1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

>>> Şifre Seçiminde Uyarılar ve Öneriler <<<


 1. Streetwise

  Streetwise rank8

  Kayıt:
  11 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.839
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Kredi kartı ve internet bankacılığında şifre seçerken, sanatçı ve kent isimleri, evde beslenen hayvanın adı, aile bireylerinin isimlerinin ters yazılmış şekillerinin kullanılmaması öneriliyor.

  Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın hazırladığı 2004 yılı raporuna göre, kredi kartı ve online bankacılık işlemleri günlük hayatı kolaylaştırsa da birçok riski beraberinde getiriyor.

  Birçok kişi, kolay hatırlanması nedeniyle kendi isim ya da lakabını, sevdiği sanatçının ismini, tuttuğu takımın ya da beslediği köpeğin adını şifre olarak seçiyor. Hızlı bir şekilde çözülebileceği göz önünde bulundurularak, eş ve çocuklar, iş arkadaşları, ünlü sanatçılar ve kent isimlerinin şifre olarak kullanılmaması öneriliyor.

  Doğum tarihleri, adres, doğum yeri, telefon numarası, aile bireylerinin adlarının ters yazılmış şekli, SSK ve TC kimlik numarası,”love, hotel, holiday” gibi çok kullanılan kelimelerle aynı harften (aaaaaa), aynı sayıdan (555555), ardışık sayılardan (123456), alfabe sırasından (abcdef) oluşan şifrelerin de tercih edilmemesi tavsiye ediliyor.

  En İyi Şifre

  En az yedi-sekiz karakter uzunluğunda, kolay ve hızlı yazılabilen ve girildiğinde çevreden anlaşılmayan şifreler, en iyi şifreler olarakgösteriliyor. Şifrenin tek cümleden oluşması isteniyorsa, en azından sonuna “zafer18” gibi bazı sembollerin ya da sayıların yazılması gerekiyor.

  Kol hareketlerinden bile şifreyi çözebilen kişiler bulunduğu için,şifre yazılırken sadece parmakların kullanılması büyük önem taşıyor. Şifrelerde bir harfin bir sayıyla değiştirilmesi, örneğin, “a” yerine “6” kullanılarak, “atila” yerine “6til6” yazılması öneriliyor. Şifrelerin belirli sürelerle değiştirilmesi, yurtdışındaki art gözlerden korunmak için “ç,ğ,ş” gibi Türkçe karakterlerin de kullanılması gerekiyor.

  Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın örnek şifreleri şöyle:

  * MUR@tşen89
  * “Oğlum Levent 8, kızım Nilüfer 3 yaşında yıl 2004”teki kelimelerin baş harfleri ve rakamlarından oluşan şifre: OL8,KN3YY2004’
  * “Ben 15 senedir Mamak’ta oturuyorum” cümlesindeki kelimelerin baş harfleriyle rakamlarından oluşan şifre: B15SMO


  Saygılarımla...


  - Resim Silinmiş.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017