RİZE'nin Gündoğdu Beldesi'nde 14 kişinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan sel ve heyelanlarda evsiz kalanlara kira yardımı yapılmadığı iddia edildi.
Beldede 26 Ağustos'da meydana gelen sel ve heyelanlarda yaklaşık 300 kişi evlerinden tahliye edilirken 35 bina yıkıldı, 156 araç da heyelan altında kaldı. 200'ün üstünde binanın da kullanılamayacak hale geldiği facia ardından evsiz kalan afetzedelere 1 yıl süre ile kira yardımı yapılacağı açıklandı. Ancak aradan 2 ayı geçmesine rağmen afetzedelere kira yardımı yapılmadığı iddia edildi. Afette 3 katlı evi yıkılan Hakkı Kopuzoğlu, "Afet sonrasında bize destek sözü verenler artık ortada yok. Verilen sözler de unutuldu. Yıkılan evlerimizin altında kalan eşyalarımızı yenileyebilmemiz için 5 bin lira para yardımı aldık. Başka yardım yapılmadı. Söz verilen kira yardımını alabilmek için çaldığımız tüm kapılar yüzümüze kapandı" dedi.

Afette işyeri yıkılan Köksal Topal da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a seslenirken, "Verilen sözler unutuldu. Devletin kapıları yüzümüze kapatıldı. Tüm sermayem, iş yerim tamamen gitti. Bana sadece bin lira yardım yapıldı. Sayın Başbakanıma sesleniyorum: Acaba Rize'de olup bitenden haberiniz var mı?" diye yakındı.

Afet sonrasında evsiz kaldığı için Rize Valiliği'ne bağlı Rize Öğretmen Evi'ne yerleştirilen Yunus Karabıçak da, kısa süre kaldıktan sonra kendilerinden günlük olarak kişi başına 35 lira istendiğini söyledi. Karabıçak, "Kira yardımı alamadım. Afet olduğunda bizi Öğretmen Evi'ne yerleştirdi. Bir süre sonra da çıkmamız gerektiği söylendi. Çıkmadığımız takdirde kişi başı günlük 35 lira para tahsil edileceğini bildirdiler. Halbuki bize kira yardımı yapılacağı sözü verildi. Kiralık yer tuttuk. Bu ay üçüncü kirayı ödeyeceğim. Ama tek kuruş kira yardımı yapılmadı. Zor durumdayız" diye konuştu.

Yukarı Alt