1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Sigara içenlere artçı şok!


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren
  [​IMG]

  Sigara içmenin zararları kısmen biliniyor; işin gerçeği ise aslında çok daha kötü! İşte o gerçek...

  Sigaranın zararlarının yanı sıra pasif içicilik, yani sigara içen birinin yakınında bulunup onun sigarasından çıkan zararlı dumana maruz kalmanın zararları da günümüzde artık çok iyi biliniyor. Fakat yapılan bir araştırma sigara içenler için her şeyin bu kadar basit olmadığını ortaya koydu.

  Bilim adamları sigara içen kişilerin içtikleri sigaradan soludukları zararlı maddelerin belli bir oranını bulundukları ortamda tekrar soluduklarını ve bu durumun kendilerini hem aktif, hem de üzerine bir de pasif içici haline getirdiğini tespit ettiler.

  Bilim adamları kapalı bir ortamda günde 14 sigara içen bir kişinin, etrafına yaydığı dumanı tekrar solumasından dolayı 2,6 sigara daha içtiğini ortaya koydular. Üstelik eğer aynı ortamda başka sigara içenler daha varsa, her günde 14 sigara içen kişi için bu hesaba 1,3 sigara daha eklemek gerekiyor.

  Yapılan araştırmalar sigara dumanına maruz kalındığında bir sigara içilmesi ile alınacak olan kanserojen maddelerin %15 ile %23'ü arasında bir miktarının çevredekiler tarafından solunduğunu da ortaya koyuyor.