Zico, Sevilla karşılaşmasında, Rizespor maçındaki kadroyu sahaya süreceğini açıklarken, Brezilyalı hoca İspanyol ekibini canlı izlemediği için yapılan eleştirilere de sert yanıt verdi.

Zico’dan önce soruları yanıtlayan Diego Lugano, “Şu ana kadar Fenerbahçe’nin ne kadar büyük bir iş yaptığının farkında. Biz de bunun farkındayız. Yarın da şartları maksimum şekilde değerlendirip turu geçen taraf olmak istiyoruz” dedi.

İnter maçında çok önemli forvetleri durdurduğu, ancak Sevilla’nın da dünya çapında tehlikeli forvetlere sahip olduğunun hatırlatılması üzerine, Uruguaylı defans oyuncusu şunları söyledi: “Bu turdan sonra artık Devler Ligi’nde her takımda iyi forvetler olacaktır. Yarınki maçta oynayacak forvetleri de yakından tanıyorum. Bizim için önemli olan yarın geceden başarıyla ayrılmaktır.”

Sık kart görmesiyle ilgili soruya, “Fazla kart görmemin 2 sebebi var kabul ediyorum. Ben maçı yasayan birisiyim gereğinden fazla konuşabilirim bu da fazla kart görme sebebi olabilir. Ama biraz da ismimin çıktığını düşünüyorum, bana saha için de kolay kart çıkıyor” şeklinde konuştu.

Uruguaylı başarılı stoper, “Biz takım olarak bazı şeyler elde ediyorsak bu hepimizin başarısıdır. Amacımız hücuma takım olarak çıkmak, takım olarak defans yapmak. Sevilla'ya karsı kendimize guvenimiz tam. Bu güvenimizle maçtan başarılı çıkabileceğimizi düşünüyoruz. Şampiyonlar Ligi'nde oynayan UEFA'da oynayan arkadaşlarım var onlarda beni arayıp süper bir taraftarımız olduğunu söylüyorlar. Burada taraftar takım ile birlikte oynuyor ve bu da bizi etkiliyor ve Fenerbahçe taraftarının farkını burada hissediyoruz. Şu anda bizi motive eden en büyük faktör Fenerbahçe'yi Türkiye'yi temsil ediyor olmak. Bizi başka bir şey motive etmiyor. Bizim için önemli olan prestijimizi devam ettirebilmek” şeklinde konuşarak sözlerini tamamladı.

Lugano’dan sonra söz alan Zico, "Bulunduğumuz amaç ve hedefimiz her şeyi anlatıyor. Lugano da az önce bunu çok güzel bir şekilde açıkladı. Burada olmamız bizim bu maç için ne kadar istekli oynamamız gerektiğini de zaten açıklıyor.

Sevilla ekibi hakkında farklı şeyler söylenebilir. Ama Sevilla çok oturmuş bir takım. 2007’nin en iyi takımı olduğunu, son dönemde 2 UEFA Kupası ve 1 Süper Kupa kazandığını, elindeki futbolcuların da ne kadar kaliteli olduğunu biliyoruz. Şampiyonlar Ligi’nde bu noktada olmaları da bunu gösteriyor zaten.

Biz, şu ana kadar yaptıklarımızın daha fazlasını sahaya çıkıp göstermeliyiz. Hırsımız ve azmimizle buraya geldik ve bunu saha içerisinde yeniden yansıtmak durumundayız

Bir gazetecinin "Sevilla'dan korkuyormusunuz" şeklindeki sorusuna Zico, "Sevilla’dan korkuyor olsam burada oturmazdım. Ben hayatımda hiçbir şeyden korkmadım. Sevilla'dan da korkmadım. Bu yüzden de geçerli bir soru değil bu benim için" yanıtını verdi.

Zico, "Kafamda şu anda kadromu belirledim. Önümüzde bir tane idman var ama Rize maçında oynayan kadroyu sahaya süreceğim. Maldonado gücümüze güç kattı. Selçuk olmayınca neler yapabileceğini gösterdi. O da şans bulursa oynayacak. Semih’in de sakatlığı iyi durumda ve hazır olursa o da oynayabilir" diye konuştu.

