1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Rusya G. Osetya ve Abhazya’yı tanıdı


 1. StarkDrache

  StarkDrache Bilgiliyim

  Kayıt:
  13 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  2.958
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Kuzey Yarım Küre
  Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Batı ülkelerinin sert tepkisine rağmen, ülkesinin Gürcistan’ın ayrılıkçı bölgeleri G. Osetya ve Abhazya’yı bağımsız devletler olarak tanıdığını duyurdu.
  - Resim Silinmiş.
  Rus Devlet başkanı Dimitriy Medvedev, ABD’nin aksi yöndeki uyarılarına rağmen, Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlığını tanıyan bir kararı imzaladığını açıkladı. Kararın ardından başta ABD, Almanya, Fransa olmak üzere çeşitli ülkelerden, NATO ve AGİT’ten Rusya’ya tepki yağdı. Medvedev ise bu tepkilere cevap olarak, yeni bir soğuk savaştan korkmadıklarını söyledi.
  Medvedev televizyondan canlı yayınlanan konuşmasında, “İlgili bütün uluslararası hukuku göz önünde bulundurarak bu cumhuriyetlerin bağımsızlıklarını tanıyoruz. İnsanların hayatını kurtarmanın tek yönteminin bu olduğunu düşünerek diğer devletlerin de bu konuda Rusya’yı örnek alarak hareket etmesini istiyoruz.” dedi.

  Rus lider, başından beri bu sorunun diplomatik yollardan çözülmesi taraftarı olduğunu, ama Gürcü yönetiminin son saldırısıyla başka seçeneklerinin kalmadığını ifade etti.
  Medvedev, ayrıca Rus Dışişleri Bakanlığı’na ayrılıkçı bölgeler ile diplomatik ilişkilerin hemen kurulması emrini verdi.

  MEDVEDEV: YENİ SOĞUK SAVAŞTAN KORKMUYORUZ

  Kremlin’den yapılan açıklamada, barış anlaşmaları imzalanıncaya kadar Rus Savunma Bakanlığı’nın iki bölgeyi koruyacağı duyuruldu.

  Dünyadan Rusya’nın kararına gelen tepkilerin artmasının ardından bir açıklama daha yapan Medvedev, “Yeni bir soğuk savaştan korkmuyoruz, ama böyle bir şey istemeyiz” dedi.

  LAVROV: G: OSETYA VE ABHAZYA İLE BİRLEŞME PLANIMIZ YOK
  Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, izolasyondan korkmadıklarını söyledi ve Gürcistan’a insani yardım için ABD savaş gemilerinin kullanılmasının durumu daha
  istikrarlı hale getirmediğini ifade etti. Rus Bakan, ülkesinin bu iki bölge ile birleşme planı bulunmadığını da söyledi.

  Dün Rus Meclisi’nin alt kanadı Duma ve üst kanadı Federasyon Konseyi, başkan Medvedev’in iki bölgenin bağımsızlığını tanımasını isteyen kararları onaylamışlardı.

  GÜRCİSTAN: BU AÇIK BİR İLHAK

  Medvedev’in açıklamasının ardından, Gürcistan Dışişleri Bakanı Yardımcısı Giga Bokeria, “Bu karar, Gürcistan’ın parçası olan bu toprakların açıkça ilhakıdır” diye konuştu ve bu kararın Moskova’nın izole edilmesine sebep olacağını iddia etti.

  Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili ise Rusya’nın ayrılıkçı Abhazya ve Güney Osetya’nın ilan ettikleri bağımsızlığı tanıyarak, “Avrupa’nın sınırlarını güç yoluyla değiştirmek istediğini” söyledi.

  Saakaşvili ulusal televizyondan yaptığı açıklamada, Moskova’nın bu kararının “tamamen yasadışı” olduğunu belirterek, Batılı ülkelerin liderlerine ülkesinin NATO ve AB’ye üyelik sürecini hızlandırmaları çağrısında bulundu.

  Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, “Rusya topraklarımızı zorla aldı, Gürcistan’ı haritadan silmek istedi” dedi.

  Saakaşvili, Gürcistan Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığı, Rusya’nın Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlıklarını tanıma kararını değerlendirdiği açıklamada, Rusya’nın inanılması güç adım attığını, büyük bir yanlışın içine düştüğünü söyledi.

