1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Sempatik lider Hugo Chavez


 1. Macro

  Macro olduser

  Kayıt:
  19 Haziran 2007
  Mesajlar:
  6.179
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Barmen, Grafik Tasarımcı, Web Tasarımcı, Yazar, Şa
  Şehir:
  Karanfil kokan ülkemin, ülkemin caddelerinde

  "Hugo Chavez kimdir?" diye bir soruyla başlamak istiyorum bu yazıma. Kimdir bu adam? Onunla ilgili haberler niye bu kadar kısıtlı? Niye hakkındaki olumsuz haberler, olumlu haberlere kıyasla daha çok gözümüze batıyor? Hakkındaki sorular daha çoğaltılabilir. O yüzden basit olan soruları cevaplayarak başlayalım.

  Kimdir?

  Wiki'ye göre 28 Temmuz 1954 tarihinde yoksul bir aileye doğmuş olup tam adı Hugo Rafael Chávez Frías'dır. Kökeni karışıktır: Amerikan yerlisi, Afro-Venezüela ve İspanyol köklere sahiptir. 17 yaşında askeri okula kaydolmuş ve 1975 yılında asteğmen rütbesiyle mezun olduktan sonra izin alarak Caracas'ta Simon Bolivar Üniversitesinde siyaset bilimi okumuş ancak eğitimi tamamlayamamıştır. Bunun üzerine yarbaylığa kadar yükseleceği 17 yıllık askerlik hayatına başlamıştır.

  Darbe Girişimi

  1992 yılında yarbay iken yolsuzlukları ayyuka çıkmış bulunan devlet başkanı Carlos Andrés Pérez'e karşı darbe girişiminde bulunmuş fakat başarılı olamamıştır.

  4 Şubat 1992 tarihinde emrindeki beş askeri birlikle Caracas'ta kilit askeri ve iletişim noktaları ele geçirmiştir. Nihai hedef deniz aşırı bir geziden dönen Pérez'i ele geçirmekti. Fakat çeşitli engeller, ihanetler ve sebeplerden ötürü darbe girişimi başarısız olmuş ve Chavez ulusal televizyonda konuşmak şartıyla teslim olmuştur. Televizyon konuşmasında emrindeki askerlere silah bırakma çağrısı yapmış fakat bu başarısızlığını "şimdilik" olarak da belirtmiştir

  Teslim olduktan sonra hapis cezasına çarptırılmış ve 2 sene mahkum olarak kaldıktan sonra 1994 yılında o dönemin başkanı Rafael Caldera tarafından affedilmiştir.

  Kod:
  Macronun notu: Bu affedilme halkın desteği kendi yanında tutmak içindir.


  Siyasi Yaşamı

  Chavez hapisten çıktıktan bir süre sonra politikaya girdi ve 1998 Başkanlık seçimlerine hazırlandı. Yaptığı başarılı seçim kampanyası sonucunda %56 gibi yüksek bir oy oranıyla başkan seçildi. Başkan seçildikten sonra hızla kendi Bolivarvari Devrimi yapmaya girişti. Demokratik sosyalizm ile Latin Amerikan entegrasyonunu teşvik etti. Neoliberalizm, küreselleşme ve ABD'nin dışişleri politikasına karşı ciddi bir muhalefet yürütmeye başladı.

  Öncelikle sosyal güvenlik sistemi, alüminyum endüstrisindeki holdingler ve petrol sektörü olmak üzere özelleştirmeleri durdu.
  İktidara geldikten sonra yaptıkları arasında anayasanın başkanlık seçimleriyle ilgili hükümlerinde değişiklik yaptı ve bunun sonucunda erken seçime gidildi ve bu seçimden de %60 oyla galip ayrıldı.

  Kod:
  Macronun notu: 16 Ağustos 2004'de yapılan halk oylamasında, oyların %94'ünü alarak seçimi kazanmıştır.
  2002 yılında büyük petrol şirketi sahipleri ve bunların örgütledikleri kişiler Chavez'in kararlarına karşı genel grev başlattılar. Daha sonra bu grevciler başkanlık sarayına doğru yürümeye başladılar ve saray önünde Chavez yanlıları ile bu grup arasında çatışma yaşandı. Daha sonra beklenmedik şekilde o tarihteki genelkurmay başkanı Lucas Rincon Chavez'in başkanlıktan ayrıldığını halka duyurdu. Chavez bir askeri üsse getirildi ve burada tutuldu. Askeri liderler Fedecamaras başkanı Pedro Carmona'yı geçici hükümeti kurması için görevlendirdi. Carmona'nın ilk kararı Chavez döneminde verilmiş başlıca ekonomik ve sosyal düzenlemere yönelik hükümleri iptal etmek ve Meclisi feshetmek oldu.

  Bu kararlar üzerine Caracas genelinde halk gösterileri ve yağmalar başladı. Chavez'e bağlı askerler karşı-darbe için halkın desteğini istediler. Daha sonra başkanlık sarayını tekrar ele geçirip Chavez'i tutulduğu yerden kurtardılar. Chavez başkanlığı tekrar devraldı. Göreve başladıktan sonra Chavez ABD ordusunun darbede doğrudan parmağının olduğuna dair elinde sağlam kanıtlar olduğunu iddia ederek ABD karşıtlığını kuvvetlendirdi. Öncelikle Küba olmak üzere diğer Latin Amerika ülkeleriyle yakın ilişkiye geçerek sosyalist hareketlerin bayraktarlığını üstlenen Chavez bu yolda Rusya ile de dirsek temasına geçerek Rusya'nın uzun yıllar sonra tekrar bu bölgede bayrak dalgalandırmasına da sebep oldu.

  Kod:
  Macronun notu: Hugo Chavez'e darbe yapıldıktan sonra halk ayaklanması sonucu 48 saat içinde başkanlığa geri dönmüştür.
  Buraya kadarki kısımın büyük bölümü alıntıdır.
  http://kozmostansesler.blogspot.com/2009/01/hugo-chavez-kimdir.html

  Ünlü Sözleri

  " -Bay Bush siz bir eşeksiniz, bir de kötü İngilizcemle söyleyeyim. Mr. Bush, you are a donkey! "

  Son olarak da BM konuşmasında "Şeytan dün buradaydı" sözleri ile Bush'u bir şeytan olarak tanımlamıştır.

  Bir toplantı sırasında "Obama" diye seslenip ona kitap hediye etmiştir.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Chavez Castroyla beraber

  [​IMG]

  [​IMG]

  Chavez Ahmedinejad'la beraber

  [​IMG]

  [​IMG]

  Hugo Chavez Evo Morales ile beraber

  [​IMG]

  [​IMG]

  Chavez Anneler Gününde yaşlı bir adamla

  [​IMG]

  Chavez Fabrika ziyaretinde

  [​IMG]

  Bisikletle

  [​IMG]
   
 2. Unreminical

  Unreminical rank8

  Kayıt:
  21 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  251
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenciyim.
  Şehir:
  suzuz.

  Sanki lider değil de vatandaşın biri gibi davranıyor. Böylelerine hayranım.
   
 3. Saian S.S

  Saian S.S gamer

  Kayıt:
  16 Nisan 2007
  Mesajlar:
  4.149
  Beğenilen Mesajlar:
  5
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  Patron
  Şehir:
  Yeşilpınar

  Süper yavvv böyle liderlere ihtiyaç var