1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Sait Faik Abasıyanık


 1. Furina

  Furina rank8

  Kayıt:
  12 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.508
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Sait Faik Abasıyanık (23 Kasım 1906 –11 Mayıs 1954)
  Türk öykü ve roman yazarı, şair. Çağdaş Türk hikayeciliğine yaptığı katkılarla Türk Edebiyatı'nda bir dönüm noktası yaratmıştır.[1] Türk hikayeciliğinin önde gelen yazarlarından biridir.Öykülerinde çoğunlukla kendisinden yola çıkıp bireyler hakkında yazarak insan gerçeğini anlamaya çalışmıştır. Sık sık şehirli alt sınıfın hayatını yazan Faik; balıkçı, işsiz, kıraathane sahibi gibi karakterleri anlatır.

  23 Kasım 1906 tarihinde Adapazarı'nda dünyaya geldi. Babası şehrin belediye başkanı Mehmet Faik Bey idi. İlk öğrenimini doğduğu şehirde bulunan Rehber-i Terakki Mektebi'nde tamamladıktan sonra ailesi ile birlikte İstanbul'a taşındı. İstanbul Sultanisi'nde başladığı orta öğrenimine onuncu sınıfa kadar devam etti. 1928 yılında Bursa Lisesi'nde bitirdi. Bu dönemde edebiyata yönelen Abasıyanık, özellikle şiir ve hikaye yazmaya başladı. 1930 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ne bir süre devam ettikten sonra ayrıldı. Bu sırada ilk hikayesi Uçurtmalar yayımlandı. 1931 yılında babasının isteği üzerine iktisat okumak üzere İsviçre'nin Lozan şehrine gitti. Oradan da Fransa'nın Grenoble şehrine geçti. Bu şehirde Fransızca öğrenmek amacıyla Champollion Lisesi'ne devam etti.

  1933 yılında, İstanbul'a döndükten sonra, Halıcıoğlu'ndaki Ermeni Yetim Mektebi'nde Türkçe öğretmenliği yaptı. Yazarın ilk kitabı Semaver, 1936 yılında yayımlandı. Bundan üç sene sonra ise önce Sarnıç ve ardından Şahmerdan'ı yayınladı. Aynı günlerde babasını kaybetti. Şahmerdan'da yer alan Çelme isimli hikayesi sebebiyle hakkında dava açılan Abasıyanık, askeri mahkemede yargılandı ve beraat etti.

  1944 yılında, daha sonra Birtakım İnsanlar adıyla yayınlanacak olan Medarı Maişet Moturu isimli kitabını çıkardı. Kitap toplatıldı. Bu olayın ardından hastalanan yazara siroz teşhisi kondu. Kitabının toplatılması ile bir küskünlük dönemine giren Sait Faik, Burgaz Adası'ya taşındı ve orada yaşamaya başladı. Küskünlüğü 1948 yılına kadar sürdü. 1948'de Lüzumsuz Adam'ı çıkardı. Fransa'ya tedavi olmak üzere gittiği 1951 yılında ise Kumpanya'yı yayınladı. 1953 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Mark Twain Derneği yazara onur üyeliği verdi.

  1954 yılında, Az Şekerli ve Alemdağ'da Var Bir Yılan'nın yayınlanmasının ardından 11 Mayıs'ta İstanbul'da vefat etti.

  Sabri Esat Siyavuşgil, 41 tane hikayesini seçerek Fransızca'ya çevirdi. Bu hikayeler 1962 yılında Un Point sur la Carte ismiyle yayınlandı.Abasıyanık'ın Burgaz Adası'ndaki evi 1964 yılında müzeye dönüştürüldü.

  Resimlerle Sait Faik Abasıyanık:

  saitfaik.jpg

  saifaik_g.jpg
   
 2. Zeratul

  Zeratul rank8

  Kayıt:
  30 Kasım 2008
  Mesajlar:
  5.023
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  †ualle† .

  Eline sağlık ^^