Sevilla'nın kadro yapısı hakkında da konuşan Brezilyalı teknik adam, "Sevilla’nın kanatlarını ne kadar iyi kullandığı ve kaliteli bir ekip olduğu belli. Ramos, Alves, Adriano ve Fabiano, Capel, Keita Polsen, Renaito ile bu takım bu noktalara geldi. M.United, Milan ve Real Madrid gibi gözükmese de 2007 yılın en iyi takımı seçildi. Bu yüzden saygı duyulması gereken bir ekip. Bu nedenle de biz, sahaya savaşçı gücümüzü yansıtmalıyız. Ama onlar gibi biz de kaliteli bir ekibiz" dedi.

Zico şöyle devam etti:
"Eğer kapasitesi olan bir çalışanınız varsa sizin adınıza her takımı izleyebilir. Herkesin farklı bir çalışma tarzı vardır. Fenerbahçe şuan bu noktaya geldi bu sorulmadı ve yine bu takımın başındaki kişi bendim. Hiçbir takımı da stadında izlemedim. Jimenez bir maçını izledi. Ben belki de ondan çok maçını izledim. Sevilla’nın minumum 15 maçını izlediğimi söyleyebilirim. Ama sırf o buraya geldi ve bir maçı canlı izledi diye mi bu konuşuluyor. Mancini, Koeman da buraya gelmedi ve ben de oraya gitmedim. Jimenez buraya geldi diye mi bu noktaya gelindi. Eğer insanların çalışma şeklinde diğer kişilerin ona saygısı olduğunu olduğunu görürsem o zaman mutlu olacağım. Ufak nüanslar vardır. Teknik ekibinden sağlık ekibine, oyunculara veya hocaya kadar herkes işini yaparsa belli başarılar gelecektir. Takımımız benim çalışma tarzımla buraya kadar geldi. Başka takımlar da belli noktaya başka tür çalışmalarla gelebilir. Bazen sonucu ufak faktörler de etkileyebilir. Oyuncular saha içerisinde her şeyi belirleyenlerdir. Alex’tir, ya da Fabiano da tek başına her şeyi belirleyebilir. Ve oyuncular da birbirlerinin maçını izlerler. O yüzden buna pek takılınmaması gerekir"

Arthur Zico, "Sevilla kurası sonra insanların 'çekilebilecek en iyi kura' derken, sadece bir şeye baktığını anladım. Sevilla’nın şu ana kadar elde ettiği başarılara, nasıl oynadıklarına bakmıyorlar. 'Bu takım küçük isimli o zaman Fenerbahçe geçmeli' gözüyle bakılıyor. Ama Sevilla, buraya eskiden yaptıklarının meyvesini alarak ile geldi. Biz azla yetinen bir ekip değiliz. Bu yüzden de kendimize güveniyoruz ve bu serüvene başlıyoruz. Takım olarak çıkacağız ve onlar gibi biz de kalitemizi göstereceğiz. Fakat bu turu geçemesek de ben sene sonunda gidebileceğimiz en iyi noktaya kadar gittiğimiz göreceğim. Aynı şekilde tersinden baktığımızda Fenerbahçe de Sevilla’yı yenerse ‘Sevilla Avrupa’da hiçbir başarısı olmayan F.Bahçe’ye elendi’ denecek. O zaman ben de, Fenerbahçe’nin daha önce yaptıklarına, kadrolarına ve başarılarına bakmamışlar diye düşüneceğim. Bu yüzden işin sadece isim konusuna bakmamak gerekir"

Brezilyalı teknik adam yabancı bir gazetecinin; "Maçı taktik olarak değil ama bir boks maçı olarak görürsek, bir boksör kendisine vurmak isteyen rakibine vurmak isteyip üstüne gidebilir, ya da çekilip onun yorulmasını bekler. Fenerbahçe hangi rolde olacak" sorusuna şu yanıtı verdi: "Bu tür maçlarda mantıklı hareket etmek gerek. Biz atak yapmalıyız ve saldırmalıyız. Taraftarımızın verdiği destek ve heyecan bunu gösteriyor. Ama iki taraflı maçlar da risk de almamak gerekir. Bu tip maçlarda alınan fazla risk maçın sizin istediğiniz gibi yönlenmesine neden olur. Bu işin İspanya’da oynanacak ikinci raundu da olacak. Ama burada evimizde olmamızın da etkisi ile rakibimizin üzerine oynayabileceğimizi söyleyebilirim. Risk almak derken tüm oyuncuları ileri çıkartacağız diye bir şey de yok. Atak yaparken kendi yarı alanınızda da yeterli oyuncuyu bırakmak ve atak yaparken de kontrollü olmak gerekir"

