1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Sakarya'da konservatuvar mezunu davulcu


 1. Kobe

  Kobe rank8

  Kayıt:
  3 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  8.698
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Sakarya'da konservatuvar mezunu davulcu, maniler eşliğinde davul çalarak mahalle sakinlerini sahura kaldırıyor.

  Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Devlet Konservatuvarı Türk Halk Oyunları Bölümü'nden 2 yıl önce mezun olan Şirin Dinçer (26), ramazan ayının ilk gecesinde Camili Mahallesi'nde davul çalarak, vatandaşları sahura kaldırdı.

  Dinçer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, davul çalarak hem para kazandığını hem de Osmanlı'dan miras kalan ramazan geleneğini yaşattığını söyledi.

  Ramazan davulunun amatörce çalınmaması gerektiğini ifade eden Dinçer, şöyle konuştu:

  ''Osmanlı'dan gelen davul kültürünü yaşatmak istiyoruz. Ramazan geldiğinde insanlar davulun hazzını alabilmeli. 'Ramazan geldi, davullar gümbür gümbür çalıyor' diyebilmeli. Bunun için buradayız. Kimsenin ekmeğine karşı değiliz. Her iş, o işin profesyonellerince yapılsın. 3 yıldır bir grubumuz, bir koromuz var ama diğer arkadaşlarımız şu anda burada değil. Arkadaşlarımızla birlikte davul çaldığımızda çok güzel tepkiler alıyoruz. Mahalleye girdiğimizde bizi alkışlıyorlar. İstek parçalar da geliyor, özellikle Mehter marşını istiyorlar. Şehit anaları 'Oğlum sen bize bu duyguları yaşatıyorsun' diyorlar. Bize kumanya hazırlayanlar da oluyor.''

  Gece davul çalmanın kolay olmadığını belirten Dinçer, ''Bu işin en zor yanı sokak köpekleri. Köpeklerin nereden ve nasıl geleceğini bilemiyorsunuz. Arada kalınca da tedirgin oluyorsunuz. Soğukkanlı değilseniz, tabana kuvvet. Yapacak bir şey yok'' dedi.