5 kişi öldürdü, özür diledi
5 kişinin ölümüne, 5 kişinin de yaralanmasına sebep olduğu iddiasıyla 20 yıla kadar hapsi istenen üniversite öğrencisinin yargılanmasına başlandı.

BURSA (İHA) - Bursa'da, otomobiliyle otobüs durağına girerek 5 kişinin ölümüne, 5 kişinin de yaralanmasına sebep olduğu iddiasıyla 20 yıla kadar hapsi istenen üniversite öğrencisinin yargılanmasına başlandı. Kaza sebebiyle herkesten özür dilediğini ifade eden öğrenci, "Çok pişmanım, acınızı paylaşıyorum" dedi.

4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, "taksirle 5 kişinin ölümüne sebebiyet vermek" suçundan 20 yıla kadar hapsi istenen üniversite öğrencisi A.A.Y., ilk kez hakim karşısına çıktı. Kurban Bayramı'nın 3. günü meydana gelen katliam gibi kazada Semra Çetin (47), Resmiye Yurteri (64), Ebru Candaş (21), Hikmet Dikici (43) ve Cevriye Tokpınar'ın (51) ölümüne, 5 kişinin de yaralanmasına sebep olmakla suçlanan sanık, kardeşini trafik kazasında kaybettiğini ve bu acıyı daha önce yaşadığını belirterek, "Ölenlerin acısını

paylaşıyorum. Çok üzgünüm" diye konuştu.

Bayram sebebiyle trafik yoğunluğuna takılmamak için arkadaşlarıyla Kuşadası'na gitmek için erkenden yola çıktıklarını ifade eden Adnan Menderes Üniversitesi A.A.Y., ifadesini şöyle sürdürdü:

"Önümüzde seyreden otomobil aniden fren yapınca ona çarpmamak için direksiyonu önce sola kırdım. Ardından da orta refüje çarpmamak için sağa manevra yaptım. Bu kez de kayarak kaldırıma çarptım ve aracım takla atarak otobüs durağına girdi. Hızım 70-80 kilometreydi, kesinlikle aşırı hız yapmıyordum."

Kaza sırasında otomobilde bulunan sanık sürücünün sınıf arkadaşları ise kazanın birden fren yapan otomobile çarpmamaya çalışırken meydana geldiğini söyledi.

Davaya katılanlardan A.T., hayatını kaybeden eşiyle birlikte durakta otobüs beklediklerini ifade ederek, "Bu sırada aşırı süratli seyreden bir otomobil kontrolden çıkıp üzerimize doğru gelmeye başladı. Sesi duyunca hızla duraktan uzaklaştım. Ancak eşim kaçamadı ve otomobilin altında kaldı. Sanıktan şikayetçiyim" dedi.

Aynı kazada eşini kaybeden H.Ç. de sanıktan şikayetçi olduğunu dile getirerek, "Eşimi işe gitmesi için durağa bırakıp ayrıldım. Servisi 5 dakika geç kalmıştı. Ben eşimi bırakıp yolun karşısına geçtiğimde kaza oldu. Döndüğümde eşim ölmüştü" diye konuştu.

Sanığın tahliye talebini reddeden mahkeme, şahitlerin dinlenmesi ve olay yeri görüntülerinin tespiti için duruşmayı erteledi. Ayrıca mahkeme olayı 155'e ihbar eden vatandaşların telefonlarının tespit edilerek davaya şahit olarak çağrılmalarını kararlaştırdı.

Yukarı Alt