1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Shaiya Online Rehberi


 1. Fre3sTyLe

  Fre3sTyLe rank8

  Kayıt:
  21 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  16.763
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Bana küfreder gözlerin , dudakların yardım yalvarı

  [​IMG]

  Shaiya Online Üye Ol
  Shaiya Online Resmi Sitesi
  Oyun Türü: Ücretsiz  Oyunu tanıyalım :

  PVP, yani oyuncuya karşı oyuncu savaşlarının en yüksek seviyede gerçekleştiği, bir çok ödüle layık görülen Shaiya oyunculara cazip bir oyun tecrübesi sunuyor.

  Uluslararası alanda Amerika, Almanya ve Fransa'da büyük ilgi gören ve hızla büyüyen Shaiya artık Türkçe platformuyla, 6 milyon üyesiyle birlikte, Türk oyunseverlere ulaşmayı hedefliyor.

  İndirilmesi ve oynanması tamamen ücretsiz olan Shaiya, Türkiye versiyonuyla oyunculara kapalı beta sürecinde yer alma fırsatını tanıyor. Oyuncuya ek özellikler sunan, web tabanlı veya oyun içi mağazalardan satın alınabilecek ek nesneler, Aeria Games'in Shaiya'dan elde ettiği gelirin kaynağını oluşturuyor.  Başlangıç :

  [​IMG]


  Shaiya'ya giriş yapabilmek için öncelikle bir Aeria oyun hesabı açman gerekir.

  İlk kez giriş yaparken Işık İttifakı (İnsanlar ve Elfler) veya Öfke Kardeşliği (Vailler ve Nordeinler) arasında bir tercih yapmak zorundasın.


  [​IMG]  Karakterimi nasıl oluşturabilirim ?

  Bir karakter oluştururken öncelikle ismini, klasını, cinsiyetini, mesleğini ve dış görünüşünü belirlemen gerekir.


  Zorluk dereceleri:


  Kolay – Online RP-oyunlarına yabancı olanlar için uygundur. 2 katı hızla tecrübe puanı kazanılır, ancak 30. seviyeye kadar devam edilebilir.

  DİKKAT!! Karakterler normal, zor ve aşırı derecelerdeki kadar güçlü değildir. 2 katı hızla tecrübe puanı kazanılır, ancak 30. seviyeye kadar devam edilebilir. Bu derecede özel yetenekler kullanılamaz.

  Normal – Bu derecede tecrübe puanı ve bonuslar normal hızla kazanılır.

  DİKKAT!! Karakterler zor ve aşırı derecelerdeki kadar güçlü değildir.

  Zor – Tavsiye edilen derece!!

  Seviye atlamak için daha fazla tecrübe puanı gerekir, buna karşılık her seviye için daha fazla bonus kazanılır. Özel yetenekler ve neslere bu derecede ulaşılabilir. 'Aşırı' derecede yeni bir karakter oluşturabilmek için 'zor' derecedeki karakterinizin 40. seviye ulaşması gerekir.

  Aşırı – Bu derecede oynamak gerçek anlamda bir meydan okumadır.Tecrübe puanı kazanımı zor derecedeki gibidir ancak karakteriniz ölüp canlandırılmadığı takdirde kalıcı olarak silinir.

  Bu derecede oynarken diğer derecelerde kullanamayacağınız nesne ve yeteneklere sahip olabilirsiniz.


  Göstergeler/ GUI(Grafik Kullanıcı Arayüzü)

  [​IMG]

  1. Durum Penceresi (T): Karakterin ismini, seviyesini, mevcut HP'sini(Hayat Puanı), mevcut MP'sini(Mana Puanı) ve dayanıklılığını(DP) gösterir.

  2. Hedef Penceresi:: Oyuncunun görüş alanındaki düşman veya oyuncuların istatistiklerini (isim, durum, karakter) gösterir.

  3. Etki Göstergesi: Oyuncunun üzerinde mevcut olan pozitif ve negatif etkileri ve kalan sürelerini gösterir.

  4. Kısayol Listesi (P): Tepkiler, temel hareketler, yetenekler, büyüler ve tüketilebilen nesneler burada listelenebilir ve klavyedeki 1-0 tuşları ile kullanılabilir. Kısayol listesindeki + tuşuna basılarak göstergeye yeni bir liste eklenebilir.(Bu liste ise NumPaddeki 1-0 tuşları ile kullanılabilir.) Ok tuşu kullanarak kısayol listesini dikey hale getirilebilir.

  5. Karakterin İsmi: Oyuncunun karakterinin ismini gösterir. Grup halinde veya PvP (oyuncu oyuncuya karşı) halinde isimler kenarda sıralanır.

  6. Radar (V): Düşmanları, NPCleri(Non-Player Character – oyuncular tarafından yönetilmeyen karakterler), görevleri ve ödülleri gösterir. '+' veya '-' tuşları ile yakınlaştırılıp uzaklaştırılabilir. Parşömen(M) tuşuna basılarak bu ufak harita bütün krallık haritasına dönüştürülebilir.

  7. Menü Tuşları (soldan sağa): Dükkan, Durum, Çanta, Yetenekler, Görevler, Birlik, Seçenekler.

  8. Tanrıça'nın Nimeti: Tanrıça'nın Nimeti'nin seviyesini gösterir.  Harita

  Haritanı açmak için klavyendeki 'M' tuşuna ya da radardaki parşömen tuşuna bas.

  [​IMG]

  1.Haritanın üzerindeki sarı simgeler NPC görevlerini gösterir. Görevlerini yerine getirmek için bu noktalara git ve başının üzerinde bir simge yanan NPC ile konuş.

  2.Bu işaretler her haritada bol miktarda bulunan portalları gösterir. Bunların önemli olanları haritada her zaman işaretlenmiştir.

  3.Haritadaki mavi simgeler ise görevini tamamladıktan sonra gitmen gereken NPCleri gösterir. Bu NPClerden görevlerin sonunda kazandığın ödülleri alabilirsin.  Görevler (Nasıl Alırım? Nasıl Yaparım?)

  [​IMG]

  1.Mevcut bütün görevler haritada sarı simgelerle gösterilir.

  2.Bu görevleri verecek olan NPClerin başlarının üzerinde bir simge yanar.

  3.Bir NPC'nin üzerine çift tıkladığında onunla alışveriş yapabilir ya da sohbet edebilirsin. Sohbet etmeyi tercih edersen NPC mevcut bütün görevlerini sana iletecektir.

  4.Sohbet etmeyi tercih edersen NPC'nin görev penceresi açılır. Burada maceralara atılacağın ülkeler hakkındaki hikayeleri okuyacak ve sonucunda değerli ödüller ile tecrübe kazanacağın görevleri yerine getirme şansını bulacaksın. Eğer teklif edilen görevi almaya karar verirsen 'kabul' tuşuna bas. Görev hoşuna gitmezse 'çıkış' tuşuyla görevi reddedebilirsin.

  5.Aldığın görevi 'U' kısayolunu kullanarak istediğin zaman tekrar okuyabilirsin. Bu aldığın bütün görevler için geçerlidir. 'U' tuşu ile görev penceresi açılır. Burada bütün tamamlanmamış görevler yeşil, yeni tamamlanmış görevler ise sarı olarak işararetlenmiştir.

  6.Bir görevin bütün gereklerini yerine getirdiğinde haritanın üzerinde mavi bir simge belirir. Bu simge genellikle sana görevi vermiş olan NPC'nin yerini gösterir. Görevlerini tamamladıktan sonra ona tekrar uğrayıp muhtemel ödüllerini alabilirsin.  Shaiya'da Nasıl Hareket Ederim?

