1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Samanyolu'nu hiç böyle görmediniz


 1. Kriptex

  Kriptex rank8

  Kayıt:
  19 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  2.458
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  [​IMG]

  ABD'nin Michigan eyaletinde bulunan Central Michigan Üniversitesi Profesörü Axel Mellingel, Güneş Sistemi'ni içinde barındıran Samanyolu galaksinin ilk yüksek çözünürlüklü panaromik görüntüsünü oluşturdu.

  Mellinger, görüntüyü, Teksas, Michigan ve Güney Afrika'dan çekilmiş 3 bin ayrı Samanyolu görüntüsünü birleştirerek elde etti.

  Mellinger, fotoğrafı oluşturabilmek için yaklaşık iki yıl uğraşan ve 3 bin fotoğrafı çekmek için 40 bin kilometre yol katetti.

  Fotoğraf, 3 bin görüntünün basit bir şekilde bir araya getirilmesiyle oluşmadı. Fotoğrafların her biri üç boyutlu bir görüntünün iki boyutlu projeksiyonu ve küre Dünya haritası gibi bir araya getirilmişler.

  Bunları aynı görüntüde bir araya getirmek için Mellinger, bilgisayarda yüzlerce saatlik çalışma gerektiren bir matematiksel model kullanmış. Ayrıca her görüntünün farklı bir geri plan ışığı olduğunu da farketmiş.

  Profesör, "Yapay ışık kirliliği nedeniyle doğal hava kızıllığı ve güneş ışığı güneş sistemimizdeki toz nedeniyle dağılıyor. Mükemmel şekilde tek örnek bir geri planla çok geniş bir alanın astronomik fotoğrafını çekmek fiilen mümkün değil" diyor.

  Pioneer uydusundan gönderilen verileri kullanarak arka plan ışığı ile yıldızların ışığını ayırabilen ve istenmeyen parıltıyı azaltmayı başaran Mellinger'in 648 megapiksel büyüklüğündeki görüntü için yürüttüğü çalışmanın ayrıntıları Pasifik Astronomi Derneği dergisinin gelecek sayısında ayrıntılarıyla anlatılıyor.

  Mellinger'in internet sitesinde de fotoğrafın interaktif bir versiyonunu görmek de mümkün.