1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

SD kartlarda yeni bir standart daha: SDXC


 1. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.451
  Beğenilen Mesajlar:
  361
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.

  SD kartlarda yeni bir standart daha: SDXC  GenelÇok yaygın olarak kullanılan SD (Secure Digital) bellek kartları, kapasitelerinin 4 GB'ı aşmasıyla birlikte SDHC standartına geçmişlerdi. Şimdi, kapasitelerin kısa sürede yine katlanmasıyla birlikte bir SD kart standartı daha geliyor.

  SD bellek kartlarının fiziksel ve elektriksel standartlarını belirleyen ve yeni standartları geliştiren SD Association topluluğu, SD kartın bir sonraki neslini belirlemiş durumda. Yeni kartlar SDXC (eXtended Capacity) standartına uyacaklar ve ilk örnekleri önümüzdeki yıl piyasada olacak. İlk SDXC kartların 64 GB kapasitede olacağı, zamanla kapasitenin 2 TB'a kadar yükseleceği bekleniyor.

  SDXC kartların ilk örneklerinin saniyede 52 MB civarı veri aktaracakları öngörülüyor. Bu hız ileride saniyede 104 MB'a yükseltilecek. Standart, kağıt üzerinde saniyede 300 MB'a varan aktarım hızlarını destekliyor.

  Fiziksel olarak şu andaki SD kartlardan farklı olmayacak olan SDXC kartlar, ne yazık ki şimdiki SD ve SDHC kart kullanan cihazlarca kullanılamayacak. SDXC slotlu yeni cihazlarsa daha önceki standartları sorunsuz kullanabilecek.