1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Savaştan Türkiye sorumluymuş Savaştan Türkiye sorumluyMUŞ


 1. StarkDrache

  StarkDrache Bilgiliyim

  Kayıt:
  13 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  2.958
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Kuzey Yarım Küre

  Rusya'nın önemli gazetelerinden İzvesitiya, savaştan Türkiye ve ABD'yi sorumlu tuttu. Peki bu iddianın gerçekliği var mı?

  Rusya'nın önemli gazetelerinden İzvesitiya, Güney Osetya'da patlak veren savaştan Türkiye ve ABD'yi sorumlu tuttu. Gazetenin manşetinde yer alan "Gürcistan savaşa nasıl hazırlandı ve kimler yardım etti?" başlıklı haberde Ankara'nın Tiflis yönetimine yaptığı askeri yardımlara vurgu yapıldı.


  Haberde Türkiye'nin Gürcistan'a savunma harcamaları için 45 milyon dolar yardımda bulunduğu ve bu yardımın ABD'nin verdiği parasal destekten bile çok olduğunun altı çizildi. TSK'nın Gürcü subaylara yıllardır eğitim verdiğini de hatırlatan İzvestiya, Türkiye'nin Gürcü ordusuna çok sayıda gelişmiş silah ve mühimmat sağladığını da yazdı. Gazete yapılan yardımları şöyle şöyle sıraladı:

  "100 araç, 50 adet PZRK tipi füze rampası, Kılıç 2 ve Doğan savaş gemileri, SkyWatcher hava erken uyarı sistemi, 80 adet MP5 otomatik silah, 1800 M72 el bombası, 10 milyon adet mermi, 160 MP5A3 silahı var...”

  Peki tüm bu verilere bakarak İzvestiya'nın yorumuna katılmak mümkün mü? Kısmen mümkün olsa da genel olarak hayır. Çünkü Kafkasya'da Soğuk Savaş'ın ardından yaşanan gelişmelerde Türkiye hiç bir zaman belirleyici bir rol oynamadı, hatta istese bile oynayamadı. Türkiye, iki kutuplu dünya düzenin sona ermesinin ardından sınırlarında yaşanan değişime hazırlıksız yakalandı. Daha sonra da süper güçlerin izlediği stratejiler arasından ulusal çıkarlarına uygun gördüğüne eklemlenmeye çalıştı. Uluslararası ilişkiler de 'ulusal çıkar' kavramına göre hareket etmek de reel politikanın en doğal sonucu. Tıpkı Rusya'nın da yaptığı gibi.

  Moskova, Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra hakimiyet alanındaki eski coğrafyalarda ulusal çıkarlarını koruyabilmek için türlü yollara başvurdu. Bunlardan biri de bağımsızlığını kazanan eski Sovyet ülkelerindeki azınlıkları ve etnik farklıları kaşımak oldu. Gürcistan da, Abhazya ve Güney Osetya sorunlarında bu politikadan nasibini aldı. Bağımsızlığın hemen ardından Moskova'dan uzaklaşmaya çalışan Tiflis, çözümün Kremlin'den geçtiğini görünce çark etti. Aynı senaryo, Karabağ sorunuyla boğuşan Azerbaycan'da, Dinyester'deki Rus azınlıkla problemler yaşayan Moldova'da hatta Ukrayna'da da tekrarlandı. Bu ülkeler sırf bu nedenle, işlevsiz dahi olsa GUAM adlı bir askeri ittifak bile kurdu.

  Ancak Rusya'nın eski Varşova Paktı ülkeleri ile Sovyet cumhuriyetlerini etki alanında tutmayı amaçlayan 'Yakın Çevre' siyaseti yıllar için de büyük darbeler aldı. Orta Avrupa'daki tüm eski müttefikler Avrupa Birliği'ne katıldı. Ardından da NATO üyeliğiyle tanıştı. Gürcistan ve Ukrayna gibi komşu ülkelerin de NATO'ya doğru kayması Moskova'yı iyiden iyie tedirgin etti. Son olarak Bükreş'te Ukrayna ve Gürcistan'a NATO kapılarının açılması bir anlamda bardağı da taşırdı. Kremlin, Bükreş'teki toplantının hemen ardından böyle bir durumun kabul edilemez olduğunu duyurdu.

