1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Şehirlerimize bu isimleri kim koydu Ne anlama geliyorBURAya


 1. seriye

  seriye rank8

  Kayıt:
  11 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  66
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  VAN

  van’ı Asur Kraliçesi Semiramis Kurdu. Bundan Dolayı Şehre “şahmirankent” Adı Verildi. Daha Sonra Persler Döneminde Buraya Van Adında Bir Vali Geldi Ve Şehri Bayındır Hale Getirdiğinden Şehre Onun Adı Verildi.

  UŞAK

  çocuk Veya Genç Adının Halk Dilinden Söylenişidir. Bazı Rivayetlere Göre İse Uşak (ayınla Söylenişi) Kelimesinin Aşık Kelimesinden Geldiği Söylenmiştir.

  URFA

  eski Adı “orhoe Veya Orhai”dir. Dah Sonra Araplar Tarafından “r”ya Çevrilmiştir. Bir Diğer Rivayete Göre İse Kürtçeden Gelmekte Olup R Yani Güneş Demektir. Şehir Babil Hükümdarı Ramis-nemrut Tarafından Kuruldu.

  TEKİRDAĞ
  adını, Kıyı Boyunca Uzanan Tekirdağlarından Almıştır.

  TOKAT

  eski Adı “komana Pontika”idi. Tokat Adının Pontika Adının Halk Arasından Değişmiş Şeklidir.

  TRABZON

  “trapezus” Sözcüğünden Gelir. Anlamı Dörtköşe’dir.

  TUNCELİ

  burada Bazı Maden Yataklarının Bulunmasından Dolayı Şehre Tunceli Adı Verilmiştir. Yani Tunçülkesi Demektir.

  SAKARYA

  adını Sınırları İçinden Geçen Sakarya Nehrinden Alır

  SAMSUN

  eski Adı “amisos”dur. Samsun İsmi Bu Kelimenin Halk Arasından Değiştirilmesidir.

  SİVAS
  adının Nereden Geldiği Konusunda Her Hangi Bir Kayda Rastlanmamıştır.

  SİİRT

  siirt Adının Keldani Aslından Geldiği Ve Şehir Anlamına Geldiği Söylenir. Diğer Bir Ravayete Göre İse Sert Kelimesinin Bozulmuş Şeklidir.

  RİZE
  kafkas Kökenli Bir Kelime Olduğu Sanılmaktadır.

  ORDU

  eski Adı “kotyora”dır. Halk Tarafından Bu İsim Değişikliğe Uğramıştır.

  NİĞDE
  ilkçağda Bölgede Nagdoslular Adlı Bir Kavim Yaşadığından Bu Şehre İsimlerini Vermişler. Arap Kaynakları Şehre “nekide Veya Nikde” Demişlerdir. Halk İse Şehre Niğde Adını Vermiştir.

  NEVŞEHİR
  onsekizinci Yüzyıla Kadar Şehir Bir Köydü Ve Adı “muşkara” İdi. Daha Sonra Nevşehirli Damat İbrahim Paşa Köyünü Geliştirdi Ve Yeni Şehir Anlamında Nevşehir Adını Verdi.

  MALATYA
  hititler Döneminde Buranın Adı “meliddu”dur. Halk Tarafından Malatya Olarak Değişmiştir.

  MANİSA
  yunanca Magnesya’dan Gelmiştir. Türkler Burayı Alınca Manisa Olarak Şehrin İsmini Değiştirdiler.

  MARDİN
  mardin Adı Süryanice’de Marde’den Geldiği Rivayet Edilir. Romalılar “maride” Araplar İse “mardin” Adını Vermişlerdir. Diğer Bir Rivayet Göre İse Kürtçedeki Mer-din Yani Erkek, Yiğit –görmek Kelimesinden Geldiği Söylenmiştir.

  MUGLA
  eski Adı “mobolla”’dır. Türkler Buraya Daha Sonra Muğla Demişlerdir.

  muşbir Rivayete Göre Süryanice’deki Suyu Bol Anlamına Glene Muşa’dan Diğer Bir Rivayete Göre İse Şehrin Kurucusu “muşet’den Gelmiştir

  KAHRAMANMARAŞ

  asıl Adı Markasi’dir. Halk Dilinde Maraş Olarak Değişmiştir. Kurtuluş Savaşında Fransızlara Karşı Şehirlerini Kahramanca Savunduklarından Meclis Tarafından Ll Şubat 1922’de Kahraman Ünvanı Verildi.
  kars

  mö: 130-127 Yılında Buraya Yerleşen Karsak Oymağından Dolayı Şehre Kars Adı Verilmiştir. Kars Kelimesinin Anlamı İse Deve Ya Da Koyun Yününden Yapılan Elbise Veya Şal Kuşağı Anlamına Gelir.

  KASTAMONU
  şehrin Eski Adı “tumana”dır. Buraya Daha Sonra Gas-gas İsimli Bir Kavim Yerleşti. İşte Kastamonu Gas Ve Tuman’ın Birleşmesinden Meydana Gelmiştir.

  KAYSERİromalılar Mazaka Adlı Şehri Alınca Buraya Kaysarea Adını Verdiler. Yani İmparator Şehri Anlamına Gelir. Daha Sonra Kayseri Olarak Halk Arasında Yayıldı

  KIRŞEHİR
  kır Ve Şehir Kelimesinin Birleşmesinden Oluşmuştur.

  KOCAELİ

  orhan Gazi Döneminde Bu Bölgeyi Feth Eden Akçakoca İsimli Komutandan Dolayı Buraya Kocaeli Denildi.

  KONYA
  isa’dan Önce 47-50 Ve 53 Yıllarında Hıristiyan Azizlerinden St. Paul Burayı Ziyaret Etti Ve Şehir Önemli Bir Dinsel Merkez Olarak Gelişti. Bu Nedenle Hıristiyanlar Ona, “isa’nın Tasviri” Anlamına Gelen “ikonyum” Adını Verdiler. Abbasiler Burayı Alınca “kuniye’ye” Çevirdiler. Türkler Bu İsmi Konya Olarak Değiştirdi.

  İSTANBUL

  mö. 658 Yılında Megara Kralı Byzas Tarafından Kurulduğundan Bu Şehre Kurucusundan Dolayı Bizantion Adı Verilmiştir.
  roma İmparatoro Marcus Avrelius Döneminde İmparatorun Manevi Babasının Adıyla “antion” Olarak Anıldı.
  bizans İmparatoru Konstantin Bu Şehri Yeniden Kurunca Buraya Kendi Adını Verdi. Şehre “konstantin Veya Konstanpolis” Adı Verildi. Araplar “kostantiniye, Romalılar Konstantinopolis” Demişlerdir. Daha Sonra Bu İsmin Kısaltılmış Şekli Olan “stin-polis” Deyimi Kullanıldı. İşte İstanbul Bu “stin-polis” Şehrinden Türetildi.
  türkler Burayı Alınca Müslüman Şehir Anlamında “islambol” Adını Verdiler. Fakat Daha Sonra İstanbul Olarak Değiştirildi.

  İZMİR

  şehrin Asıl Adı “smyrna”dır. İzmir Kelimesi Smyrna’nın Halk Arasındaki Kullanış Şeklidir. Homeros Destanlarında Bu Kent İsmini Kıbrıs Kralı Kinyras’ın Kızı Smyra’dan Alır Ve Tanrıça Artemis İzmirli’dir. Kimi Kaynaklara Göre De, İzmir Şehrini İlk Kuran Hititler Değil, Amazonlar’dır. (hititler De Buraya Navlühun Adını Vermişlerdir.

  GAZİANTEP
  şehrin Eski Adı Ayıntab’dır. Kelime Anlamı, Pınarın Gözü Demektir. Halk Bunu Antep Olarak Değiştirmiştir. Halk Kurtuluş Savaşında Fransızlara Karşı Başarılı Bir Savaş Verince 6 Şubat 1921’de Çıkartılan Bir Yasayla Gazi Ünvanı Verildi.

  GÜMÜŞHANE
  burada Daha Önceleri Gümüş Madenleri Olduğundan, Bu Şehre Gümüşhane Denilmiştir

  EDİRNE
  romalılar Döneminde İmparator Hadrianus Tarafından Kurulduğu İçin Şehir “hadrianopolis” Dını Alır. Hadrianus’un Şehri Anlamına Gelen Bu Sözcük, Sonradan Değşimlere Uğra***** Edirne Halini Aldı.

  ELAZIĞelazığ1834 Yılında Mezra Denilen Yerde Kuruldu.1862 Yılında Buraya O Sıradaki Padişah Abdülaziz’in Onuruna “mamuretülaziz” Adı Verildi. Bu İsmi Uzun Bulan Halk Onu Elaziz Olarak Kısalttı. 1937 Yılında Elazığ’a Çevrildi.

  ERZİNCANerzincan Ovasından Adını Alır. Ezirgan Diye Halk Tarafından Söylenir. Buranın Eski Adı Eriza’dır.

  DADAŞ MEMLEKETİM ERZURUMardı Rum Kelimesinden Gelir. Yani Rum Toprağı Demektir. Diğer Bir Rivayete Göre De Selçuklular Buraya Erzen-rum Demişlerdir. Erzen Darı Demektir. Şehir O Zamanlar Bir Tahıl Ambarı Olarak Kullanılmıştır.

  ESKİŞEHİR
  eski Adı Doylaion’dur. 1080 Yılında Türkler Burayı Ele Geçirdi. 1175 Yılında Burasını Bizans Geri Aldı. Kılıçarslan Bu Şehri Daha Sonra Geri Alınca, Ona “bizim Eski Şehrimiz” Anlamına Gelen Eski Şehir Adını Verdi.

  DİYARBAKIR

  bakır Ülkesi Anlamına Gelmektedir. Bu İsmin Kaynağı Diyar-ı Bekir’dir. Bekir’in Memleketi Anlamına Gelir. Bunun Nedeni De Bekir B. Va’il Adlı Arap Göçebe Boyunun Buraya Yrleşmiş Olmasından Kaynaklanır. Diyarbakır’ın Eski Adı Amid Veya Amed’dir. Gelen Veya Bizim Anlamına Gelir. Dede Korkut Kitabında Amid’e Hamid De Denilmiştir.

  DENİZLİ
  deniz-ili Kelimelerinin Birleşmesinden Oluşmuştur. İl Eski Türkçe’de Ülke, Memleket Anlamına Gelir. Yani Deniz Memleketi Denilir.bir Diğer Rivayete Göre De Kelimenin Aslı Domuz-ili'dir. Bu Da Bölgede Domuz Çokluğundan Kaynaklanmaktadır.

  ÇANAKKALE

  marmara Ve Ege Denizlerini Birleştiren Boğaz’daki Şehir Ve Kasabaların En Büyüğü Ve İl Merkezidir. Boğazın Doğu Kıyısında Ve En Dar Yerinde Kurulmuştur. Burada Denizini Şekli Tıpkı Bir Çanağı Andırır. Bugünkü İsmini Buradan Alır.

  ÇANKIRI
  çankırıilkçağda “gangra” Kalesinin Eteğinde Kuruldu. İsmini Gangra Kalesinden Alan Çankırı’ya Yakın Zamana Kadar Çangırı Ve Çenğiri Deniliyordu.

  ÇORUM
  rivayete Göre Çoğurum Kelimesinden Türetilmiştir. Bu Da Bölgede Zamanında Rumların Çoğunluğu Oluşturmasından Kaynaklanmaktadır.

  BURSA

  eski Çağlardaki Bitinya Bölgesinin Başkentidir. Buraya Kurucusu Bitinya Kralı Prusias’ın Adı Verildi. (mö:ll.yüzyıl)

  BURDUR
  eski Adı Askaniya’dır. İsmini Yanında Kurulmuş Olduğu Burdur Gölünden Alır.

  BOLU

  önceleri Bithynion Romalılar Döneminde İse Claudiopolis Adı Verildi. Türkler Burayı Alınca Claudiopolis Sözcüğünü Kısaltıp Sadece Polis Dediler. Daha Sonra Bu Da Halk Dilinde Değişerek Bolu Oldu.

  BİTLİS

  kimi Tarihçilere Göre, “bageş” Ya Da “pagiş” Sözcüklerinden Türemiştir. Kimilerine Göre De Büyük İskender’in Komutanı “lis” Ya Da “badlis” Burada Bir Kale Kurmuş. Bitlis Sözcüğü Bu Komutanın İsminden Kaynaklanıyormuş.

  BİNGÖL

  buradaki Bir Çok Göllerden Dolayı Bu İsim Kendisine Verildi.

  BİLECİK

  bizanslılar Döneminde Burada Bilekoma Adlı Bir Kale Vardı. Osman Bey Burayı Alınca Bu Adı Bilecik Olarak Adını Verdi.

  BAYBURTeldeki Kaynaklara Göre Kasabanın Ortaçağdaki Adı “paypert” Ya Da “pepert” İdi. Bayburt Adı Buradan Gelmektedir.

  balıkesirşehrin Adının Eski Hisar Anlamına Gelen Paleokastio’dan Türediği Sanılmaktadır. Halk Arasında Dolaşan Bir Söylentiye Göre De Balı Çok Anlamına Gelir. Çünkü Kesir Arapça’da Çok Anlamına Gelmektedir

  AĞRI
  ismi Sınırları İçindeki “ararat” Dağından Alır. Çok Eski Çağlarda Yeryüzü Korkunç Bir Su Baskınınına Uğradı.(nuh Tufanı) Nuh Peygamber Bütün Canılardan Bir Çifti Alarak Bir Gemiye Bindirdi. Gemi Cudi (islam Kaynaklarına Göre) (hristiyan Kaynaklarına Göre De Ararat – Ağrı) Dağına Kondu. Ararat, Önce Aran Sonra Da Ağrı Adını Aldı.

  AKSARAY

  selçuklu Sultanı İzzettin Kılıçarslan, Şehirde Cami, Medrese, Kümbetler Ve Büyük Ve Beyaz Bir Saray Yaptırdı. Şelir “aksaray” Adını İşte Bu Beyaz Saraydan Aldı.

  AMASYA
  amasya Şehrini Tarihçi Strabon’a Göre Amazon Karalı Amasis Kurdu Ve Ona Amasis Kenti Anlamına Gelen “amasesia” İsmini Verdi.

  AYDIN

  ilk Olarak Argoslar Tarafından Kuruldu. Anadolu Beylerinden Aydınoğlu Mehmet Bey’den Aldı. Aydın, Mehmet Beyin Babasının İsmidir.

  ARTVİN

  iskitler Tarafından Kuruldu. Artvin Sözü İskitçe’dir.

  ANTALYA
  mö Ll.ci Yüzyılda Bergama Karalı Attalos Ll Tarafından Kuruldu. Şehir Önceleri İsmini Kurucusundan Aldı Ve Attaleia Adıyla Anıldı. Daha Sonra Bu İsim Adalia, Antalia Ve En Son Antalya Şekline Dönüştü.

  ANKARA
  islam Kaynaklarında Ankara’nın Adı Enguru Olarak Geçer. Kimilerine Göre Ankara Sözü Farsça “üzüm” Anlamına Gelen Engür’den, Ya Da Yunanca’da Koruk Anlamına Gelen”aguirada’dan Türemiştir.
  bazılarına Hint-avrupa Dillerindeki “eğmek” Anlamına Gelen Ank Ya Da Sankskritçe De; “kıvrıntı”,, Anlamına Gelen Ankaba’dan Veya Latince’den Çengel Anlamına Gelen Uncus’dan Türediği İleri Sürülmektedir. Frig Dilinde Ank “engebeli, Karışık Arazi Anlamına Gelir.” Şehrin Diğer İsimleri; Ankyra, Ankura, Ankuria, Angur, Engürlü, Engürüye, Angare, Angera, Ancora, Ancora Ve Son Olarak Ankara Şeklini Almıştır.

  ANTAKYA

  mö 300 Yıllarında Makedonya Kralı Seleukoz Bu Yörede Antakya’yı Kurdu Ve Şehre Babasının İsmi Olan Antiokhia Adını Verdi. Zamanla Büyüyen Kent, Başkent Halini Aldı.

  AFYONKARAHİSAR

  afyon Türkülerinde Sık Sık “hisar” Sözcüğü Geçer. “hisarın Bedenleri Çevirin Gidenleri” Bu Hisar Sözcüğünün Afyon Türkülerinde Sık Sık Yinelenmesi Nedensiz Değildir. Eski Adı Akroenos Olan Şehri Selçuklular Uzun Süren Bir Kuşatmadan Sonra Ele Geçirdiler. “hisar” Kuşatma Anlamına Gelir. Acılarla Elde Edilen Yere “karahisar” Dediler Ve Orada, Kara Taşlardan Bir Kale Kurdular. Onaltıncı Yüzyılda Bölgede Afyon Yetiştirlmeye Başlayınca, Karahisar’ın Başına Bir De Afyon Eklendi Ve Şehir “afyonkarahisar” Adını Aldı.

  ADAPAZARI
  adapazarıbu İlimize Adapazarlılar Kasaca Ada Der. Çünkü Sakarya Ve Çark Suyu Arasında Yer Alan Şehir, Tıpkı Bir Adayı Andırır. “pazar Sözüne Gelince: Burası Onyedinci Yüzyılda Yörenin Pazar Yeriydi. İşte, Adapazarı Bu İki Sözcüğün “ada” Ve “pazar” Sözcüklerinin Birleşmesinden Oluştu. Adapazarı, Sakarya İlimizin Merkezidir

  Denizli:Denizlinin ilk kurulduğu yer pamukkale yakınlarındaki tarihi Hierapolis kentidir.Kentin krali sıfatındaki şahsın adı "Dengizius"tur.Modern şehir ilk kurulduğunda "Dengiziuslu" adıyla kurulur.Ardından evrimler geçirerek son halini alır "Denizli".


  Eski roma kralinin oğlu adanus buraya vali olarak atanmişti ve sonradan buraya onun ismi verildi yillar sonra ismi adanusdan adanaya dogru degisti.


  ARKADAŞLAR GERÇEKTEN HEPSİ BİR BAŞKA DOST SİTEDEN ALINTIDIR BAZI YERLER ARKADAŞLARIN AÇIKLAMASIDIR, KENDİLERİ BİLMİYODUR BURADA AÇIKLADIGIMI BÜYÜK BİR İHTİMALLE HAK YEMEK İSTEMİYORUM GERÇEKTEN TEŞEKKÜR EDİYORUM BU BİLGİLER BİZE LAZIM...V-i-p'si OLDUGUM Siteye teşekkürler..Birkaç düzenlemede benden yapılmıştır.
   
 2. ProblemMaker

  ProblemMaker rank8

  Kayıt:
  18 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  816
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  saol güzelmiş :thumbsup:
   
 3. DukeNukem

  DukeNukem rank8

  Kayıt:
  9 Ekim 2007
  Mesajlar:
  7.175
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  38
  Guzel Paylaşım :headbang:
   
 4. belirsizzzzz

  belirsizzzzz Aileden

  Kayıt:
  21 Aralık 2007
  Mesajlar:
  7.584
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  CeyRRANNCI
  Şehir:
  Tokyo /Y.t
  hmm güzel saol
   
 5. iCe_diVe

  iCe_diVe Bilgiliyim

  Kayıt:
  11 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  1.528
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Eskişehir
  :headbang:
   
 6. Saian S.S

  Saian S.S gamer

  Kayıt:
  16 Nisan 2007
  Mesajlar:
  4.149
  Beğenilen Mesajlar:
  5
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  Patron
  Şehir:
  Yeşilpınar
  Çookk güzel 8)
   
 7. RollsRoyce

  RollsRoyce  

  Kayıt:
  20 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.730
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  Bursa Ya Sen?
  Kod:
  NEVŞEHİR
  onsekizinci Yüzyıla Kadar Şehir Bir Köydü Ve Adı “muşkara” İdi. Daha Sonra Nevşehirli Damat İbrahim Paşa Köyünü Geliştirdi Ve Yeni Şehir Anlamında Nevşehir Adını Verdi.
  Çok ilginç New York gibi eline saglık
   
 8. DaRKWaTcH

  DaRKWaTcH rank8

  Kayıt:
  1 Aralık 2007
  Mesajlar:
  3.325
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İsTaNBuL
  tamamını okuyamadım ama guzeeell :D
   
 9. sfr

  sfr rank8

  Kayıt:
  27 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  135
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Orda Burda Bide Şurda :D
  bilgilendirdigin için sagol :wink1: