Bakın ben burda R.T.E'i savunmuyorum yada hükümeti yada sağ tarafı,sol tarafı. Ben haklıyı savunuyorum.Tartışmayı bilmeyen varsa benimle muhattap olmasın. Tartışma ve ahlak kurallarına uyacak varsa gelsin güzelce tartışalım.
Haklı mı? 8O
Eğer bu işi yapanlara haklı diyorsan Ulu Önder'in mezarda kemiklerini sızlatıyorsun demektir :?

chaosmaster demiş ki:
Bakın ben burda R.T.E'i savunmuyorum yada hükümeti yada sağ tarafı,sol tarafı. Ben haklıyı savunuyorum.Tartışmayı bilmeyen varsa benimle muhattap olmasın. Tartışma ve ahlak kurallarına uyacak varsa gelsin güzelce tartışalım.
Haklı mı? 8O
Eğer bu işi yapanlara haklı diyorsan Ulu Önder'in mezarda kemiklerini sızlatıyorsun demektir :?
of be kardeşim ne diyorum bakarmısın haklının yanındayım diyorum r.t.e ve hükümeti her konuda haklıdır demiyorum. Ve onları savunmuyorum haklıyı savunuyorum!!!!

Türkiye’de yapılan özelleştirmeler arsa spekülasyonuna yol açmıştır. Beşerî sermaye kaybına sebep olmuştur. Dış bağımlılığı artırmıştır. Döviz kaybına sebep olmuştur. Ekonomik yolsuzluklara (hortumlama, soygun, rant yaratma, kayırma) yol açmıştır. Gelir kaybının önünü açmıştır. Özelleştirme yapılırken görevi ihmal, görevi kötüye kullanma, hukuk ihlali (usulsüzlük, usulsüz işlem, sözleşmeye uyulmaması) suçları işlenmiştir. Satılan tesisin borçları kamunun üzerine yıkılmıştır. Halk kandırılmış, halkın malı sermaye kesimine aktarılmıştır. Özelleştirme haksız rekabete yol açmış, işsizliði artırmış, kamu kaynaklarına zarar vermiş (halkın malını gasp, devlet malını çarçur etme), kamunun borç yükünü artırmıştır. Özelleştirmelerle kamu kaynakları özel sektöre peşkeş çekilmiş, kartel oluşturulmuş, pahalılığa, sermaye stoku kaybına yol açılmıştır. Alıcılar yaptıkları taahhütlere uymamıştır. Tarıma darbe (hayvancılığa darbe) vurulmuş, ulusal güvenlik tehlikeye atılmış, ulusal kaynaklar ya da pazarlar yabancıların eline geçmiştir. Ekonomi üretim kaybına (üretimi durdurma), devlet vergi kaybına, ülke zarara maruz kalmıştır.

şimdi bakalım özelleştirme adı altında nasıl satıldık.
Türkiye’de özelleştirmelerin yüzde 70’i blok satış yoluyla, yüzde 13’ü halka arz yöntemiyle yapılmıştır. Oysa bunun tam tersi olmalı, özelleştirmelerin büyük kısmı halka arz yoluyla yapılmalıydı. Çünkü bu tesisler Türk halkının ödediği vergi gelirleriyle kurulmuş, halkın malı olan tesislerdir. Dolayısıyla geniş halk kitlelerinin ortaklığına açılmaları gerekirdi. Örneğin, İngiltere’de böyle yapılmıştır.

Yabancı girişimci genellikle ihracat eğilimi göstermiyor. Tersine ithalatı artırıyor, büyük alış veriş merkezleri örneğinde olduğu gibi kendi ülkelerinden ithal ettikleri malları yurt içinde satıyorlar. Sonuçta bu şirketlerin ya da yabancı ortaklarının kendi ülkelerine yaptıkları kâr transferleri cari işlemler dengemizi olumsuz etkilemektedir. Nitekim böyle de olmuştur.

