1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Şehid ailelerine kredi fırsatı!


 1. Spare_

  Spare_ Bilgiliyim

  Kayıt:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  2.764
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Programmer , Desanatör.
  Şehir:
  ^^ T.C / İST ^^

  TOKİ, şehit ailelerine kullandırdığı faizsiz konut kredisini, bu yıl için 52 bin 993 TL’ye yükseltti.


  - Resim Silinmiş.

  TOKİ’den yapılan açıklamaya göre, geçen yıl 47 bin 983 YTL olarak kullandırılan şehit ailelerine konut kredisi, bu yıl TÜFE’deki artışa paralel olarak, yüzde 10,44 artırıldı.

  Şehit ailelerine, terör malülleri ile dul ve yetimlerine, 21 Eylül 1991 tarih ve 20998 sayılı Resmi Gazete;de yayımlanarak yürürlüğe giren "Toplu Konut Fonu’ndan Şehit Ailelerine, Malülleri ile Dul ve Yetimlerine Açılacak Faizsiz Konut Kredisi Yönetmeliği" çerçevesinde kredi kullandırılıyor. Bu kapsamda, 1986-2008 yılları arasında 12 bin 913 hak sahibine yaklaşık 143 milyon TL faizsiz konut kredisi kullandırıldı. Söz konusu krediden, geçen yıl 461 hak sahibi yararlanırken, yaklaşık 21 milyon YTL kredi açıldı.

  Mevzuat gereği kredi tutarı her yıl TÜFE oranında artırılıyor. Kredi, maaşın belli bir bölümünü geçmeyecek şekilde, vade sınırı olmaksızın ve faizsiz tahsil ediliyor. Kredi dışında, TOKİ tarafından inşa ettirilen ve satışa sunulan gayrimenkullerden satın almak isteyen şehit aileleri, maluller ile dul ve yetimlerine, kuraya girmeden konut alma hakkı tanınıyor. Bu kapsamda başvuru yapmak isteyen alıcı adaylarının, Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü’nden "Hak Sahipliği Belgesi" belgesi alması gerekiyor. İstiklal Savaşı gazisi, Kore gazisi, Kıbrıs ve vatani hizmet gazilerine ise başvuru sayısına göre kontenjan ayrılıyor ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirleniyor.

   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017