1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Sevimli dostlarımız tarihemi karışıyor...


 1. Still Life

  Still Life rank8

  Kayıt:
  30 Ocak 2009
  Mesajlar:
  528
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Abu Dhabi
  Köpeklerin yerini robotlar mı alacak? Bu robotlar herşeyi kokusundan tanıyor!

  Bilim adamları, yeni bir robot üzerinde çalışıyor. Bu robotu diğerlerinden ayıran en önemli özelliği ise hava alanı ve benzeri önemli bölgelerde silah, uyuşturucu, patlayıcı ve illegal yollardan bir ülkeye göç etmeye çalışanlara karşı geliştirilmiş olması.

  Sheffield Üniversitesi'nde ilk testleri yapılan yeni robot, kullanılmaya başlandığında ise yabancı maddeleri anında tespit edebilen dünyanın ilk kargo takip sistemi olacak.

  Sensör yani algılayıcılarla donatılacak olan bu robotlar, en son teknolojiden de faydalanacak ve lazer ve fiber optik teknolojilerini de kullanacak.

  30 cm. uzunluğunda olması beklenen ve robo-ferret olarak da bilinen bu robotlar, çelik bir konteynırın içerisine yerleştirildiğinde otomatik olarak kendini bu konteynırın çatısına taşıyor ve tüm konteynırı tarayarak yabancı maddeleri tespit etmeye çalışıyor. Yabancı bir cisim tespit edildiğinde ise bu bilgiyi doğrudan kontrolörüne gönderiyor.

  Bu robotların en ilginç özelliği ise yasadışı olarak bir ülkeden diğerine kaçmaya çalışan göçmenleri de tespit edebiliyor olması. X-ray'lerin kulanılması, radyasyonun zararlı etkilerinden dolayı yasaklandığı için göçmenlerin konteynırlarla kaçabilmesi bugüne kadar mümkün olabiliyordu. Ancak bu robotlar, konteynıra yerleştirildiğinde bu konteynırın içerisindeki nefes alıp verirken çıkan karbondioksiti algılayabiliyor ve içeride herhangi bir kişinin bulunup bulunmadığını algılayabiliyor.


  ps:Teknolojiyi merakla takip ediyorum :popcorn: