1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Satranç öğrenmek isteyenler buraya


 1. baris1992

  baris1992 olduser

  Kayıt:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  685
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  FIDE Satranç Kuralları

  ÖNSÖZ

  FIDE Satranç Kuralları oyun sırasında çıkabilecek bütün durumları kapsayamaz ve de her türlü durumu bir kurala bağlayamaz. FIDE Satranç Kuralları içinde tam olarak yer almayan bir durumla karşılaşıldığında, burada tartışılmış eşdeğer durumları gözönüne alarak doğru bir yargıya varabilmek gerekir. FIDE Satranç Kuralları hakemlerin yeterli, adil ve tam olarak tarafsız olduklarını varsayar. Çok detaylı kurallar hakemin kanaat serbestliğini kısıtlar ve özel durumlardan kaynaklanan sorunlara çözüm bulmasını önleyebilir.

  FIDE tüm oyuncu ve federasyonların bunları kabul etmesini bekler.

  Üye bir federasyon aşağıdaki gereklere uyması şartıyla daha ayrıntılı kurallar koyabilir.

  a) FIDE Satranç Kuralları ile herhangi bir şekilde çelişmeyecek.

  b) Sadece kendi toprakları içinde geçerli olacak.

  c) FIDE maçları, şampiyonaları ya da yükselme turnuvaları ve FIDE unvan ya da rating hesaplamalarına dahil turnuvalarda uygulanmayacak.

  1.1.1.1.1 SATRANÇ OYUNUNUN KURALLARI

  Madde 1: Satrancın Esasları

  1.1. Satranç oyunu, ‘Satranç Tahtası’ diye adlandırılan kare şeklinde bir alan üzerinde iki rakip arasında taşları sırayla oynatılmasıyla oynanır. Oyunu beyaz taşlarla oynayan oyuncu başlatır. Rakibi hamlesini yapmış olan taraf ‘hamlede’dir.

  1.2. Her iki tarafın da amacı, rakip şahın kurallara uygun bir hamleyle yenmekten kurtulması mümkün olmayana dek rakip şaha saldırmaktır. Bunu başaran taraf rakibini ‘ Şah-Mat’ yapmış demektir ve oyunu kazanır. Mat olan taraf oyunu kaybeder.

  1.3. Her iki taraf için de Şah-Mat yapmak mümkün değilse oyun berabere biter.

  Madde 2: Tahta Üzerinde Taşların Başlangıç Konumu

  2.1. Satranç tahtası çizgili 64 (8x8) eşit kareden oluşur ve kareleri sırayla açık (beyaz) ve koyu (siyah) renktedir.

  Satranç tahtası iki rakip arasına beyaz renkli köşe karesi sağ tarafta olacak şekilde yerleştirilir.

  2.2. Başlangıçta bir taraf 16 adet açık renkli (beyaz), diğer taraf 16 adet koyu renkli (siyah) taşa sahiptir. Bunlar:
  Bir adet beyaz şah
  bir adet beyaz vezir
  iki adet beyaz kale
  iki adet beyaz fil
  iki adet beyaz at
  sekiz adet beyaz piyon
  bir adet siyah şah
  bir adet siyah vezir
  iki adet siyah kale
  iki adet siyah fil
  iki adet siyah at
  sekiz adet siyah piyon

  2.3. Başlangıç konumu şöyledir:

  2.4. Sekiz dik sütuna ‘dikey’ (file), sekiz yatay satıra da ‘yatay’ (rank), köşe köşeye değen aynı renkte karelerin oluşturduğu hatta ise ‘çapraz’ ya da ‘diyagonal’ (diagonal) denir.

  Madde 3: Taşların Hareketleri

  3.1. Hiç bir taş aynı renkte başka bir taşın bulunduğu bir kareye gidemez. Eğer bir taş rakip bir taşın olduğu kareye giderse, rakip taş yenmiş olur ve tahta dışına çıkar. 3.2-3.8 maddelerinde tarif edilen hareketlere göre rakip taşı yeme imkanı varsa, yiyecek olan taş bu kareye saldırıyor demektir.

  3.2. Fil bulunduğu karenin çaprazlarında herhangi bir kareye gidebilir.

  3.3. Kale bulunduğu karenin dikey ve yataylarında herhangi bir kareye gidebilir.

  3.4. Vezir bulunduğu karenin dikey, yatay ve çaprazlarında herhangi bir kareye gidebilir.

  3.5. Fil, kale veya vezirle bu hamleler yapılırken, hamle yolu üzerinde bulunan bir taşınn üzerinden atlanamaz.

  3.6. At yatay, dikey ya da çapraz yönde olmamak şartıyla bulunduğu kareye en yakın karelerden birine gidebilir. Madde 3.1 gözönüne alındığında, hamlesini yapan bir at bitişik karelerden geömiyor sayılır.

  3.7. a) Piyon bulunduğu dikeyde önündeki boş kareye doğru ilerler, ya da,

  b) İlk hareketinde, (a) paragrafında yazdığı gibi bir kare ilerleyebilir veya bulunduğu dikeyde önündeki her iki karenin de boş olması şartıyla iki kare ilerleyebilir, ya da

  c) Yan dikeyde bir önünde bulunan (ön çaprazda) rakip taşı yiyerek bu kareye gidebilir.

  d) Bir piyon ilk hareketinde iki kare ilerleyip rakip piyonla yanyana gelirse, rakip piyon bu piyonu sanki bir kare ilerlemiş gibi kabul ederek yiyebilir. Bu hak sadece ilk defasında, yani iki kare çıkışı yapılır yapılmaz geçerlidir, bu harekete ‘geçerken alma’ (en passant) denir.

  e) Bir piyon bulunduğu ilk konumdan ilerleyerek son sıraya (rakibin ilk yatayı) vardığında, aynı hamlenin bir parçası olarak aynı renkte bir vezir, veya bir kale, veya bir fil, veya bir at ile değiştirilir. Oyuncunun tercihi daha önce yenmiş olan taşlarla sınırlı değildir. Bu piyon hareketine ‘terfi’ denir ve yerine konan taş kurallara uygun olarak derhal devreye girer.

  3.8. a) Şahın iki türlü hareketi vardır.

  bir veya daha fazla rakip taş tarafından tehdit edilmemesi şartıyla komşu karelere gidebilir.

  Rakip taşlar hareket edemiyor bile olsalar, tehdit yapıyor sayılırlar.

  b) Rok. Bu şahla aynı sırada bulunan aynı renkli kalenin ortak hareketidir. Bu iki taşın hareketi tek bir hamle sayılır; şah bulunduğu kareden kaleye doğru iki kare ilerler ve ardından kale şahın üstünden atlayarak bir kare yanına (komşu kareye) konarak yapılır.

  1) Şu durumlarda rok yapmak artık mümkün değildir:

  - şah daha önce oynamışsa, ya da

  - ilgili kale daha önce oynamışsa.

  2) Şu durumlarda rok yapmak geçici olarak mümkün değildir:

  - şahın durduğu, rok atarken geçeceği ve rok attığında gideceği kareler rakip taşlarca tehdit ediliyorsa, ya da

  - Rok atılacak kale ile arasında herhangi bir taş varsa.

  b) Rakip taş ya da taşlar tarafından tehdit ediliyorsa, bu taş ya da taşlar hareket edemiyor bile olsalar şah tehdit altındadır. (şah çekilmiştir)

  Şah çekmeyi beyan etmek zorunlu değildir.

  Oyuncular şahlarını tehdit altında bırakacak hamle yapamazlar.

  Madde 4: Taşların Oynatılması

  4.1. Hamleler tek elle yapılmalıdır.

  4.2. Önceden niyetini belli etmek şartıyla (örneğin ‘düzeltiyorum’ veya ‘j’adoube – jadob’ diyerek) oyuncu bir ya da daha fazla taşı düzeltebilir.

  4.3. Madde 4.2.’de açıklanan durum hariç, sıradaki oyuncu bilerek

  a) birden fazla taşa dokunmuşsa, oynayabileceği ya da yiyebileceği ilk dokunduğu taşı oynamalı ya da yemelidir, ya da

  b) iki taraftan da birer taşa dokunmuşsa, dokunduğu kendi taşıyla dokunduğu rakip taşı almalıdır, bu mümkün değilse oynanabilecek ya da yenebilecek ilk dokunduğu taşı oynamalı ya da yemelidir. Hangisine önce dokunduğu belli değilse oyuncunun öncelikle kendi taşı dokunulmuş sayılır.

  4.4. a) Eğer oyuncu şah ve kalesine bilerek dokunmuşsa bu kaleyle mümkünse rok atmalıdır.

  b) Eğer oyuncu bilerek kalesini ve sonra şahını tutmuşsa bu hamlede bu yöne rok atamaz ve madde 4.3.a uygulanır.

  4.5. Eğer oyuncu rok yapmaya niyetlenerek aynı anda şah ve kalesini tutmuş fakat bu yöne rok atması mümkün değilse diğer tarafa rok atmakla şahını oynamak arasında tercih yapar, şahın yapacak hamlesi yoksa dilediği hamleyi yapmakta serbesttir.

  4.6. Dokunulan taşların hiçbiri oynanamıyor ya da yenemiyorsa, oyuncu herhangi bir hamle yapabilir.

  4.7. Rakibi bu maddelerden herhangi birini ihlal etmiş bir oyuncu, kendisi bir taşa bilerek dokunursa bu konuda herhangi bir hak iddia edemez.

  4.8. Bir taş kurallara uygun bir hamle olarak ya da bir hamlenin kısmı olarak bir kareye bırakılmışsa bu taş başka bir yere oynanamaz. Hamle, madde 3’de belirtilen şartlar yerine getirildiğinde yapılmış olur.

  Madde 5: Oyunun Bitişi

  5.1. a) Oyun, rakibini kurallara uygun bir hamleyle mat yapan oyuncu tarafından kazanılır. Mat yapan hamlenin kurallara uygun bir hamle olması halinde, oyun derhal sona erer.

  b) Rakibi oyunu terkeden oyuncu oyunu kazanır. Oyun derhal sona erer.

  5.2. a) Sırada olan oyuncu kurallara uygun bir hamle yapamıyor ve şahı da tehdit altında bulunmuyor ise oyun berabere biter. Bu durumda oyun ‘pat’ olarak bitmiş olur. Pat yapan hamlenin kurallara uygun bir hamle olması halinde, oyun derhal sona erer.

  b) Her iki taraf için de herhangi bir dizi hamle ile, rakip şahı mat yapmak mümkün değilse oyun berabere biter. Oyun ‘ölü konum’ ile bitmiş olur. Bu konumu ortaya çıkaran hamlenin kurallara uygun bir hamle olması halinde, oyun derhal sona erer.

  c) İki taraf oyun sırasında aralarında anlaşırlarsa oyun berabere biter. Oyun derhal sona erer. (bkz. Madde 9.1.)

  d) Belli bir konum tahtada üç defa tekrarlanmış veya yapılacak hamleyle tekrarlanıyorsa oyun berabere yapılabilir. (bkz. Madde 9.2.)

  e) Son 50 hamle her iki oyuncu tarafından da piyon sürmeden ve taş yenmeden geçirilmişse oyun berabere yapılabilir. (bkz. Madde 9.3.)

  Madde 6 : Satranç Saati

  6.1. ‘Satranç Saati’, aynı anda sadece biri çalışabilecek şekilde birbirine bir mekanizmayla bağlanmış iki göstergeli bir saattir. Satranç Kuralları içinde ‘saat’ bu iki göstergeden biri anlamına gelir.

  ‘Bayrak Düşmesi’ ise oyuncuya tanınan zamanın bitmesi anlamına gelir.

  6.2. a) Satranç saati kullanıldığında ya her bir oyuncuya belirli bir sayıda hamle veya tüm hamleleri için belirli bir zaman verilir, ya da baştan verilen belirli bir süre haricinde oyuncular her hamle için ek bir süre daha alırlar. Bunlar baştan belirtilmelidir.

  Oyuncunun bir önceki zaman diliminden artırdığı süre yine kendisinindir, toplam zamanına eklenir, ‘eklemeli’ tempoda böyle değildir.

  b) ‘Eklemeli’ tempoda ise her bir oyuncuya ‘esas’ düşünme süresi ve her bir hamle için ‘ek’ düşünme süresi verilir. Esas süre ancak ek süre bittiğinde geri saymaya başlar. Ek süre bitmeden saate basması halinde oyuncunun esas süresi değişmez, ek sürenin ne kadarını kullandığı önemli değildir.

  6.3. Her iki göstergede de birer ‘bayrak’ vardır. Bayraklardan biri düşer düşmez Madde 6.2.a’daki şartlar gözden geçirilmelidir

  6.4. Oyun başlamadan önce, hakem saatlerin nereye konacağına karar verir.

  6.5. Oyunun başlangıcı için belirtilen saatte beyaz oyuncunun saati çalıştırılarak oyun başlatılır.

  6.6. Oyunun başlangıcında her iki oyuncu da mevcut değilse, yarışma tüzüğünde başkaca bir kural belirtilmemiş veya hakem farklı bir karar vermiyorsa, beyaz taşlarla oynayacak oyuncu gelene kadarki zamanı kaybeder.

  6.7. Programda belirtilen oyun başlangıç saatine göre bir saatten fazla geç gelen oyuncu(lar) turnuva tüzüğü ya da hakem aksi karar vermemişse oyunu kaybeder.

  6.8. a) Oyun sırasında, hamlesini tahta üzerinde yapmış olan oyuncu kendi saatini durduracak ve rakibininkini çalıştıracaktır. Oyuncunun saatini durdurmasına engel olunmamalıdır. Eğer yapılmış olan son hamle oyunu sona erdirmiyorsa, saate basmadıkça hamlesini tamamlamış sayılmaz(Bkz. Madde 5.1, 5.2).

  Oyuncunun tahta üzerinde hamle yapmasıyla saate basması arasındaki süre oyuncuya verilen sürenin bir parçası sayılır.

  b) Saate hamle yapılan elle basılır. Saat tuşunun üzerinde parmak bekletmek, ya da eli az üstünde tutmak yasaktır.

  c) Oyuncular saate ölçülü davranmalıdırlar. Saate kuvvetli basmak, ele almak ya da devirmek yasaktır. Aksi haller Madde 13.4’e göre cezalandırılacaktır.

  d) Eğer bir oyuncu saati kullanamıyorsa, hekemce kabul edilebilir bir yardımcı kendisine temin edilebilir. Saatler hakem tarafından uygun bir şekilde ayarlanacaktır.

  6.9. Hakemin şahit olması, ya da oyunculardan birinin yapacağı geçerli bir iddia durumunda bayrak düşmüş olarak kabul edilir.

  6.10. Madde 5.1 veya 5.2.a, b veya c maddelerinin birindeki durumlar haricinde, eğer bir oyuncu belirtilen süre içinde belirtilen belli sayıdaki hamleyi yapmamışsa oyunu kaybeder. Eğer son konumda, rakip oyuncunun herhangi bir dizi hamle sonunda, hatta en kötü karşı oyuna rağmen şah-mat yapma imkanı yoksa oyun berabere biter.

  6.11. Görünür bir kusur yoksa, saatlerdeki göstergeler esas alınır. Bariz bir kusur olması halinde saat değiştirilir. Değişim sırasında hakem en iyi kanaatini kullanarak zamanları belirleyecektir.

  6.12. Her iki bayrak da düşmüşse ve hangisinin daha önce düştüğü tesbit edilemiyorsa, oyun devam eder.

  6.13. a) Oyuna müdahele etmesi gerektiğinde, hakem saatleri durduracaktır.

  b) Hakemin yardımı gerekliyse oyuncu saati durdurabilir, örnek olarak piyon terfisinin sözkonusu olduğu bir durumda, gereken taş oyuncunun elinde olmayabilir.

  c) Oyunun ne zaman tekrar başlayacağına hakem karar verir.

  d) Hakem çağırmak için oyunculardan biri saatleri durdurmuşsa, hakem oyuncunun saati durdurmasının gerekli olup olmadığını değerlendirecektir. Eğer oyuncunun saati durdurmak için haklı bir gerekçesi yoksa, oyuncu madde 13.4’e göre cezalandırılacaktır.

  6.14. Kuraldışı bir durum oluşmuş ve/veya taşlar daha önceki bir konuma döndürülecekse, hakem zamanları ayarlamak için en iyi kanaatini kullanacaktır. Eğer gerekliyse, saatin hamle sayacını da ayarlayacaktır.

  6.15. Tahtadaki konumu, numarasız veya numaralarıyla beraber hamleleri ve zamanları gösteren ekran, monitör, veya gösterim panoları turnuva salonunda kullanılabilir, ama oyuncular bunları temel alarak herhangi bir iddiada bulunamaz.

  Madde 7 : Kuraldışı Durumlar

  7.1. a) Oyun esnasında başlangıç konumunun yanlış olarak oyuna başlandığı farkedilirse oyun iptal olacak ve yenisi oynanacaktır.

  b) Oyun esnasında farkedilen yanlışlık sadece Madde 2.1.’in ihlali ise oyun devam eder, fakat o andaki konum doğru yerleştirilmiş bir tahtaya aktarılır.

  7.2. Oyuncular ters renklerde oyuna başlamışlarsa, hakemin aksi yönde bir kararı olmazsa oyun devam eder.

  7.3. Eğer bir oyuncu bir, ya da birden fazla taşı devirir, yerlerini bozarsa bunları kendi zamanı içinde doğru yerlerine koyacaktır. Eğer gerekliyse, rakip veya oyuncunun kendisi saatleri durduracak ve hakemden yardım isteyecektir. Hakem, taşları bozan oyuncuya ceza verebilir.

  7.4.a) Eğer oyun esnasında kuraldışı bir hamlenin yapılmış olduğu belirlenirse konum kuraldışı hamlenin hemen öncesine getirilecektir. Kuraldışı durumun hemen öncesi belirlenemiyorsa oyun bundan önceki belirlenebilen son konumdan devam edecektir. Saatler Madde 6.14.’e göre ayarlanır. Madde 4.3.’e göre kuraldışı hamle yerine başka bir hamle yapılır. Oyun bundan sonra devam edecektir.

  b) Madde 7.4.a'ya göre gerekli uygulama yapıldıktan sonra, ilk iki kez için hakem rakip oyuncuya her seferinde iki dakika ekleyecektir;aynı oyuncunun üçüncü defa kuraldışı hamle yapması halinde, oyun bu oyuncu için hakem tarafından kayıp ilan edilecektir.

  7.5. Eğer oyun esnasında taşların doğru yerlerinden kaydığı belirlenirse, konum kuraldışı hamlenin hemen öncesine getirilecektir. Kuraldışı durumun hemen öncesi belirlenemiyorsa, oyun bundan önceki belirlenebilen son konumdan devam edecektir. Saatler Madde 6.14.’e göre ayarlanır. Oyun bundan sonra devam edecektir.

  Madde 8 : Hamlelerin Kaydedilmesi

  8.1. Oyun boyunca her oyuncu kendi hamlelerini ve rakibinin hamlelerini, cebirsel notasyonla (bkz. Ek E) hamle hamle ve mümkün olduğunca açık ve okunaklı olarak yarışmaya ait notasyon kağıdına yazacaklardır.

  Bir oyuncu, eğer isterse rakibinin hamlesine, kaydetmeden önce cevap verebilir. Yenisini yapmadan önce öncekini kaydetmek zorundadır. Beraberlik teklifi her iki notasyon kağıdına da kaydedilmelidir. (bkz. Ek E.12)

  Bir oyuncu yazamıyorsa hakemin oyunun başında karar vereceği bir miktar süre saatinden düşülecektir. Eger bir oyuncu saate basamıyorsa, hakemin kabul edebileceği bir yardımcı kendisine saate basılması için verilebilir. Saatler hakem tarafından adil bir şekilde ayarlanacaktır.

  8.2. Notasyon kağıdı istediği an hakeme açık olacaktır.

  8.3. Notasyon kağıdı turnuva organizasyonunun malıdır.

  8.4. Oyuncunun saatinde beş dakikadan az zaman kalmış ve de eklemeli saat her hamle için 30 saniyeden az süre veriyorsa Madde 8.1.’de yer alan şartları yerine getirmek zorunlu değildir. Bayraklardan biri düşer düşmez oyuncu eksik hamlelerini notasyon kağıdına yazarak tamamlamalıdır.

  8.5. a) Her iki oyuncu da Madde 8.4. çerçevesinde yazamıyorsa, hakem veya başka bir yardımcı orada bulunup hamleleri kaydetmeye çalışmalıdır. Bu durumda bayraklardan biri düşer düşmez hakem saatleri durduracaktır. Bunun üzerine oyuncular hakemin, ya da rakibinin kağıdını kullanarak hamlelerini yazacaklardır.

  b) Madde 8.4.’e göre yazamayan sadece bir tarafsa, bayrak düşer düşmez hamle yapmadan önce eksik hamlelerini yazmalıdır. Sıra kendinde olmak şartıyla rakibinin kağıdını kullanabilir, ama hamle yapmadan önce rakibinin kağıdını iade etmelidir.

  c) Eksiksiz bir notasyon kağıdı mevcut değilse, ikinci bir tahta üzerinde oyuncular hakem veya bir yardımcı nezaretinde bu eksiklikleri bulmalıdırlar. Yardımcı konumunda olan kişi oyunu tekrarlamadan önce, il olarak mevcut konumu, saatlerdeki süreleri ve eğer biliniyorsa kaç hamle yapılmış olduğunu kaydedecektir.

  8.6. Notasyon kağıtları tamamlanamıyorsa ve bayrağı düşen oyuncunun zaman kontrolunu geçemediği gösterilemiyorsa ve daha fazla hamle yapıldığı açık olarak belli değilse, bir sonraki hamle bir sonraki zaman kontrolunun ilk hamlesi sayılır.

  8.7. Oyun sonuçlanınca, oyuncular sonucu da yazarak her iki kağıdı da imzalayacaklardır. Imzalanmış sonuçlar yanlış yazılmış olsa bile, hakem başka bir karar vermezse geçerli sayılacaklardır.

  Madde 9 : Berabere Biten Oyun

  9.1. Bir oyuncu tahta üzerinde bir hamleri yaptıktan sonra berabere önerebilir. Bu teklifi kendi saatini durdurmadan (ve rakibinin saatini çalıştırmadan) önce yapmalıdır. Bunun haricinde yapılan beraberlik önerileri de geçerlidir, fakat Madde 12.5 de gözönüne alınmalıdır. Beraberlik teklifine ek olarak herhangi bir şart öne sürülemez. Her iki durumda da beraberlik teklifi geri çekilemez ve rakip kabul edene, sözlü olarak reddedene, taş oynama veya alma niyetiyle bir taşa dokunana kadar geçerlidir, ya da oyun başka bir yolla neticelendirilir.

  Beraberlik teklifi her iki oyuncu tarafından da notasyon kağıdına bir işaret konarak not edilir (bkz. Ek E).

  Madde 9.2, 9.3 veya 10.2'ye göre yapılan beraberlik talepleri aynı zamanda bir beraberlik teklifi olarak kabul edilirler.

  9.2. Hamlede olan oyuncunun talebi üzerine, eğer aynı konum tahta üzerinde en az üç defa aşağıdaki şekillerde oluşmuşsa (peşpeşe hamle tekrarı ile oluşması gerekmez) oyun berabere olur.

  a) eğer oyuncu notasyon kağıdına önce hamlesini yazmış, hakeme bu hamleyi yapacağını bildirmiş ve bu hamle ile aynı konum oluşacaksa, ya da

  b) son yapılan hamle ile ortaya çıkan konum tekrarlanıyor ve sıradaki oyuncu beraberlik talebinde bulunuyorsa.

  (a) ve (b)’deki konumlar, hepsinde de eğer aynı oyuncu hamledeyse, aynı cins ve renkteki taşlar aynı karelerde duruyorsa ve her iki oyuncunun da taşlarının mümkün olan tüm hamleleri aynen varsa, aynı sayılır. Söz konusu konumlardan birinde geçerken alma hakkı varsa veya rok atma hakkı kaybolmuşsa, aynı sayılmaz.

  9.3. Hamlede olan oyuncunun talebi üzerine, aşağıdaki durumlardan biri oluşmuşsa oyun berabere biter.

  a) hamlesini kağıdına yazmış, hakeme bu hamleyi yapacağını bildirmiş ve bu hamle ile, her iki taraf da son 50 hamleyi piyon sürmeden ve taş yemeden geçirmiş olacaksa, ya da

  b) son 50 hamle içinde her iki taraf da piyon sürmemiş ve taş yememiş ise

  9.4. eğer bir oyuncu 9.2 veya 9.3'e göre beraberlik talebinde bulunmadan hamle yaparsa, o hamle için beraberlik isteme hakkını kaybeder.

  9.5. Eğer bir oyuncu Madde 9.2 ya da 9.3’e göre berabere iddia ederse, derhal saatini durduracaktır. İddiasını geri alamaz.

  a) eğer iddia doğru ise oyun derhal berabere biter,

  b) eğer iddia doğru değilse, hakem rakibin süresine üç dakika ekleyecektir. Ayrıca, iddia sahibinin iki dakikadan çok zamanı varsa, süresini yarıya indirir, indirilen süre üç dakikadan çok olmayacaktır. Toplam zaman iki dakikadan az ama bir dakikadan çoksa, kalan süreyi bir dakikaya ayarlar. Eğer toplam süre bir dakikadan az ise, hakem iddia sahibinin süresine dokunmayacaktır. Oyun bundan sonra devam edecek ve niyetlenen hamle oynanacaktır.

  9.6. Herhangi bir dizi hamle yaparak, hatta en kötü oyunla bile mat yapılması mümkün olmayan bir konuma erişilmişse oyun berabere olur. Oyun derhal sona erer.

  Madde 10 : Giyotin

  10.1. Giyotin kalan tüm hamlelerin belirli bir zamanda tamamlanacağı, oyunun son safhasıdır.

  10.2. Eğer oyuncunun iki dakikadan az zamanı kalmışsa bayrağı düşmeden önce berabere iddia edebilir. Oyuncu saatleri durduracak ve hakemi çağıracaktır.

  a) Eğer hakem rakibin oyunu normal yollarla kazanmak için çaba göstermediğini veya oyunun normal yollarla kazanılamayacağını kabul ederse beraberlik ilan edecektir. Yoksa kararını erteleyecek veya talebi reddedecektir.

  b) Eğer hakem kararını ertelemişse, rakibe iki dakika zaman ekleyebilir ve oyun mümkünse bir hakem nezaretinde devam edecektir. Hakem oyun sonucunu bayraklardan biri düştükten sonra ilan edecektir.

  c) Eğer hakem talebi reddetmişse, rakibe iki dakika ekleyecektir.

  d) Madde 10.2.a, b veya c'ye göre verilen kararlar nihaidir.

  10.3. Her iki bayrak da düşmüşse ve önce hangisinin düştüğü tesbit edilemiyorsa oyun berabere biter.

  Madde 11 : Puanlama

  11.1. Baştan farklı bir şey ilan edilmemişse, oyunu normal yollarla veya hükmen kazanan oyuncu bir puan alır (1 puan), hükmen veya normal yollardan kaybeden oyuncu puan alamaz (0 puan) ve berabere yapan oyuncu yarım puan alır (½ puan)

  Madde 12 : Oyuncuların İdaresi

  12.1. Oyuncular satrancın itibarını zedeleyecek hareketlerde bulunmayacaklardır.

  12.2. Oyun süresince oyuncuların not tutmaları, bilgi veya tavsiye kaynaklarına başvurmaları, ya da başka bir tahta üzerinde analiz yapmaları yasaktır.

  Notasyon kağıdı sadece hamleler, saatlerdeki süreler, beraberlik teklifi ve iddiayla ilgili başka şeyleri not etmek için kullanılacaktır.

  12.3. Oyununu bitirmiş oyuncular seyirci sayılırlar.

  12.4. Oyuncuların hakemden izin almadan ‘oyun sahasını’ terketmeleri yasaktır. Oyun sahası, oyun salonu,tuvaletler, dinlenme odaları, oyuncuların temiz hava ve kirli hava almak için çıktıkları yerler ve hakemin belirlediği diğer bölgeler olarak tanımlanır.

  Hamlede olan oyuncu hakemden izin almadan oyun salonunu terkedemez.

  12.5. Rakip oyuncuyu herhangi bir şekilde rahatsız etmek veya dikkatini dağıtmak yasaktır, sürekli olarak inatla berabere teklifi de buna dahildir.

  12.6. 12.1-12.5 maddelerinin herhangi bir kısmının ihlali Madde 13.4’e göre cezalandırılacaktır.

  12.7. Satranç kurallarına uymayı inatla reddeden oyuncu oyunu kaybeder. Rakibin puanı hakem tarafından belirlenir.

  12.8. Her iki oyuncu da Madde 12.7’ye göre suçlu bulunursa oyun her ikisi için de kayıp ilan edilir.

  Madde 13 : Hakemin Rolü (Önsöz’e Bakınız)

  13.1. Hakem, satranç kurallarına sıkıca uyulduğunu görecektir.,

  13.2. Hakem yarışmayla en iyi şekilde ilgilenecektir. İyi oyun ortamını ve oyuncuların rahatsız edilmemesini sağlamalıdır. Yarışmanın gidişini idare edecektir.

  13.3. Hakem özellikle oyuncular zaman sıkışıklığı içindeyken oyunları gözleyecek, verdiği kararları uygulayacak ve gerekli gördüğünde oyunculara ceza verecektir.

  13.4. Hakem aşağıdaki cezalardan birini veya daha çoğunu uygulayabilir:

  a) bir uyarı,

  b) rakibinin saatine süre eklemek,

  c) cezalandırılan oyuncunun süresini azaltmak,

  d) oyunu kayıp ilan etmek,

  e) hatalı tarafın o oyundan alacağı puanı azaltmak,

  f) diğer tarafın o oyundan alacağı puanı tam puana kadar artırmak,

  g) yarışmadan çıkarmak.

  13.5. Dış kaynaklı bir rahatsız edilme olduğunda, hakem her iki tarafa da ek süre verebilir.

  13.6. Hakem, Satranç Kurallarında belirtilen durumlar haricinde oyuna müdahele etmemelidir. Oyunculardan en az birinin tüm süresini bitirdiği madde 8.5'in uygulanması haricinde, hamle sayısını bildirmemelidir. Hakem oyuncuya rakibinin hamle yapmış olduğunu bildirmekten kaçınmalıdır.

  13.7. Diğer oyuncular veya seyirciler oyun hakkında konuşmak veya oyuna müdahele etmemek durumundadırlar. Eğer gerekliyse, hakem aykırı davrananları oyun salonunun dışına çıkartabilir.

  Madde 14 : FIDE

  14.1. Üye federasyonlar Satranç Kuralları ile ilgili sorunlarda resmi bir karar verebilmek için FIDE’ye danışabilirler.

  a. EKLER

  B. Hızlı Satranç

  B1. Hızlı Satranç bütün hamlelerin 15 ile 60 dakika arasında sabit bir sürede tamamlanacağı bir oyun temposudur.

  B2. Burada yazanlar hariç, oyunda FIDE Satranç Kuralları geçerlidir.

  B3. Oyuncuların hamleleri kaydetmeleri gerekli değildir.

  B4. Her iki oyuncu da üç hamle yaptıktan sonra, taşların yanlış dizilmesi, satranç tahtasının yanlış konulması veya saatlerdeki yanlışlıkla ilgili iddialar yapılamaz.

  Şah ile vezirin ters konmuş olduğu hallerde, bu şahla rok yapılamaz.

  B5.a) Hakem ancak oyunculardan biri veya her ikisi de taleb ederse madde 4'ü (dokunulan taş) uygulayacaktır.

  b) Oyuncu madde 4.3'e göre bir taşa dokunursa, madde 7.2, 7.3 ve 7.5 (kuraldışı konumlar, hamleler) kapsamındaki haklarını kaybeder.

  B6. Oyunculardan biri tarafından geçerli bir iddia yapıldığında bayrak düşmüş sayılır. Hakem bayrak düşmesini işaretten kaçınacaktır.

  B7. Zamandan kazanç iddia etmek için, iddia eden taraf saati tamaman durduracak ve hakemi haberdar edecektir. Iddianın kabul edilmesi için her iki saat de durdurulduktan sonra iddia sahibinin bayrağının düşmemiş, rakibininki ise düşmüş olması gerekir.

  B8. Her iki bayrak da düşmüş ise oyun berabere olur.

  C. Yıldırım

  C1. Yıldırım bütün hamlelerin 15 dakikadan az sabit bir sürede tamamlanacağı bir oyun temposudur.

  C2. Burada yazanlar hariç, oyunda Hızlı Satranç kuralları oygulanır.

  C3. Kuraldışı bir hamle saate basılmasıyla tamamlanmış olur. Rakip bu durumda hamlesini yapmadan önce kazanç iddia edebilir. Rakip hamlesini yaptıktan sonra kuraldışı hamle düzeltilemez.

  C4. Madde 10.2 geçerli değildir.

  D. Hakemin Bulunmadığı Hallerde Giyotin

  D1. Madde 10’a göre oynanan oyunlarda, bir oyuncu saatinde iki dakikadan az zaman kaldığında ve bayrağı düşmeden önce beraberlik iddia edebilir. Bu, oyunu neticelendirir. İddiada aşağıdakilerden biri temel alınacaktır:

  a) rakip normal yollarla kazanamaz ise, ya da

  b) rakip oyuncu oyunu normal yollarla kazanmak için gayret göstermiyorsa.

  (a)’da oyuncu son konumu yazmalı ve rakibi de doğrulamalıdır.

  (b)’de ise oyuncu son konumu yazmalı ve son konuma dek tutulmuş ve oyun kesilmeden önce tamamlanmış olan notasyon kağıdını teslim etmelidir. Rakip hem son konumu, hem de notasyon kağıdını doğrulamalıdır.

  İddia, vereceği karar nihai olacak bir hakeme iletilecektir
   
 2. baris1992

  baris1992 olduser

  Kayıt:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  685
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Taşların etkinliğinin gidebildikleri kareler ile ölçülebildiğini hatırlarsak, iyi ve kötü fil ayrımını yapmanın yolunu daha rahat bulabiliriz.

  -Resim Silinmiş.

  Yukarıdaki diyagramda filin hareket alanı kendi iki piyonu tarafından tamamen kısıtlanmaktadır, şekildeki filin oyun boyunca etkin olabilme şansı oldukça düşüktür.

  -Resim Silinmiş.

  Yukarıdaki diyagramda siyah beyaz piyona saldırmakta ve beyaz fil piyonu korumaktadır. Buna dayanarak siyahın filinin beyaza göre daha iyi olduğunu söyleyebiliriz

  Taşların gidebildikleri kare sayısı bu taşların etkinlikleri hakkında bize bir fikir verebilir. At diğer taşlardan farklı olarak kısa menzilli bir taştır.

  -Resim Silinmiş.

  Merkezde bir at sekiz kareye gidebilir.

  -Resim Silinmiş.

  Tahta kenarında bu sayı 4'e iner.

  -Resim Silinmiş.

  Köşedeki bir at ise sadece iki kareye gidebilir.

  Kale tahtadaki en güçlü taşlardan biridir. Özellikle de bu taşı nasıl kullanacağımızı bilirsek!
  Kalelerin gerçek güçlerini gösterebilmeleri için açık hatlara ihtiyaçları vardır. Böylece kalelerin etki alanı ve hareket kabileyetleri artacaktır.


  -Resim Silinmiş.

  -Resim Silinmiş.


  Her iki kaleyi de açık hatta alıp etkilerini arttırabiliriz.

  Açık hattın kontrolünü aldıktan sonra bu hat kullanılarak, rakip taşların koordinasyonu bozulabilir.

  -Resim Silinmiş.

  Yukarıdaki pozisyonda hamle beyazdadır ve poziayon tamamen eşit olmasına rağmen beyaz hamle avantajını kullanarak siyah piyonlara saldırabilir ve bu sayede oyunu kazanma şansı elde edebilir. S
  Bu pozisyonda beyazın siyaha göre daha iyi bir kalesi olduğunu söyleyebiliriz. Ustalar özellikle taşlarının kalitesinin rakibininkilere göre daha iyi olmasına dikkat eder.

  Arka Sıra Matları
  Arka sıra matları tipik mat pozisyonlarındandır. İlk örnekte, siyahın kale hamlesine karşı hiçbir savunması yoktur. İkinci örnekte ise bir öncekine benzer bir durum sözkonusudur. Kalelerin bu şekilde çiftlenmesi etkilerini de arttırır.

  -Resim Silinmiş.


  -Resim Silinmiş.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017
 3. baris1992

  baris1992 olduser

  Kayıt:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  685
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  ROK
  Şah sahip olduğumuz en önemli taş olduğu için mümkün olan en güvenli noktaya taşımak önemli bir noktadır. Aynı zamanda kalenin de oyuna girmesi için rok yaparız.

  Rok yaptığımızda şahımızı iki kare sola veya sağa kalemizi de şahın diğer tarafına taşırız. Aşağıdaki diyagramlarda nasıl rok yapıldığı gösterilmiştir.

  Küçük Rok
  [​IMG]
  [​IMG]


  Büyük Rok
  [​IMG]
  [​IMG]
  Aşağıdaki durumlarda rok yapılamaz;

  [​IMG]
  Eğer şah veya kale daha önce oynamışsa Diyagramda büyük rok yapılamaz

  [​IMG]
  Şah ve kale arasında taş bulunmamalıdır.
  Diyagramda büyük rok yapılamaz

  [​IMG]
  Şah kiş altında bulunmamalıdır.
  Diyagramda rok yapılamaz.

  [​IMG]
  Şahın geçeceği kareler rakip taşların kontrolü altında bulunmamalıdır.
  Diyagramda küçük rok yapılamaz

  [​IMG]
  Şahın geçeceği kareler rakip taşların kontrolü altında bulunmamalıdır.
  Diyagramda büyük rok yapılamaz

  Şah Çekme

  Şahın rakip bir taş tarafından tehdidine şah çekme (kiş) denir. Satrançta temel amaç şahı esir almak olduğu için böyle bir durumda aşağıda belirtilen şekilde hareket edilebilir.

  Rakip şah çektiğinde aşağıdakilerden birini yapmalıyız:

  1.Şah tehdit altında olmayan bir kareye kaçmalıdır.
  2.Tehdit eden taşla, şah arasına bir taş konulmalıdır. (Tehdit eden taş at ise bu madde geçersizdir.)
  3.Tehdit eden taş alınmalıdır.

  [​IMG]

  Şah fil tarafından tehdit edilmektedir.

  YAPILABİLECEK OLAN HAMLELER

  [​IMG]

  [​IMG]

  Araya taş koyma
  [​IMG]

  Şahı Kaçmak
  [​IMG]
   
 4. baris1992

  baris1992 olduser

  Kayıt:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  685
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  MAT


  Şah çekildiğinde daha önce belirttiğimiz üç madde uygulanamıyorsa MAT olmuştur.

  [​IMG]

  Siyah şahını kaçamaz, araya taş koyamaz ve veziri alamadığı için mat olmuştur.

  Aşağıda bazı mat örnekleri;

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 5. baris1992

  baris1992 olduser

  Kayıt:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  685
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Beraberlik
  Beraberliğin altı yolu vardır;
  1. Sürekli Şah

  Eğer bir taraf sürekli olarak aynı şekilde şah çekme olanağına sahip ve diğer tarafından bundan kurtuluş şansı yok ise beraberlik olur.
  2. PAT

  Eğer bir tarafın şahı kiş altında değil ve kurallara uygun bir hamle yapamıyorsa PAT olur.
  3. Mat Edecek Taşın bulunmaması

  Eğer iki tarafında mat edecek yeterli materyali bulunmuyorsa beraberlik olur.

  1. Tahtada sadece iki şahın bulunması
  2. Şaha karşı şah ve fil
  3. Şaha karşı şah ve at
  4. Şaha karşı şah ve iki at

  4. Hamle tekrarı

  Eğer aynı pozisyon tahta üstünde üç defa oluşmuşsa beraberlik olur.
  5. Elli Hamle Kuralı

  Eğer iki tarafta elli hamle boyunca piyon sürmemiş veya taş almamışsa berabere olur.
  6. Anlaşmalı Beraberlik

  İki tarafta oyunun beraberlikle sonuçlanacağına inanırsa beraberlikte anlaşabilir.

  Satranç Maçı

  Örnek bir satranç maçı;
  1. f4 e5
  [​IMG]
  2. fe d6
  [​IMG]
  3. ed Fd6
  [​IMG]
  4. g3 Vg5
  [​IMG]
  5. Nf3 Vg3+
  [​IMG]
  6. hg Fxg3#
  [​IMG]


  Tam bir satranç maçı aşağıdakine benzer..
  1.e4 c5 2.Af3 e6 3.d4 cxd4 4.Axd4 Af6 5.Ac3 d6 6.g4 Fe7 7.g5 Afd7 8.Kg1 Ac6 9.Fe3 Ab6 10.Vd2 Fd7 11.0-0-0 Axd4 12.Fxd4 0-0 13.f4 Kc8 14.h4 Ac4 15.Fxc4 Kxc4 16.Vd3 b5 17.f5 e5 18.Fe3 Ke8 19.h5 Va5 20.g6 hxg6 21.hxg6 Fc6 22.Fh6 Ff8 23.gxf7+ Şxf7 24.Vxd6 Şg8 25.Kxg7+ 1-0
   
 6. Pennywise

  Pennywise rank8

  Kayıt:
  6 Mart 2007
  Mesajlar:
  3.471
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  Şehir:
  Çanakkale
  üşenmeden açtın ya böyle bi topic valla helal olsun,yanlız satrançla zerre alakam olmaz en son ortaokulda falan oynamıştım :mrgreen:
   
 7. lastturk_

  lastturk_ rank8

  Kayıt:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.009
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  2 kez okul 1.si oldum ehu :mrgreen:
  Can yayınlarının satrançla ilgili kitabı var cidden öğrencekseniz onu okuyun
  Ben onu okuyarak öğrendim hmm
   
 8. baris1992

  baris1992 olduser

  Kayıt:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  685
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  saolasın ya yanlıslıkla iki tane olmus kilitlenen konu silebilirmisiniz?
   
 9. HosenberG

  HosenberG olduser

  Kayıt:
  17 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.253
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  güsel olmus bilmeyenler icin zamanında ne matlar ne taktikler bilirdim ama gecen ufak cocukla oynadım az kaldı yeniliyodum cocuga yiyosa pvp de gel diecektim az kaldı :mrgreen: :mrgreen:
   
 10. JimCarrey

  JimCarrey rank8

  Kayıt:
  1 Ekim 2007
  Mesajlar:
  1.024
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  silkroad uzmanı.
  Şehir:
  Nerde müzik, eğlence,çılgınlık orda ben =)
  Bende çok pis satranç oynarım dedemden öğrendim Cool Razz
   
 11. baris1992

  baris1992 olduser

  Kayıt:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  685
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  extraloob bir satranc yarısması düzenler işallah
   
 12. Jigsaw

  Jigsaw Aileden

  Kayıt:
  13 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  8.657
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  Istanbul
  Bu olay yüzünden geçen sene arkadaşımı yamultmuştum. :mrgreen: Çok gereksiz. Keşke satrançta hiç olmasaymış..
   
 13. RollsRoyce

  RollsRoyce  

  Kayıt:
  20 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.730
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  Bursa Ya Sen?
  en sevdigim mad çoban matı cok severim zaten her hafta üç gün gidiyorum satrans kursuna
   
 14. Crumby_

  Crumby_ rank8

  Kayıt:
  14 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.723
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  güsel bi paylaşım olmuş. Eline sağlık
   
 15. baris1992

  baris1992 olduser

  Kayıt:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  685
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
 16. os1

  os1 olduser

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  4.356
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  Yarram Victoria / Australia
  hadi gelin pwp yapalım bakalım kim beni yenecek okul 1. liğim var
   
 17. RollsRoyce

  RollsRoyce  

  Kayıt:
  20 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.730
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  Bursa Ya Sen?
  yapalım kardes senin biriniliğine saygım sonsuz fazla satranc bılmem ama belli olmaz
   
 18. baris1992

  baris1992 olduser

  Kayıt:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  685
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Açtığım bu konu sabit olmalı bence
   
 19. kurmay

  kurmay rank8

  Kayıt:
  12 Eylül 2007
  Mesajlar:
  202
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  ÖĞRENCİ
  Şehir:
  ANKARA
  elleriine sağlık
   
 20. SuperStarDeejay

  SuperStarDeejay rank8

  Kayıt:
  22 Aralık 2007
  Mesajlar:
  782
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  satranç biliyorum ama bilmesem bile okumaya üşenirdim yazılanları. emeğine sağlık bilmeyenler için çok faydalı bir konu. benim il 3. lüğüm var Wink