1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

SGK'da suistimale teknolojik önlem


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren
  [​IMG]

  SGK Başkan Yardımcısı Fatih Acar, vatandaşa daha sağlıklı hizmet sunumunun yanı sıra suiistimalleri de önlemek amacıyla teknolojinin son yeniliklerini kullandıklarını belirterek, ''9 ayda birkaç doğum, ölüye de reçete gibi trajikomik suistimaller artık anında tespit ediliyor'' dedi.

  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkan Yardımcısı Fatih Acar, bir toplantıya katılmak üzere geldiği Adana'da, yaptığı açıklamada, SGK'nın, 118 milyar TL bütçe ile merkezi yönetim bütçesinin yüzde 42'sini oluşturan önemli bir kurum olduğunu, bu kurumun en iyi şekilde hizmet üretirken suiistimal edilmemesi için de son 25-30 yılın en önemli reformu olan Sağlık Reformunun gerçekleştirildiğini belirtti.

  Reformun sağlıklı şekilde hayata geçmesi için mayıs 2008 den bugüne kadar çok önemli altyapı çalışmaları gerçekleştirildiğini, 36 yönetmelik, 27 tebliğ çıkarıldığını, merkez ve taşra teşkilatları yapılandırıldığını, 81 il müdürlüğünün oluşturulduğunu, 228 noktada Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürlüğü'nün hayata geçirildiğini belirten Acar, Antalya'da 3 merkez müdürlüğünü daha hizmete açacaklarını kaydetti.

  Acar, vatandaşın hizmet alımını kolaylaştırdıklarını, 30 bin yaşlı ve özürlüye şu anda maaşlarını evlerinde ödediklerini, kuyruk çilesine son verdiklerini belirtti.

  Tüm bunların yanında suiistimalleri önlemek için ayrı bir mücadele verdiklerini anlatan Acar, şunları söyledi:

  ''Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile getirilen kuralların elektronik ortamda takibi sayesinde artık 9 ayda birkaç doğum, ölüye de reçete gibi trajikomik suiistimaller anında tespit ediliyor. Mesela, günde bir kez kullanımı bile mümkün olmayan bir iğneyi kişinin günde birkaç kez vurdurması mümkün değil. Yani, SUT'ta belirtilen kurallara uygun olmayan ödemeler yapılmıyor.''

  Acar, 1 ocakta başlayan ''karekot'' uygulamasıyla, artık, her ilacı üretiminden vatandaşa sunumuna kadar takip edebildiklerini, bu sayede sahte ilaç kupürleri de artık olmayacağını belirterek, ''Çünkü, artık her ilacın bir barkot numarası var. İlaç, bu numara ile takip ediliyor. Bu sistem, ilaçta israfın önlenmesi açsından da son derece faydalı oldu'' dedi.

  Hastane ve eczane denetimlerine de bir kural getirdiklerini ifade ederek, ''Artık her hastane yılda en az bir kez, her eczane de yine yılda en az 2 kez denetlenecek. Denetimlerde hangi kriterlere bakılacak onlar bile bir kurala bağlandı. Bu sayede denetimde eşitliği de sağlıyoruz. Daha önce Ankara'da 14 hastanede yaptığımız denetimde 7.1 milyon TL haksız ve usulsüz ödeme tespit etmiştik. Şimdi bu ödemeleri hastanelerden tahsil ediyoruz. Bunun ardından İstanbul'daki hastanelerde denetlendi. Çalışma tüm yurt genelinde yaygınlaştırılıyor'' diye konuştu.

  Acar, SGK'dan hakkı olmadan maaş alanların da takiplerinde olduklarını kaydederek, ''Muvazaalı boşanıp, anne ya da babalarından kalan emekli maaşlarını haksız yere alanlar için de sıkı bir takip başlatıyoruz. Hiç kimse böyle bir yola başvurmasın. Çünkü, tespit edildiği takdirde haksız yere alınan ödeme yasal faiziyle birlikte istenecek'' dedi.