Türkiye’de özelleştirme süreci işsizliğe yol açmıştır. ışini kaybedenlerin sayısı 16 binin üzerindedir. Öte yandan özelleştirmeden elde edilen gelirler, özelleştirme mağdurlarına iş yaratmak için kullanılmamıştır. Yatırıma dönüşmesi gereken özelleştirme gelirleri hazine hesapları içerisinde âdeta yok olup gitmiş, israf edilmiştir.

ÖRNEK:
Yapılan özelleştirmelerle halkın malı özel sektöre peşkeş çekilmiştir: Türk Telekom A.Ş.’nin sermayesinin yüzde 55’i 6 milyar 550 milyon dolara satılmıştır. Firmanın toplam değeri 11 milyar 909 milyon dolara ulaşmaktadır. Halbuki nüfusu 33 milyon olan Fas’ın telefon şirketi Maroc Telekom’un değeri 13.5 milyar dolardır. Sadece bu kıyaslama bize Türk Telekom A.Ş.’nin satış değeri hakkında çarpıcı bir örnektir.

Özelleştirme pahalılığa yol açmıştır. Örneğin telefon, elektrik, gaz, su gibi doğal tekellerde ürün fiyatları artmıştır. Dünyada özelleştirme sonrası konuşma ücretlerine fiyat artışı isteyen tek telefon firması Türk Telekom’dur.

Sümerbank’ta özelleşen 21 fabrikanın 18 ‘inde üretim yapılmıyor. SEK’in 31 fabrikası özelleşti, 23’ünde üretim yok. Orüs’ün 20 fabrikası özelleştirildi, 16’sında üretim yok. Et Balık Kurumu’nun 16 kombinası özelleşti, 9’unda üretim yok.
Özelleştirmeler neden -artırmak bir yana- üretimin sıfırlanmasına yol açtı? Çünkü bu işletmeleri alanların çoğu, spekülatif amaçla aldılar, arsalarından spekülatif kazanç sağladılar. Örneğin, Manisa Sümerbank Mensucat Fabrikası, Manisa ortak girişim gurubuna 3.7 milyon dolara satıldı. Alıcılar 4.5 ay sonra 145 dönümlük arazinin 55 dönümünü KİPA TESCO şirketine 13.7 milyon dolara sattılar. Manisa Et ve Tavuk Kombinası, MAY’a satıldı. Firma makineleri söküp taşıdı. Araziyi Kılimasan’a 2.8 milyon dolara sattı.
Cari açığın fonlanması: AKP döneminde dış borçları arttıran, gelecekteki krizlerin kaynağını oluşturacak rekor düzeyde cari açık verilmektedir. Cari açık ise esas itibarıyla, sıcak para olarak nitelendirilen, kâr peşinde olan dış kaynaklarla fonlanmakla beraber, diğer bir finansman kaynağını yabancılara satılan kamu varlıkları bedelleri oluşturmaktadır.

Özelleştirme, yabancı güçlerin ve onların yerli işbirlikçilerinin kamu varlıklarını emme ve ülke üzerinde egemenlik ve baskı kurma aracından başka bir şey değildir.

sonuçta eğer refah düzeyini 32mbit lik internetle ölçeceksen gerçekten bu üzüntü verici..
kimsenin huzuru yerinde değil.dışarı çıkıp esnafa durumunu sorarsan daha net anlarsın..
iktidar yalakaları dışında fakir halkın durumu her geçen gün daha kötüye gidiyor..sen de internet bağlantın hızlandı diye tekrar oy atarsın uyar mı?
ha bir de benden akpnin laiklik karşıtı olduğuna dair kanıt istemiştin..
istersen vural savaşın akp çoktan kapatılmalıydı kitabını okursun istersen de internetten abdurrahman yalçınkayanın iddianamesine bakarsın..
bunlar zaten kapatılması için yeterli kanıtı oluşturuyor..sen kabul etmesen ne değişir ki titus?

Midbroke

Bilgiliyim
Titus Pullo demiş ki:
chaosmaster demiş ki:
Haklı mı? 8O
of be kardeşim ne diyorum bakarmısın haklının yanındayım diyorum r.t.e ve hükümeti her konuda haklıdır demiyorum. Ve onları savunmuyorum haklıyı savunuyorum!!!!
haklı kim onu açıkla o zaman bize .

Maxima demiş ki:
CaN_KsK demiş ki:
Son kez söylüyorum tartısmayı adam akıllı yürütün haddinizi aşmadan evet siz ikinize söylüyorum Maxima ve Darth vader yoksa banlanmanız için elimden geleni yapacagm.
banlattır ne diyeyim .
Yazımı tekrar oku sana ne diyorum düşüncelerin yalnış sen yalnışsınmı yoksa daha sakin demeyemi getiriyorum.

madem o kadar elimizde paralar dönüo neden emekliye bir şişe kola parasi kadar zam nereye gidio bu para imf'ye mi?

vergiye gelince sokaktaki arabaya zam ona zam buna vergi suna zam elektiriğe %20 zam İran'dan 1 liraya gelen mazot suan hergeçen gün artmakta (3.23 %223 vergi ) yani fukaranın ağzinada diil midesine kadar inip lokmayi cıkartıolar

XianHun demiş ki:
madem o kadar elimizde paralar dönüo neden emekliye bir şişe kola parasi kadar zam nereye gidio bu para imf'ye mi?

vergiye gelince sokaktaki arabaya zam ona zam buna vergi suna zam elektiriğe %20 zam İran'dan 1 liraya gelen mazot suan hergeçen gün artmakta (3.23 %223 vergi ) yani fukaranın ağzinada diil midesine kadar inip lokmayi cıkartıolar

helal olsun arkadaşım.duygularıma tercüman oldun.

Kardeşim haklıyı savunuyorum demişin ama haklılık göreceli bi kavram. Sana göre kim haklı onu söyle.

StarkDrache

Bilgiliyim
Büyük Harfler Bağırmak Anlamına Geliyormuşya Hani ;

LÜTFEN KİLİT ATIN ŞU KONUYA . KONUNUN GELECEĞİ BELLİ ZATEN UĞRAŞMAYIN BOŞA TARTIŞMAYIN...

Atlamamak için zor duruyorum çok kişinin kalbi kırılır çok kişi ceza alır lütfen Kilit !

ya birşey sormak istiyorum ben R.T.E ı savunmuyorum haklı olanı savunuyorum diyorsun? burada haklı olan kişi R.T.E mı yoksa yanındaki adamları da mı haklı? nasıl birşey ben anlamadım. yani sen R.T.E ı savunsan ne olacak ki? yada onun partisini savunuyor olabilirsin..ama hepde haklıyı savunuyorum diyerek tarafını belli etmemek için oyun oynama derim! zaten sana göre haklı ise eğer senin onlara karşı bir ilgin vardır? yoksa neden savunasın ki?

sadece bu partinin yaptığı birçok şeyden birtanesini söylemek istiyorum..

yazlık villa sahiplerine kömür yardımı yapıyor?

dün star tv de verdiler? bunada inanmıyorum dersen eğer burda konuşmayı bırakalım derim ben..

iyi günler

Zaten benim düşüncemde olan kimse yok bu Başlıkta kilitede gerek yok. Ben ayrılayım tartışma falan kalmaz. Siz fakir gariban türkiyeniz ile başbaşa kalın. Ben akşama öğretmen maaşım ile bi cin+tonic yapayım hazırlık yapmak şart şimdiden.

ama son söylemek istediğim şudur. bu topicde yönetim kadrosu hariç üyelerden , değer verip karşıma alıp, tartışacağım bir kişi var baş harfi 2easy4me adını söylemek istemiyorum. Adam gibi araştırma yapan birtek o var. Derse konuya aydınlık getirelim. Gelsin ö.m veya msn ile güzel güzel tartışalım.Burada tartışamıycaz çünkü arada yaşı müsait olmayanlarda görür falan yanlış anlaşılırız. :muck:

bu mesajımdan sonrada bana karşıa soru yöneltmeyin cevap alamayacaksınız. Tekrar söylüyorum haklıyı sonuna kadar savunurum. Tartışmadan kaçmam. İllaki tartışalım diyen varsa başka bir platformda olur belki ama anladm ki burası uygun değil.

Yukarı Alt