Zico sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu iki takım da futbol oynamaktan zevk alıyor ve güzel oynamaya çalışıyor. Bu aslında biraz teknik insanların da karakterini yansıtıyor. Fakat burada saha şartları biraz gözümü korkuttu. Maç açısından değil ama oyun açısından. Bu tür sahalarda tekniğinizi ve güzel oyununuzu göstermeyebilirsiniz. Sonuçta ilginç bir eşleşme oldu. Ben Sevilla’yı izlerken zevk alıyorum. Onların da Fenerbahçe’yi izlerken zevk aldığına inanıyorum. Bence bu iki takım kadar güzel oynuyorlarsa, taktiklerini de değiştirip bundan vazgeçmemeli ve saha içerisinde de güzel kalmalılar"

dR.NooB demiş ki:
Büyük ihtimalle maça gidicem.. inş eze eze alırız.. headbang2ft9 :mrgreen:
inş. hacım valla çok büyük sansasyon yaratırız bu macı alırsak. ispanyada yüzümüz hiç gülmedi belki böyle güler.

Şampiyonlar Ligi:
2001-2002 Sezonu (F) Grubu:
Fenerbahçe - FC Barcelona.: 0 - 3
FC Barcelona - Fenerbahçe.: 1 - 0

UEFA Kupası:
1995-1996 1. Tur:
Fenerbahçe - Real Betis...: 1 - 2
Real Betis - Fenerbahçe...: 2 - 0

2004-2005 3. Tur:
Fenerbahçe - Real Zaragoza: 0 - 1
Real Zaragoza - Fenerbahçe: 2 - 1
2006-2007 (H) Grubu:
Celta Vigo - Fenerbahçe...: 1 - 0

bunlar ispanyada hep eli baoş döndüğümüzün göstergesi. seytanın bacağını artık kırmak gerekir... hmm hmm

Jacabo demiş ki:
dR.NooB demiş ki:
inş. hacım valla çok büyük sansasyon yaratırız bu macı alırsak. ispanyada yüzümüz hiç gülmedi belki böyle güler.

Şampiyonlar Ligi:

UEFA Kupası:
1995-1996 1. Tur:

2004-2005 3. Tur:
2006-2007 (H) Grubu:

bunlar ispanyada hep eli baoş döndüğümüzün göstergesi. seytanın bacağını artık kırmak gerekir... hmm hmm
İçlerinden en fazla Zaragoza maçına üzülüyorum Evil or Very Mad :Çok rahat alıcağımız maçtı..Ama artık şeytanın bacağını kırcaz hmm :mrgreen:

Maçın hakemi Florian Meyer

Fenerbahçe-Sevilla maçının hakemi Alman Futbol Federasyonu’ndan Florian Meyer. 2007 Şampiyonlar Ligi final maçında 4. hakemlik görevini yapan 40 yaşındaki Meyer, daha önce Beşiktaş’ın 2004-05 sezonunda UEFA Kupası’nda Atletic Bilbao’yu 3-1 yendiği maçın yanı sıra, Tugay Kerimoğlu’nun A Milli Takıma veda maçı olan Almanya’daki Brezilya karşılaşmasında görev yaptı. Bugüne kadar Fenerbahçe maçlarında hiç görev yapmayan Meyer, Sevilla’nın bu sezon Şampiyonlar Ligi’nde deplasmanda Steaua Bükreş’i 2-0 yendiği mücadelenin hakemiydi.

dR.NooB demiş ki:
Jacabo demiş ki:
dR.NooB demiş ki:

Şampiyonlar Ligi:

UEFA Kupası:
1995-1996 1. Tur:

2004-2005 3. Tur:
2006-2007 (H) Grubu:

İçlerinden en fazla Zaragoza maçına üzülüyorum Evil or Very Mad :Çok rahat alıcağımız maçtı..Ama artık şeytanın bacağını kırcaz hmm :mrgreen:
valla hacım bütün türkiyenin kalbi bu mac için atması gerek extrabeer

The_DifferenT demiş ki:
Artık Eski FB yok çok daha kaliteli çok daha profesyonel Barcelona hariç diger takımlara kök söktürürüz şuan
Forza FENERBAHÇE
aynen hemşo :mrgreen: ama ben hala bizimkilerin böyle muhteşem bi maça hazırmı değilmi onu kestiremedim

Jacabo demiş ki:
dR.NooB demiş ki:

Şampiyonlar Ligi:

UEFA Kupası:
1995-1996 1. Tur:

2004-2005 3. Tur:
2006-2007 (H) Grubu:

Şeytanın bacagını kırdık mucX

Yukarı Alt