Kayıt
3 Ocak 2009
Mesajlar
12.027
Beğeniler
301
Şehir
БелгородBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki güvenlik toplantısı sona erdi. Zirve sonrası yapılan yazılı açıklamada, Akdeniz'de kaybolan Türk F-4 savaş uçağı için "Uçak Suriye tarafından düşürülmüştür" açıklaması yapıldı. Pilotlardan birinin yüzbaşı Erkan Erton olduğu öğrenildi. Diğer pilotun ise teğmen rütbesinde olduğu bildirildi.aşbakan Erdoğan'ın Ankara'ya dönüşünün ardından Başbakanlık Resmi Konutu'nda basına kapalı gerçekleştirilen toplantı, 2 saat 10 dakika sürdü.

Toplantıya, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan katıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen güvenlik toplantısı sona erdi. Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada Malatya'dan havalandıktan sonra Akdeniz üzerinde düşen uçakla ilgili olarak şöyle denildi:

"22 Haziran 2012 tarihinde görev uçuşu için Malatya Erhaç meydanından kalkış yapan uçağımızla radar ve telsiz temasının kesilmesi akabinde yaşanan gelişmeler, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan toplantıda ele alınmıştır.

İlgili kurumlarımızın sağladığı verilerin değerlendirilmesi ve Suriye ile yürütülen ortak arama kurtarma faaliyetleri çerçevesinde elde edilen bilgiler neticesinde, uçağımızın Suriye tarafından düşürüldüğü anlaşılmıştır.

Pilotlarımız dahil, arama kurtarma çalışmaları halen devam etmektedir.

Uçakların görevi KıbrısTürk Hava Kuvvetleri'ne bağlı savaş uçaklarının Kıbrıs ve Akdeniz'de çeşitli görevlerde bulunduğu biliniyor. F-4E Phantom tipi uçakla Akdeniz'e düşen pilotların da Akdeniz'de benzer bir görevde bulunduğu iddia edildi.

Türkiye, olayın tam olarak aydınlatılmasının ardından nihai tavrını ortaya koyacak, atılması gereken adımları kararlılıkla atacaktır."

İDDİALARIN ÖNÜ KESİLMEDİ, KAFALAR KARIŞTI

ANA Türkiye’ye yaklaştıkça hem Türkiye’den hem de dünyadan olayla ilgili birbiri ardına gelen iddialar kafaları karıştırdı. İran ve Lübnan’da Hizbullah’a yakın haber kaynakları da spekülasyon zincirine katıldı. Öne çıkan iddialar şunlar oldu:

- 14 Mayıs’ta İsrail’e ait bir uçak KKTC hava sahasını 8 dakika ihlal ettiği için, Erhaç’taki uçaklar KKTC hava sahasını korumak ve Rum Kesimi’nin İsrail’le birlikte yürüttüğü petrol ve doğalgaz arama çalışmalarını fotoğraflıyordu. Uçak bu görevi yaparken düştü. (Malatya Erhaç’ta keşif ve gözetleme yapmada kullanılan iki pilotlu RF-4E uçakları konuşlu.)
- Uçak Suriye’nin Akdeniz kıyılarında Rusya’ya ait savaş gemilerinin hareketliliğini izliyordu. Fark edilince Suriye savaş uçakları ile it dalaşına girdi ve düştü.
- Türk uçağı bir Rusya savaş gemisinden atılan füzeyle düşürüldü.
- Uçak Suriye Hava Sahası’nı ihlal etti. Suriye’nin karadan fırlattığı füzeyle düşürüldü.
- Uçak uluslararası hava sahasında uçarken arızalandı.İrtifa kaybetmeye başladı ve Suriye karasularına düştü.
- Pilotlar fırlatma koltuğunu kullanarak kurtuldu.
- Uçak Suriye karasularına düştüğü için Türkiye ve Suriye ortak çalışma başlattı.
- Pilotlar kurtuldu ve Suriye Türk uçağını düşürmek zorunda kaldığı için üzüntülerini dile getirdi.
- Pilotların fırlatma koltuğundan sinyal alındı. Suriye’ye ait bir sahil güvenlik hücum botu tarafından kurtarılan pilotlar rehin alındı.
 
Kayıt
3 Ocak 2009
Mesajlar
12.027
Beğeniler
301
Şehir
Белгород
İnternettenki yorumlar dikkat çekiciydi ama en çok ilgimi 1 dünya savaşının sözde sebebi olan Avustuya prensinin sırp milliyetçisi tarafından vurulmasına benzetilmesi oldu.
 
Kayıt
17 Temmuz 2010
Mesajlar
1.413
Beğeniler
0
Şehir
Aydın
Takımı
Galatasaray
Gelen vuruyor giden vuruyor suriyede uçağımızı düşürmüş çok mu? 2 güne unutulur
 
Kayıt
6 Şubat 2007
Mesajlar
335.472
Beğeniler
1.610
Şehir
Taksim/IST.
Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Lemonade demiş ki:
İnternettenki yorumlar dikkat çekiciydi ama en çok ilgimi 1 dünya savaşının sözde sebebi olan Avustuya prensinin sırp milliyetçisi tarafından vurulmasına benzetilmesi oldu.
Aynen öyle , önce israil uçaklarını gönder ardından da türkiye uçaklarını gönder keşife.Adamlar onu mu ayırt edecekler ? İllaki düşürecekler bizim uçaklarıda.Böylece ya savaş başlatacak yada suriyenin adını medyada kötüleyecekler.
 
Kayıt
7 Mayıs 2012
Mesajlar
56
Beğeniler
0
Uçağın Suriye'de ne işi var ? Suriye uçağı Türkiye hava sahasına girse vurulsa kıkır kıkır gülersiniz ?
 
Kayıt
17 Temmuz 2010
Mesajlar
1.413
Beğeniler
0
Şehir
Aydın
Takımı
Galatasaray
LegendSRO demiş ki:
Uçağın Suriye'de ne işi var ? Suriye uçağı Türkiye hava sahasına girse vurulsa kıkır kıkır gülersiniz ?
Suriye sınırına yakın bir yerde suriyede değil.Petrol arama çalışmaları kapsamında türk ordusu doğu akdenizde faaliyet gösteriyordu bu uçakta bir keşif uçağı rutin görevini icra ederken yaklaşık 1km olarak biliniyor bir sınır ihlali söz konusu iken uyarılmadan düşürüldü.Ayrıca bizim sınırımızı yunanistan defalarca israil ise nadiren ihlal ettiler hangisinin düşürüldüğü haberini aldın? suriyenin yaptığı düşmanca bir tavırdır.Normal şartlarda yabancı araçla iletişime geçer uyarırsın olmadı engelleme uçakları ile engelleme yaparsın karşı taarruz görürsen düşürürsün ancak suriye uyarmadan etmeden uçağımızı kasten düşürdü mevzu bundan ibarettir.Uçağın suriyede ne işi var demek fazla kolaya kaçmak olur.
 
Kayıt
9 Eylül 2007
Mesajlar
17.594
Beğeniler
29
Şehir
Taksim/İST.
Server
Aspendos
Takımı
Besiktas
Suriye'nin yaptıgı yanlıs degil. Yanlıs olan ABD usaklarının tutumu. Bizim savas ucagımız Suriye ülke sınırında ne arıyor? Petrol aranıyorsa eger sınırı ihlal etmeyeceksin ki ne konusuyorum ben. Bu bilincli yapılmıs bir sey. Bilerek ucagımız sokuluyor biliyorlar cünkü düsürülecek diye. Sonra da savas baslayacak. Ortadoguda girilmedik bir Suriye kaldı savasa girmeyen de bir Türkiye; bahane harika.
 
Yukarı Alt