :D

kaç senedir içiyodun ? bravo valla taktik nedir :D acaba :D(sende aklında bitireceksin deme çıldır geldi=))

Proleter demiş ki:
kaç senedir içiyodun ? bravo valla taktik nedir :D acaba :D(sende aklında bitireceksin deme çıldır geldi=))
Ben fazla değil ya 2 sene felan belki. :roll: Taktik parasızlık, arkadaşlık cimriliği ve içten istemek. :wink1:

Parasızlık yok şükür :D arkadaşlar cimri değilki yahu :D yani sigaradan cimrilik yapan olmuyor etrafımda :D
içmeyecem diyorum abi yahu muhabbet sardı yak bi tane dıyorlar :D içten istiyorum orda hem fikiriz :D

Proleter demiş ki:
Parasızlık yok şükür :D arkadaşlar cimri değilki yahu :D yani sigaradan cimrilik yapan olmuyor etrafımda :D
içmeyecem diyorum abi yahu muhabbet sardı yak bi tane dıyorlar :D içten istiyorum orda hem fikiriz :D
Kendini zehirlemeye devam o zaman. :popcorn: :rolleyes1:

:D cevap vermesi çok kolay gelde bana sor spekkucum :D 1,200 vericem diyorum :D sen hala olayın ciddiyetinin farkında değilsin :D çok zor geliyorrrrrrrr :D neyse uzatmayayım :D geede bilgilendirdigin iyi olmus baslamaya kalkanlar olabılır aman başlamayın.
hep derdi bizim rahmetli bi amca.
Oğlum sigara içmek güzel şey ama içmemek dahada güzel :D
kolay gele :Diyi geceler.

SePPuKu demiş ki:
Zeratul demiş ki:
bu meret orgazm sonrası cok iyi gidiyor yah nasıl bırakalım :P
Bira içiyorsun abi bari sigara içme. :P :D
biranın yanında mezedir sigara :P sigara içen herkez içmeyin der doğrudur içmemek lazım . yararı yok zararı çok tur . şimdi diyceksiniz madem zararlı olduğunu biliyorsun neden içiyorsun ? bağımlısı olduk bikere bırakmak zor . başlamamak en iyisi :wink1:

Zeratul demiş ki:
SePPuKu demiş ki:
Zeratul demiş ki:
bu meret orgazm sonrası cok iyi gidiyor yah nasıl bırakalım :P
Bira içiyorsun abi bari sigara içme. :P :D
biranın yanında mezedir sigara :P sigara içen herkez içmeyin der doğrudur içmemek lazım . yararı yok zararı çok tur . şimdi diyceksiniz madem zararlı olduğunu biliyorsun neden içiyorsun ? bağımlısı olduk bikere bırakmak zor . başlamamak en iyisi :wink1:
Ben bıraktım kurtuldum. :popcorn:

carwen

Bilgiliyim
Sadece salak bi özenti yüzünden başladım...

Okul çıkışlarında aa kızlar içiyo ben neden içmeyim derken başladım ne yazık ki...
Bırakmak istiyorum ama en fazla bir hafta.. :|

Ben 13 yaşındayım. Sigara veya alkol kullanmıyorum ve kullanmayıda düşünmüyorum. Bu yazdıkların çok doğru. Fakat birşey söylemek istiyorum; Sep. yanlış hatırlamıyorsam 15 yaşındasın. 15 yaşında sigara içiyor olman beni gerçekten çok üzdü. Ama bırakmanada bir ayrı sevindim. Hayırlı olsun..

Ps: Hayatına karışmak istemem ama sırf bu yüzden babamın kalp krizi geçirmesi beni bu konunun her duyduğumda daha fazla etkilemesine sebep oldu.

Yukarı Alt