  Avrasya'daki enerji rekabeti ve Orta Avrupa'daki füze kalkanı tartışmaları da hatırlanacak olursa bugün Güney Osetya'da başlayan ve yayılma eğilimi gösteren savaşın perde arkasını anlamak daha da kolay olacaktır. Rusya'nın Gürcülerin Güney Osetya'ya yaptığı müdaheleye verdiği sert yanıtın arkasındaki mesaj daha çok Atlantik'in öteki yakasına yönelik. Sırbistan'ın bombalanması, Kosova'nın bağımsızlığı, Gürcistan ve Ukrayna'daki Soros destekli sivil darbeler karşısında hareketsiz kalan Moskova şimdi şunu söylüyor:

  Bu bölgede artık benim istediklerim olmuyor ama istemediklerim de olmayacak.

  İzvestiya'daki habere dönecek olursak, bölgede istikrar isteyen Türkiye'nin Gürcistan'a verdiği destek zaten gizli değil. Türkiye istikrar için Gürcistan'ın toprak bütünlüğünden yana. Tıpkı Irak'ın toprak bütünlüğünden yana olduğu gibi.

  Türkiye'nin bunu yaparken çoğu zaman fedakarlıklarda bulunduğunu da söylenebilir. Örneğin Ankara, Acaristan'da 2003 yılında yaşanan olaylar karşısında sessiz kaldı. Batum ve çevresindeki Müslüman halka karşı Gürcü yönetiminin sürdürdüğü misyonerlik faaliyetlerini uluslararası hukuktan doğan haklarına rağmen görmezlikten geldi. Hatırlanacağı gibi, halen yürürlükte olan ve Türkiye-Gürcistan sınırını çizen 1921 Kars anlaşması gereği Türkiye Acaristan Özerk Cumhuriyeti'nin garantörü.

  Türkiye'nin Gürcistan'a verdiği destek, Abhazya ve Kuzey Kafkasya'da akrabaları bulunan kendi vatandaşlarını bile zaman zaman rahatsız etti. Ankara, tarihi bağları olduğu halkaların savaşı karşısında ince bir çizgide durmasını da bildi. Örneğin, Tiflis'in bütün tepkisine rağmen Trabzon'dan Abhazya'ya yapılan gayriresmi feribot seferlerine de göz yumdu.

  Türkiye için durum böyle, peki Ruslar neler yaptı? Sovyet döneminde bölgenin demografik yapısındaki oynamalar bugünleri hazırladı. 1990'lı yılların başındaki Abhazya savaşında Gürcistan'a karşı hava operasyonları düzenlendi. Ama Abhazların tek bir uçağı bile yoktu. Başkent Suhumi denizden de bombaladı ama Abhazların donanması da yoktu! Yani Rusya Gürcistan'ı o dönemde de vurdu. Sonra da Osetya ve Abhazya'ya barış gücü aldı altında yerleşti. Yıllar süren anlaşmazlıkta barış gücünün çok uluslu olmasına müsade etmedi. Oset ve Abhaz liderlerler Tiflis'in sesi her yükseldiğinde soluğu Moskova'da aldı. Bağımsız Gürcistan'ın kapatılmasını istediği Sovyet döneminden kalma üsler yıllarca kapatılmadı ve Tiflis'e gözdağı vermek için kullanıldı. Avrupa Konvansiyonel Silahları Sınırlandırma Anlaşması'nda güney kanadı olarak belirlenen bu bölgedeki üslerde, teçhizat sınırlamasına uyulmadı ve uluslararası hukuk ihlal edildi. Dahası baskılar sonucu bu üslerden sökülen teçhizat, Rusya'ya değil Türkiye'ye 30 km uzaklıktaki Ermenistan'ın Gümrü üssüne nakledildi. Son olarak Almanların Abhazya için hazırladığı çözüm planı da Kremlin'den döndü.

  Abhazya ve Osetya'da binlerce kişiye Rus passaportu verildi ve bu bölgeler 'de facto' olarak Moskova'ya bağlandı. Şimdi Gürcistan'ı bombalayan Kremlin, kimlik vererek vatandaşı yaptığı bu insanları koruduğunu söylerek kendini savunuyor. Rus lider Medvedev'in, Kıbrıs Barış Harekat'ında Ecevt'in "Ada'ya barış için giyoruz" sözlerini hatırlatan açıklaması ise sadece basit bir meşruiyet çabası...

  İzvestiya'nin haberinde yer alan bir başka nokta da Gürcülerin savunma harcamalarının son yıllarda 30 kart artarak 1 milyar dolar seviyesine çıkmış olması. Şimdi soru şu, yukarıda yapılanlar karşısında hangi ülke tehdit algılamaz ve savunma harcamalarını arttırmaz?
   
 2. AllStAr

  AllStAr rank8

  Kayıt:
  28 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  676
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Amele :D
  Şehir:
  American Airlines Arena

  Valla sonuç nolcak çok merak ediyorum... :roll:
   
 3. StarkDrache

  StarkDrache Bilgiliyim

  Kayıt:
  13 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  2.958
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Kuzey Yarım Küre

  Kızıl Ordu vs N.A.T.O Benim Beklediğim Budur.
   
 4. AllStAr

  AllStAr rank8

  Kayıt:
  28 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  676
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Amele :D
  Şehir:
  American Airlines Arena

  Hımm mantıklı ama inşallah kötü sonuçlar doğurmaz bu savaş.Hala öğrenemediler bu aç gözlü dünya ülkeleri savaştan hiç bir kar çıkmayacağını ya pesss.
   
 5. Winlerspring

  Winlerspring rank8

  Kayıt:
  6 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  588
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Nirvana

  N.a.t.o , Rus ordusuyla sıcak temasa girerse , İran , Kuzey Kore ve sırplarda boş durmaz.Ayrıca N.a.t.o tarih boyunca her zaman ateşkes bölgelerinde tampon olmuştur, çatışmaya girmeleri çok nadirdir!!!
   
 6. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.415
  Beğenilen Mesajlar:
  354
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.

  evet sorumluyuz ne olacak buyursunlar görelim, deliriyorum böyle kağıt üzerinde saldırmalarına yıllar önce de böyle saldırıyorlardı ne oldu hep kazanan biz olduk gene olsun gene kazanırız haa kağıt üzerinde kaybetmişiz hiç sorun değil lakin şu savaşı bize çevirmeleri ne kadar aptal bir ülke olduklarını gösteriyorlar, osmanlının elini ayağını çektiği hangi ülke mutlu mesut yaşıyor ; filistin mi devamlı iç savaş, kosova mı hangisinde huzur var olmadı olmayacak da.
   
 7. Winlerspring

  Winlerspring rank8

  Kayıt:
  6 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  588
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Nirvana

  Yani , Pkk, pejak ve diğer tüm terör orgütlerini kim silahlandırıyor hepimiz biliyoruz Ruslar, Amerikalılar , İsrail ve Almanlar...
  Bence T.C'nin bunu yapması fazla anormal deil 2. abdulhamit zamanında Ermenileri silahlandırıp türk köylerini bastıranda Rusya'ydı balkanlarda halkı kışkırtanda Rusya'ydı
   
 8. StarkDrache

  StarkDrache Bilgiliyim

  Kayıt:
  13 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  2.958
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Kuzey Yarım Küre

  N.A.T.O Zaten Rusyaya Daha Doğrusu Kominizime Karşı Kurulmuştur. Bunun İçinde Savaştan Kaçınmaz Kanımca
   
 9. addIcFb

  addIcFb Aileden

  Kayıt:
  22 Eylül 2007
  Mesajlar:
  5.215
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  öğrenci
  Şehir:
  Okul

  Valla öyle şeyler dönüyorki,anasını satim haberimiz yok
  meğer abd ve türkiye neymiş haberimiz yok :roll:
   
 10. dR.NooB

  dR.NooB rank8

  Kayıt:
  13 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  3.025
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  lise ögrencisi...
  Şehir:
  ora bura şura bide ora

  NATO savaşa girerse, bizde Nato üyesi olduğumuz için doğruda savaşa girmiş olmaz mıyız yoksa yanlış mı düşünüyorum :roll:
   
 11. StarkDrache

  StarkDrache Bilgiliyim

  Kayıt:
  13 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  2.958
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Kuzey Yarım Küre

  dR. Noob Aynen Öyle. Yani Doğru Düşünmektesin. İnş. Olası Bi NATO Müdale Olmaz Olursa Kendimizi Savaşın Ortasında Buluruz....
   
 12. Macro

  Macro olduser

  Kayıt:
  19 Haziran 2007
  Mesajlar:
  6.179
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Barmen, Grafik Tasarımcı, Web Tasarımcı, Yazar, Şa
  Şehir:
  Karanfil kokan ülkemin, ülkemin caddelerinde

  100 araç, 50 adet PZRK tipi füze rampası, Kılıç 2 ve Doğan savaş gemileri, SkyWatcher hava erken uyarı sistemi, 80 adet MP5 otomatik silah, 1800 M72 el bombası, 10 milyon adet mermi, 160 MP5A3 silahı var...”


  Bunlar sizce çok nüyük şeyler mi. Bence hiçbirşey 80 adet otomatik silah nedir ki bi bölük bile etmiyor. 100.000 adet mermiyi bir köy düğününde attılar 1.000.000 mermi ne ederki ordu da. 160MP5A3 silah demişler. Gürcü ordusu bunlara güvenerek mi savaşa girdi. Tamamen saçmalık
   
 13. Jrboss

  Jrboss rank8

  Kayıt:
  21 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  6
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Tamamen SacMaLık Abi Bende bu Savası Yenı öğrendım ilk kım girmiş..?RusLardır
  gurculerde abdden gö... alıyolar bilmem nolacak nato girerse otomatikmen bizde girecez ...
  ALLAH SONUMUZU HAYIR ETSIN
   
 14. Winlerspring

  Winlerspring rank8

  Kayıt:
  6 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  588
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Nirvana

  Nato girerse otomatikman bizde mi gireriz?
  Sıcak savaş süresince Nato müdahele edemeyecektir(yugoslavya olaylarıyla karıştırmayın orda ki savaşda yer alan ordu , rus ordusunun belkide 100'de biri deil)
  Ayrıca bu durumda Türk kuvvetleri herhangi bir safta yer alırsa diğer tarafla resmen savaş durumunda oluruz!!!
   
 15. mehmet125

  mehmet125 rank8

  Kayıt:
  28 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  693
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Amerika Gürcistana gaz vermiş ve arkasında durmamıştır.Bu durumdan bir çok kişi ders çıkarmalı.
   
 16. RoyalFlush

  RoyalFlush Bilgiliyim

  Kayıt:
  2 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.479
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  jeofizik mühendisi
  Şehir:
  asthenosphere

  Bencede bizim onlara sağladığımız destek devede kulak.Kulak değil hatta pire olsa gerek.80 adet otomatik tüfek nedir ya?Adamlar roketlerle saldırıyor otomatik tüfek 800 tane olsa ne olur?Hem ayrıca Türkiye kendi bindiği dalı kesermi?Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı varken bilerek petrol fiyatlarını tavana sıçratırmı?

  Bu kesinlikle ve kesinlikle ABD nin oyunudur.mehmet125 in dediği gibi ABD gazı verdi.Arkasında durmadı.Şimdi Gürcistan ordusu can çekişmekte.Sürekli ateşkes-barış önerileri götürüp duruyorlar Rusya'ya.

  Nato nun bu işe fiili olarak karışacağını düşünmüyorum.Daha Nato nun devreye gireceği bir olay yok.Herşey biter Nato ondan sonra gelir bölgeye.Bunu tarihte hep gördük.