  Shaiya dünyasında hareket etmek çok kolaydır. Karakterini bir yerden bir yere hareket ettirmek için 2 seçeneğin var:

  1. Seçenek: Fareni kullanarak hareket etmek için karakterinin gitmesini istediğin yeri farenin sol tuşuyla tıkla. Etrafına bakmak için ise ya farenin sağ tuşuna basılı tutman ya da klavyendeki yön tuşlarını kullanman gerekir.

  2. Seçenek: Shaiya'da klavyendeki 'W', 'A', 'S' ve 'D' kısayollarını kullanarakda hareket edebilirsin. Karakterini 'W' ile ileri, 'S' ile geri, 'A' ile sola ve 'D' ile sağa doğru hareket ettirebilirsin. Karakterini sola doğru kaydırmak için 'Q', sağa doğru kaydırmak için ise 'E' tuşlarını kullanmalısın.

  W' ye çift tıklayarak otomatik koşuyu aktive edebilirsin Bu durumda sen başka bir komut verene kadar karakterin ileri doğru koşmaya devam eder. 'Q', 'S' ve 'E' tuşlarına çift tıklayarak karakterine akrobatik sıçrayışlar yaptırabilirsin. *** Space tuşunu kullanarak karakterini zıplatabilirsin.

  Eğer bir yerde takılı kaldıysan ya da hemen en yakın şehire gitmek istiyorsan chat penceresine '/return' yazıp 'ENTER' tuşuna basman ve 10 saniye beklemen yeterli olur.
  Shaiya'da Nasıl Savaşırım?

  [​IMG]

  Ekranında beliren bir düşmana saldırabilmek için öncelikle fare imlecini düşmanın üzerine getirmen gerekir. Eğer imleç bir kılıca dönüşürse bir kez tıklayarak düşmanı seçebilirsin. Düşmanı seçtikten sonra bir büyü veya bir savaş tekniği ile ona saldırabilirsin ya da bir kez daha tıklayarak normal saldırını uygulayabilirsin.
  Shaiya'da Nasıl Chat Yaparım ?

  [​IMG]


  'ENTER' tuşu ile her zaman Shaiya chat kutusunu (1) açabilirsin. Buraya mesajını girebilir ve oyun ekranında çıkmasını sağlayabilirsin. Bu şekilde diğer oyuncularla iletişime geçebilirsin.

  Eğer genel mesaj atmak istemiyorsan chat kutusunun hemen solundaki menüden (2) başka bir mesaj türü de seçebilirsin.


  Genel - Bu seçenekte normal chat yapabilirsin. Duyabilecek kadar yakında olan bütün oyuncular mesajlarını alır.

  Fısıltı - Bu seçenekte başka bir oyuncu ile özel chat yapabilirsin. Bunun için öncelikle chat yapacağın karakterin ismini ardındanda yollamak istediğin mesajı yazmalısın.

  Grup – Bu mesajlar seninle aynı grupta olan bütün oyunculara iletilir.

  Birlik - Bu mesajlar seninle aynı birlikte olan bütün oyunculara iletilir.

  Takas - Bu mesajlar ticaret yapmakta olan veya yapmak isteyen oyunculara iletilir.

  Dikkat: 11. seviyeye ulaşmadan Takas seçeneğinde chat yapamazsın kullanamazsın.


  Kullanıcı Arayüzü

  Tuş İşlevi
  ESC – İptal/Seçenekler
  P Hızlı erişim çubuğunu Aç/Kapa
  F1-F8 Karakter seçimi
  V Radar Aç/Kapa
  F10 Bakış açısını değiştir
  M Dünya haritası
  F11 Göstergeleri Aç/Kapa
  Tab Koşma/Yürüme
  ` Hedef değiştir
  W ileri(çift tık : otomatik koşma)
  1-0 Hızlı erişim kısayolları
  S geri(çift tık : ters takla)
  T Durum penceresi
  A sol
  U Görev penceresi
  D sağ
  I Çanta
  Q sol çapraz(çift tık : sola takla)
  O Seçenekler
  E sağ çapraz(çift tık : sağa takla)
  G Birlik penceresi
  F Grup üyesine eşlik et
  K Yetenekler Penceresi
  B Tepkiler Penceresi
  H Koordinatları Aç/Kapa
  +/- Hızlı erişim çubuğu
  L Işık Aç/Kapa
  Space Zıplama  Irklar

  İnsanlar

  Teos'un en gençleri İnsanlardır.Güçlü, zeki ve çevik... İnsanlar neredeyse Teos'taki bütün görevleri üstlenebilirler ama daha çok güçleri ve ruhani özellikleriyle öne çıkmışlardır.