  Saakaşvili ulusal televizyondan canlı yayınlanan açıklamasında, Rus işgaline birlik içinde karşı durmaya çalıştıklarını söyledi ve Gürcistan’ın artık yalnız olmadığını, tüm batının kendilerine güçlü destek verdiğini belirtti.

  Saakaşvili, “Bizim toprak bütünlüğümüzle ilgili sorun artık uluslararası bir sorun haline dönüştü. Toprak bütünlüğümüzü barışçıl yöntemlerle, uluslararası diplomasi yoluyla mutlaka sağlayacağız. Rusya ülkemizden iki büyük toprak parçası alarak büyük bir yanlışın içine düştü.

  Rusya’nın bu saldırılarına karşı sabır göstermeliyiz. Birlik ve bütünlüğümüzü daima korumalıyız” dedi.

  GÜRCİSTAN’IN NATO ÜYELİĞİ

  Açıklamasında ayrıca Gürcistan’ın NATO’ya tam üye olmak istemesine de değinen Saakaşvili, bölgede yaşanan tüm bu gelişmelerden sonra NATO’ya acil olarak girmeleri gerektiğini kaydetti.

  Gürcistan’ın demokratik bir dünyanın parçası olduğunu vurgulayan Saakaşvili, “NATO’ya sonunda gireceğiz. Bu yoldan geri dönüşümüz yok” dedi.

  RUSYA’YA TEPKİ YAĞIYOR: KARAR KABUL EDİLEMEZ

  Karara uluslararası toplumun tepkisi de gecikmedi. İngiltere kararı reddettiğini duyurdu. ABD ve Avrupa ülkeleri dün Rus parlamentosunun kararını sert şekilde eleştirmiş ve Medvedev’in buna imza atmamasını istemişti.

  Estonya’nın başkenti Talinn’de bulunan Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Rusya’nın kararının kabul edilemez olduğunu söyledi.

  ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ise kararı Ortadoğu’daki temasları esnasında, “son derece talihsiz bir karar” olarak değerlendirdi. “ABD’nin, BM Güvenlik Konseyi’nde Güney Osetya ve Abhazya’nın statülerinin değiştirilmesine yönelik olası bir Rusya girişimini engellemek için veto hakkını kullanacağını” da belirten Rice, Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev’in, ülkesinin uluslararası toplumca desteklenen ateşkese uyma yükümlülüğünü yerine getirmediğini ifade etti.

  Fransa Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Eric Chevallier, düzenlediği rutin basın toplantısında, Fransa’nın Gürcistan’ın toprak bütünlüğünü tanıdığını ve Rusya’nın kararından üzüntü duyduğunu söyledi.

  NATO: RUSYA BM KARARLARINI İHLAL ETTİ

  NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, ittifakın Rusya’nın hareketini reddettiğini hatırlattı. Scheffer’in sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, “Bu karar, Rusya’nın da altında imzası bulunan ve Gürcistan’ın toprak bütünlüğünü öngören birçok BM Güvenlik Konseyi kararının ihlalidir. NATO Gürcistan’ın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü destekliyor.” dendi.

  Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı da (AGİT) Rusya’nın kararını kınadı. AGİT dönem başkanı Finlandiya’nın Dışişleri Bakanı Aleksander Stubb, “Güney Osetya ve Abhazya’nın bağımsızlığının tanınması temel AGİT ilkelerinin ihlalidir” dedi. Stubb, Rusya’nın Gürcistan’ın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı göstererek AGİT ilkelerine uymasını, Gürcistan’daki tüm askerlerini derhal çekmesini ve ateşkes anlaşmasına uymasını istedi.
  - Resim Silinmiş.


  ABHAZYA’DA SEVİNÇ GÖSTERİSİ BAŞLADI

  Abhaz yetkililer ise, Rusya’nın kararının ardında başkent Sohumi’de on binlerce insanın sokaklarda olduğunu belirterek, sevinç gösterilerinde bulunduklarını söylediler.

  Sohumi’de, top atışlarıyla birlikte kentin her köşesinin Abhaz bayraklarıyla süslendiği bildirildi.

  Abhazya lideri Sergey Bağapş’ın da halkın sevinç gösterilerine katılması bekleniyor.  Alıntıdır
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017
 2. TitusPullo

  TitusPullo rank8

  Kayıt:
  31 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  10.998
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  Memlekete döndü -.-
  Ah Abazya Rusya'nın kanatları altına sığındı arada bağımsızlığını ilan etti.