Sercan İspanya'yı istiyor
Bursaspor'un golcü futbolcusu Sercan Yıldırım, geçmişte İngiltere Premier Ligi'nde oynamayı istediğini, ancak şimdi İspanya Ligi'ni tercih ettiğini bildirdi.

Sercan Yıldırım, Türkiye Futbol Federasyonu’nun TamSaha Dergisi’ne verdiği röportajda, bu sezon Şampiyonlar Ligi’nde yer almalarının Bursaspor’un bir futbol markasına dönüşmesinde önemli rol oynayacağını belirtti.
Şampiyonlar Ligi’ndeki maçlarda gösterilecek başarının kişisel hedeflerine ulaşmasında da büyük payı olacağını dile getiren genç futbolcu, ileride İspanya Ligi’nin büyük takımlarına gitmenin hayalini kurduğunu vurguladı.
Yıldız oyuncu, Ertuğrul Sağlam’ın göreve gelişinden sonra Avrupa kupalarına katılmanın kendileri için "Öncelikli amaç" haline geldiğini, sezonun sonuna doğru bu hedefe ulaştıktan sonra maçlara daha rahat çıkmaya başladıklarını ifade etti.
Turkcell Süper Lig’i ilk 5’te bitirmeyi garantiledikten sonra daha üst sıraları hedef olarak belirlemeye başladıklarına değinen genç golcü, merdivenleri adım adım çıkmaya başladıklarını, galibiyetler gelmeye başladıkça bu duruma alışıp zirveye uzanana kadar azimle mücadeleye devam ettiklerini ve son maçta şampiyonluğa ulaşmayı bildiklerini belirtti.

"ERTUĞRUL SAĞLAM EN BÜYÜK FARKIMIZDI"

Sercan Yıldırım, "26 yıldır İstanbul ekipleri dışında kimsenin ulaşamadığı şampiyonluğu yakalamak üzereyken, baskı ile nasıl mücadele edebildiniz? 1984’ten beri birçok kulüp bu hayali gerçekleştirmeye çok yaklaştı ama başaramadı. Bursaspor neyi farklı yaptı" sorusuna, şu yanıtı verdi: "Bence Ertuğrul Sağlam gibi bir teknik direktöre sahip olmamız en büyük farkımızdı. Bütün maç toplantılarında ve devre arası konuşmalarında, tüm oyuncuları o an yaptıklarından daha iyisini yapabilecek kapasiteleri olduğuna inandırdı. Örneğin, ligde üçüncü sıradayken bize daima ikinci sırada olmayı hak ettiğimizi söyledi. Tüm oynadığımız maçlar bizim için final niteliğindeydi. Bundan da önemlisi, kötü bir sonuç aldığımızda bile bizim daima arkamızda oldu ve Bursaspor’un ligi ikinci ya da üçüncü bitirmesi halinde dahi başarılı sayılacağını söyledi. Böylesine bir anlayış, oyuncuların kendilerine olan güvenlerini artırdı ve rahatlattı. Ertuğrul Hoca bize hep ’Kaybedecek bir şey yok ama kazanacak çok şey var’ dedi."
Golcü futbolcu, Bursaspor’un elde ettiği bu başarının Türk futbolunda neleri değiştirdiği yönündeki soru üzerine ise Anadolu takımlarının artık puan cetvelinde üst sıraları zorladığını, ligde her takımın her takımı yenebileceği bir noktaya geldiğini vurguladı.
En son sıradaki takımın bile lideri yenebildiğini, bunun artık sürpriz olarak görülmediğini dile getiren Sercan Yıldırım, "Ayrıca, büyük takımlar da geçmiş yıllara göre ligde çok zorlanıyor. Bence bizim şampiyonluğumuz, Türkiye’de bir devrim niteliğinde. Böyle bir başarıyı elde edebilen 5. takım olarak tarihe geçtik. Bursaspor, sınırlı bütçesine rağmen genç yetenekleri deneyimli oyuncularla harmanladığı kadrosuyla başarıya ulaştı" dedi.
Genç futbolcu, "Kadronuzun diğer Anadolu takımlarından çok farklı olduğunu düşünüyor musun" sorusunu ise şöyle yanıtladı: "Burada yine Ertuğrul Sağlam faktörünü vurgulamak istiyorum. Göreve geldiği ilk günden beri oyuncular arasındaki arkadaşlık bağlarını güçlendirmek için çok uğraş verdi. Onun bu gayreti, bizim şampiyonluğa ulaşmamızda kilit bir rol oynadı. Bir oyuncu transfer edileceği zaman, hocamız düşünülen ismin teknik özelliklerinden önce karakterini ve kişiliğini araştırdı. Ben, Volkan Şen ve Ozan İpek, rakip takımları zor durumda bırakacak özelliklere sahibiz. Dolayısıyla bizim takımdaki varlığımız bir katkı sağladı diye düşünüyorum. Bundan da önemlisi, savunmayı ve hücumu toplu şekilde başarıyla uyguladığımızdan hedefimize ulaşabildik."
Sercan Yıldırım, performansına ilişkin soru üzerine, geçen sezon hedeflediği gol sayısına ulaşamadığını, iki sezonda 11, geçen sezon ise 4 golde kaldığını, yaşadığı sakatlıkların da performansını olumsuz etkilediğini bildirdi.

"GÖZYAŞLARIMI TUTAMADIM"

"Senin için geçen sezonun en unutulmazı hangisi" sorusuna, Sercan Yıldırım şu yanıtı verdi: "Beşiktaş’ı 2-1 yendiğimiz sezonun son maçı. Daha sonra kulaklarımızı Fenerbahçe’nin Trabzonspor’la oynadığı maça çevirdik. Maçın 1-1 berabere sonuçlandığını duyunca, gözyaşlarımı tutamadım. Benim için unutulmaz bir andı. Bir de Beşiktaş’ı Ivan Ergic ve Tomas Zapotocny’nin son 5 dakikadaki golleriyle 3-2 yendiğimiz sezonun ilk yarısında oynanan maçı hatırlıyorum. Bu karşılaşma bizim için bir dönüm noktasıydı."
Sercan Yıldırım, Bursasporlu taraftarlara ilişkin düşüncesinin sorulması üzerine, "Bursaspor taraftarını çok seviyorum ve tüm dünyanın da Bursa’da oynanacak Şampiyonlar Ligi maçlarında onlara hayran olacağını düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.
Bursaspor’un Şampiyonlar Ligi’nde göstereceği performansın sorulması üzerine yıldız oyuncu, şunları kaydetti: Çok önemli takım ve oyunculara karşı oynayacağımızın farkındayız. Böyle rakiplerle oynamak, Bursaspor’un da saygınlığını artıracaktır. Eğer Barcelona ya da Real Madrid gibi takımlarla oynayabilirsek, bu bizim için büyük bir onur olur. Böylesine dev maçları oynamayı çok istiyoruz. Bursaspor’u hem Türkiye’de hem de Avrupa’da önemli bir marka haline getirmek istiyoruz. Buna ilaveten, oyuncular olarak biz de kendimizi Avrupa arenasında göstermek istiyoruz. Eğer takıma gerekli takviyeler yapılırsa, Şampiyonlar Ligi gruplarında başarı sağlayacağımızı düşünüyorum. Sorunuzun ikinci kısmına gelirsek, kadromuz tüm kulvarları kaldırabilecek kadar geniş olmalı. Böylelikle sakatlık, ceza durumu ve formsuzluk gibi sıkıntılara karşı alternatiflerimiz olur. Ayrıca, gelecek sezon takımda forma için tatlı bir rekabetin yaşanacağını tahmin ediyorum."

"İDOLÜM HENRY"

Sercan Yıldırım, Bursaspor’un geçen sezonki başarıyı bu yıl yakalayamayacağına dair bir kuşkusunun olmayacağını belirtirken, "Futbola başladığında idolün kimdi" sorusunu, "Thierry Henry’nin büyük hayranıyım. Geçen yıl, Türkiye ile Fransa arasındaki özel maçta ona karşı oynama fırsatı da buldum. Karşılaşma sonrasında formasını alırken, biraz da sohbet etme fırsatını yakaladım. Ona olan hayranlığımı anlattım. Bana yaşımı sordu ve kariyerimde başarı diledi" diye yanıtladı.

"OYUN STİLİM İSPANYA LİGİ’NE YATKIN"

Golcü oyuncu, kariyerinin bundan sonraki bölümündeki hedefinin sorulması üzerine şöyle dedi: Bursaspor’la daha çok yeni, tarihi bir başarı yakaladım. Bursaspor zaten benim kariyerimde önemli bir kilometre taşı olacak. Bunun yanında, ben daima Avrupa’da büyük kulüplerde oynama hayali kurdum. Bu sezon Şampiyonlar Ligi’nde elde edeceğimiz başarı beni hayallerime daha çok yaklaştırabilir. Geçmişte, İngiltere Premier Ligi’nde oynamak isterdim ama şimdi İspanya Ligi’ni tercih ediyorum. Çünkü oyun stilimin İspanya’da uygulanan sisteme daha yatkın olduğuna karar verdim. Hatta Barcelona veya Real Madrid’de oynasam benim için mükemmel olur."​

Yukarı Alt