  Doğuştan cengaver ve rahip olan İnsanlar büyülü Elfler'i çok iyi tamamlar. Tanrıçaları tarafından Teos'a, düzeni ve birliği yeniden kurmaları umuduyla gönderilmişlerdir.
  Malesef onlar da bu karmaşanın içine çekildi ve yanlarında dost olarak bir tek Elfler kalmıştı.  [​IMG]

  İnsan - Muhafız

  Muhafızlar üstün Dayanıklılık ve Hayat puanlarıyla ön safların değişmez savaşçılarıdır. Muhafızlar, cengaverlerin aksine aynı anda birden fazla düşmanla girdikleri mücadelelerden canlı çıkmayı başarabilirler. Ayrıca canavarları üstüne çekme özelliği sayesinde gruplarda çok faydalı olurlar.

  Özellikleri:

  - Kalkan, tek-el kılıç ve ağır silahları kullanabilirler.

  - Yüksek direnç ve yaşam enerjisine sahiptirler.

  - Savaş hengamesinde hiç düşünmeden göğüs göğse çarpışmaya hazırdırlar.

  - Her seviye artışında otomatik olarak savunmaları ve hayat puanları artar (+1 DEF).  [​IMG]

  İnsan – Rahip

  Rahipler yeteneklerini insanlığın ruhani doğasından alırlar. Yenileme büyüleriyle savaşlarda gerek kendilerine gerekse içinde bulundukları gruba büyük fayda sağlarlar. Hem ölüleri diriltebilen hem de büyülere karşı koruma sağlayabilen rahipler bu özellikleriyle paganların karşıt klasını temsil ederler.

  Özellikleri::

  - Yenileme büyülerinde uzmandırlar.

  - Müttefiklerini güçlü yaratıklara dönüştürebilirler.

  - Rakiplerini zararsız hayvanlara dönüştürebilirler.

  - Her seviye artışında +1 BIL (Bilgelik puanı) alırlar.  [​IMG]

  İnsan - Cengaver

  Cengaverler tipik yakın dövüşçülerdir, bire bir karşılaşmaları tercih ederler. Bir cengaverin en önemli özelliği fiziksel saldırı gücü olmasına karşın özel yeteneklerini kullanabilmek için bir miktar manaya da ihtiyaç duyar.

  Özellikleri:

  - Çoğu silahı kullanabilirler.

  - Üst düzey fiziksel saldırı gücüne sahiptirler.

  - Savaşlarda ön saflarda etkili olurlar.

  - Her seviye artışında otomatik olarak +1 GÜÇ puanı alırlar.
  Elfler


  Düzenli, zeki ve tedbirli kavramları bir elfi tanımlamayabilmek için gerekenlerden yalnızca bir kaçıdır. Elfler, Vailler gibi, Dumianas'ın torunlarıdır.

  Doğa kanunları, düzen ve disiplin elfler için çok büyük önem taşır. Birincil amacı olası tehlikeleri sınırlarından olabildiğince uzakta tutmak olan büyülü elf ırkı, Işık Tanrıçası'nın göz bebeğidir.  [​IMG]

  Elf – Korucu

  Korucular doğa ve hayvanlar üzerine sahip oldukları bilgiler sayesinde çevrelerine uyum sağlamakta ustadırlar. Gizlenme, şaşırtma ve pusuya yatma bir korucunun en önemli özellikleridir. Kendini zararsız bir hayvana dönüştürerek ormanda farkedilmeden dolaşabilir.

