Kayıt
14 Mayıs 2007
Mesajlar
24.644
Beğeniler
3
Şehir
İstanbul
Sağlam: Kimse şüphe etmesin
Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğul Sağlam, ''Şampiyonlar Ligi'nde de Türkiye liginde olduğu gibi iyi futbol oynayacağımızdan, iyi sonuçlar alacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın'' dedi.Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğul Sağlam, Bursa Atatürk Stadı'nda, takım kaptanı Ömer Erdoğan ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, Bursaspor olarak Şampiyonlar Ligi gibi büyük bir organizasyonda mücadele etmekten dolayı çok mutlu ve gururlu olduklarını söyledi.
Bursaspor'un Şampiyonlar Ligi'nde yer alan tek Türk takımı olduğunu anımsatan Sağlam, bu anlamda sorumluluklarının arttığını, başarılı olmak için daha fazla mücadele etmeleri gerektiğini kaydetti.
Sağlam, maça hazır olduklarını ve Şampiyonlar Ligi'ne iyi bir başlangıç yapmak istediklerini vurgulayarak, ''Şampiyonlar Ligi'nde de Türkiye liginde olduğu gibi iyi futbol oynayacağımızdan, iyi sonuçlar alacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Türkiye'yi bu önemli organizasyonda en iyi şekilde temsil edeceğiz'' diye konuştu.
Valencia'nın çok güçlü bir takım olduğunu ve akşam da işlerinin kolay olmayacağının altını çizen Sağlam, ''Karşımızdaki takım çok güçlü. Valencia üst düzey başarıları olan, kupalar kazanmış bir takım. Bu takıma karşı oynamak kolay olmayacak. Çok önemli oyuncuları yıldızları var. Her ne kadar kadrolarından geçen sezon önemli oyuncuları kaybetseler de yerlerine yeni oyuncular aldılar. Rakibimizi iyi inceleyip analiz ettik. Onlar da sistem, takım futbolunu iyi oynuyorlar. Maçta üst düzey mücadele olacağı kesin. Şampiyonlar Ligi'ne iyi başlamak, sahamızda taraftarımız önünde iyi bir sonuç almak istiyoruz. Baktığınızda Valencia favori gösteriliyor ama futbolda her zaman favoriler kazanmıyor. Dolayısıyla biz de kazanmak için elimizden geleni yapacağız'' dedi.
Sağlam, ''Maçta defansif bir oyun anlayışımı yoksa, her zamanki sisteminizi mi sahaya yansıtacak mısınız'' sorusuna, ''Öncelikle bu önemli karşılaşma öncesi sakat ve cezalı oyuncumuzun bulunmaması bizim için avantaj. Geçen sezon elde ettiğimiz başarıda, kendi potansiyelimizin farkına varıp, bu oyun anlayışını ortaya koymamızın önemli rolü var. Kendi gerçeklerimizden uzaklaşmamız ve bunu üst düzeyde uygulamamız gerekli. Şampiyonlar Ligi'nde üst düzey takımlar var. Bu takımlara karşı sadece savunma yaparak 90 dakikayı bitiremezsiniz. O yüzden maçta kazanmak için oynayacağız'' yanıtını verdi.
Bir gazetecinin, ''Valencia teknik direktörü yarın akşamki maçta fizik gücünün önemli olacağını söyledi. Siz de aynı düşüncede misiniz'' sorusuna, ''Başarılı olmak için karşılaşmada fiziksel yeterliliğimizin olması gerekli. Bizim zaten böyle bir kalitemiz var. Başarıya gitmek için fiziksel kalitemizi üst düzeyde kullanmamız gerekir. Ancak, bunun yanında yetenekli oyuncuların bu özelliklerinin de ön plana çıkacağı bir karşılaşma izleyeceğiz. Gerek bizim takımda gerekse Valencia'da bireysel yetenekleri fazla olan birçok oyuncu var. Mücadele oyunun gidişatını belirlerken bireysel yeteneklerin skoru değiştirdiği bir oyun izleyebiliriz'' diye cevapladı.
Sağlam, ''Beşiktaş'ın başında Şampiyonlar Ligi tecrübesi yaşadınız. Özellikle Beşiktaş'ın başındayken evinizde iyi sonuçlar aldınız. Bursaspor Şampiyonlar Ligi'nde başarılı olur mu'' sorusu üzerine, ''Hem teknik direktör hem de futbolcu olarak Şampiyonlar Ligi tecrübesi yaşamıştım. Hatta Beşiktaş'ta çalışırken bir üst tura çıkmaya yakın bir grup karşılaşması oynamıştık. O dönemde büyük tecrübeler edindim. O günden bugünlere geldiğimizde edindiğim tecrübeyi kullanmak istiyorum. İnşallah o zaman başaramadığımız bir üst tura çıkmayı bu sene Bursaspor ile başarırız'' değerlendirmesinde bulundu.
''4 sene önce 2006 yılında UEFA'nın resmi yayın organı Şampiyonlar Ligi dergisi tarafından gelecek vaat eden 20 teknik adam arasında gösteriliyordunuz. Kısmen buna ulaştınız. Neler diyeceksiniz'' sorusuna, ''O derginin beni böyle bir şekilde onore etmesi Kayserispor'da çalıştığım döneme denk geliyor. Dolasıyla o dönemde ülke içindekilerin göremediğini Avrupa'dan uzaktan birinin görmesi beni mutlu ederken düşündürmüştü de. Beni o şeklide onore eden insanları mahcup etmediğimiz, öngörülerini boşa çıkartmadığımız için mutluyuz'' yanıtını verdi.
Takım Kaptanı Ömer Erdoğan da takım olarak uzun olarak bekledikleri Şampiyonlar Ligi'nde mücadele etme heyecanını yaşayacaklarını belirtti.
Şampiyolar Ligi'ne iyi bir başlangıç yapma arzusunda olduklarını anlatan Ömer, ''Tüm dünyaya Valencia maçından sonra Bursaspor diye bir takım olduğunu göstermek istiyoruz'' dedi.
Ömer, ''Valencia'da özel önlem alacağınız bir oyuncu var mı. Maç öncesi rakipten çekiniyor musunuz'' sorusu üzerine, ''Valencia güçlü, kadrosunda bireysel yetenekleri fazla yıldız oyuncuları barındıran bir takım. Ama biz bugüne kadar hiçbir rakibimize özel önlem almadık. Sahada takım olarak mücadele ettik. Defansı ve ofansif iyi yaptığımız zaman neticeye gidiyoruz. Bunu yapmak için yoğun çaba harcayacağız'' görüşünü bildirdi.
''Bursaspor'un Şampiyonlar Ligi tecrübesi olan futbolcusu az. Bu dezavantaj yaratır mı'' sorusu üzerine Ömer Erdoğan, ''Biz de rakip de 11 kişi mücadele edecek. Baktığınızda ligde de daha önce Şampiyonlar Ligi'nde oynamış öneli takımları yenmeyi başardık. Takım olarak farklı bir heyecan yaşıyoruz. Kimseden çekinmiyoruz. İnsanlara kafasına Bursaspor'un yabana atılacak bir takım olmadığını, haklı bir şampiyonluğun ardından Şampiyonlar ligi'nde de başarılı olacağını göstermek arzusundayız'' yanıtını verdi.
Bir gazetecinin, ''Avrupa Kupası deneyimini en son 2004 yılında Galatasaray'da oynarken, yine bir İspanyol takımı Villareal'e karşı yaşamıştın. O zamanki Ömer ile şimdiki Ömer arasında fark var mı'' sorusuna, ''O dönem Galatasaray'da takım olarak kötü bir dönem yaşıyorduk. Bireysel anlamda da yarıştan koptuğumuz için umutlu değildik. 6 yıl geçti. Şahsım adına tecrübe olarak geliştiğimi düşünüyorum. Özellikle Bursaspor'a Ertuğrul Sağlam'ın gelişiyle özgüvenim de üst sıralara tırmandı. Performansımda da yükseliş var. En son A Milli Takım'a seçildim. Daha tecrübeli olduğumu düşünüyorum. O günkü Galatasaray'dan da daha iyi takım oyunu sergileyen ekipte bulunuyorum' yanıtını verdi.​
 
Kayıt
20 Nisan 2010
Mesajlar
14.245
Beğeniler
0
Şehir
Caspian
aslında kovulmadı bildiğim kadarıyla bjk'nin başka bi hoca ile görüştüğünü duyunca direk istifa etti zaten bjk sağlam zamanında iyidi iyi oynuyorlardı gönderince takım düşüşe geçti.
 
Yukarı Alt