  Özellikleri:

  - Kısa kılıçları ve muştaları kullanabilirler.

  - Üstün sıyrılma yetenekleri vardır.

  - Gizlenme ve dönüşme yeteneklerine sahiptirler.

  - Her seviye artışında +1 BEC (Beceri puanı) alırlar.  [​IMG]

  Elf – Okçu

  Okçular uzun mesafe saldırıları sayesinde tehlikelerden uzak durabilirler. Rakibinin hareket ve saldırı hızını düşürerek rahatça üstesinden gelebilirler. Özel yetenekleri sayesinde rakiplerinin üzerine gerçek anlamda ok yağdırabilirler. Oldukça şanslı olan okçular, diğer klaslara oranla daha çok kritik hasar verebilirler.

  Özellikleri:


  - Ok, tatar yayı ve kısa kılıç kullanabilirler.

  - Uzmanlık alanları uzun mesafeli saldırılardır.

  - Üstün isabet oranına sahiptirler.

  - Her seviye artışı ile birlikte şansları da artar (+1 ŞAN).  [​IMG]

  Elf – Büyücü

  Elfleri elf yapan özelliklerden belki de en önemlisi büyü kullanımı, bu özelliğin en ön plana çıktığı klas da kuşkusuz büyücülerdir. Büyücüler gerek teker teker gerekse grup halinde, her türlü rakiple başetmek için büyüye başvururlar. Ateş, su, toprak ve hava elementlerinden sağlayabildikleri fayda sayesinde oldukça çetin bir düşmana dönüşürler.

  Özellikleri:

  - Olağanüstü saldırılara sahiptirler.

  - Bir hedefe veya bir alana saldırabilirler.

  - Her seviye artışında 1 Zeka puanı alırlar (+1 ZEK).
  Vailler

  Zeki ve çevik, kurnaz ve ruhani, Vailler Karanlıklar Tanrıçası'nın gözde ırkıdır. Dumianas neslinden gelen iki ırktan biri olan ilginç ve gizemli vail ırkı beklenenin aksine, savaşa ve şiddete susamış bir ırk değildir.

  Fakat kendi bölgelerinde dengeyi ve huzuru korumak adına her türlü hain ve korkunç davranışı sergilemekten kaçınmazlar.
  Fazla kuvvetli olmayan Vailler, gizli ve esrarengiz savaş teknikleriyle bu durumun üstesinden gelirler.  [​IMG]

  Vail – Suikastçı

  Öfke Birliğinin koruculara verdiği karşılık suikastçılardır. Suikastçiler, aynı korucular gibi doğa ve hayvanlar üzerine sahip oldukları bilgiler sayesinde çevrelerine uyum sağlamakta ustadırlar. Gizlenme, şaşırtma ve pusuya yatma bir suikastçının en önemli özellikleridir. Zararsız bir hayvana dönüşerek, hatta düşman kılığına girerek farkedilmeden dolaşabilir.

  Özellikleri:

  - Kısa kılıçları ve muştaları kullanabilirler.

  - Üstün sıyrılma yetenekleri vardır.

  - Gizlenme ve dönüşme yeteneklerine sahiptirler.

  - Her seviye artışında +1 BEC (Beceri puanı) alırlar.  [​IMG]

  Vail – Pagan

  Ruhani güçleri reddeden paganlar bu sayede büyü kullanımında uzmanlaşmışlardır. Paganlar, gerek teker teker gerekse grup halinde, her türlü rakiple başetmek için büyüye başvururlar. Ateş, su, toprak ve hava elementlerinden sağlayabildikleri fayda sayesinde oldukça çetin bir düşmana dönüşürler.

  Özellikleri:

  - Olağanüstü saldırılara sahiptirler.

  - Bir hedefe veya bir alana saldırabilirler.

  - Her seviye artışında 1 Zeka puanı alırlar (+1 ZEK).  [​IMG]

  Vail – Kahin

  Kahinler yeteneklerini Vaillerin ruhani doğasından alırlar. Yenileme büyüleriyle savaşlarda gerek kendilerine gerekse içinde bulundukları gruba büyük fayda sağlarlar. Hem ölüleri diriltebilen hem de büyülere karşı koruma sağlayabilen rahipler bu özellikleriyle paganların karşıt klasını temsil ederler.

  Özellikleri:

  - Müttefiklerini güçlü yaratıklara dönüştürebilirler.

  - Rakiplerini zararsız hayvanlara dönüştürebilirler.

  - Her seviye artışında +1 BIL (Bilgelik puanı) alırlar.
  Nordeinler

  Nordeinler, Büyük Savaş'ın son dönemlerinde Teos'u korumaları için yaratıldılar. Uygar ve zeki olmaktan oldukça uzak olan Nordeinler gaddar ve saldırgan bir ırk olarak tanınırlar.

  Fakat bu kadim ırkı bu özelliklerinden dolayı yargılamak doğru değildir. Süregelen savaşlarda gördüklerinden dolayı büyüyü kınayan nordeinler, savaşta sihir kullanmamaktan yanadırlar.

  Bu belki de sihirli elfler yerine ruhani Vailler'in yanında saf tutmalarının en önemli sebeplerinden biridir.  [​IMG]

  Nordein – Savaşçı

  Savaşçılar tipik yakın dövüş ustalarıdır. En öneli özellikleri fiziksel saldırı güçleri olmasına rağmen gerçek potansiyellerini su yüzüne çıkarmaları için mana puanlarını da gözardı etmemelidirler.

  Özellikleri:

  - Çoğu silahı kullanabilirler.

  - Üst düzey fiziksel saldırı gücüne sahiptirler.

  - Savaşlarda ön saflarda etkili olurlar.

  - Her seviye artışında otomatik olarak +1 GÜÇ puanı alırlar.  [​IMG]

  Nordein – Nöbetçi

  Nöbetçiler de muhafızlar gibi üstün Dayanıklılık ve Hayat puanlarıyla ön safların değişmez savaşçılarıdır. Nöbetçiler, savaşçıların aksine aynı anda birden fazla düşmanla girdikleri mücadelelerden canlı çıkmayı başarabilirler. Ayrıca canavarları üstüne çekme özelliği sayesinde gruplarda çok faydalı olurlar.

  Özellikleri:

  - Kalkan, tek-el kılıç ve ağır silahları kullanabilirler.

  - Yüksek direnç ve yaşam enerjisine sahiptirler.

  - Savaş hengamesinde hiç düşünmeden göğüs göğse çarpışmaya hazırdırlar.

  - Her seviye artışında otomatik olarak savunmaları ve hayat puanları artar (+1 DEF).  [​IMG]

  Nordein – Avcı

  Avcılar uzun mesafe saldırıları sayesinde tehlikelerden uzak durabilirler. Rakibinin hareket ve saldırı hızını düşürerek rahatça üstesinden gelebilirler. Özel yetenekleri sayesinde rakiplerinin üzerine gerçek anlamda ok yağdırabilirler. Şanslarıyla öne çıkan avcılar, diğer klaslara oranla daha çok kritik hasar verebilirler.

  Özellikleri:

  - Ok, cirit ve tek-el balta kullanabilirler.

  - Uzmanlık alanları uzun mesafeli saldırılardır.

  - Üstün isabet oranına sahiptirler.

  - Her seviye artışı ile birlikte şansları da artar (+1 ŞAN).
  [​IMG]
   
 2. volkanka

  volkanka rank8

  Kayıt:
  20 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.214
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  University Students...
  Şehir:
  ANALA

  Eline sağlık,güzel bi rehber olmuş.
   
 3. Fre3sTyLe

  Fre3sTyLe rank8

  Kayıt:
  21 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  16.763
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Bana küfreder gözlerin , dudakların yardım yalvarı

  :muck: