1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Rusya düşmanını belirledi


 1. TurKKillS

  TurKKillS Buralıyım

  Kayıt:
  14 Mart 2007
  Mesajlar:
  4.587
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Çevre Mühendisliği.
  Şehir:
  geriden...

  NATO’nun ‘Evrensel Güvenlik Platformu’ olduğu iddiasına rağmen Moskova, yeni askeri doktrininde Kuzey Atlantik Paktı’nı tehdit olarak görüyor.Nükleer silahlar, füze kalkanı ve silahlanma tüm zamanları geride bırakan bir şekilde artarken, Rus yönetimi uzun süredir üzerinde çalışılan ve 2020 yılına kadar geçerli olacak yeni askeri doktrinini açıkladı. Moskova’nın yeni askeri stratejisinde "temel tehdit NATO ve ABD'nin füze kalkanı projesi” olduğu açıklandı.

  NÜKLEER KULLANMA

  Başkan Dimitri Medvedev tarafından imzalanarak yürürlüğe giren askeri doktrin bugüne kadar "dışarıdan gelecek tehditlere karşı savunma pozisyonuna" ağırlık veren Rusya'nın "gerektiğinde nükleer silaha ilk başvuran ülke olma hakkını, kararlılığını" öne çıkarıyor.

  SIRPLARA RUS UYARISI

  Kremlin Basın Sözcüsü Natalya Timokova, Medvedev'in "önleyici nükleer saldırı anlayışını" yürürlüğe sokan yeni askeri doktrini onayladığını duyurdu. Bu arada, NATO’ya katılmak için çaba sarf eden Sırbistan’a doğal müttefiki Rusya’dan tokat gibi bir cevap geldi. NATO Daimi Temsilcisi Dimitriy Ragozin, Sırbistan'ın NATO'ya girmek istemesi halinde ülkesinin Kosova'nın bağımsızlığı konusundaki tutumunu yeniden gözden geçirmesi gerektiğini söyledi.

  Romanya’ya Moskova tehdidi

  ABD’nin İran’a karşı füze kalkanını Romanya karasularına kurma kararı Moskova’da büyük infiale neden oldu. Eski Sovyet Bloku’nda yer alan Romanya’nın ABD kanadına kayması veya Beyaz Saray’ın politikaları içine girmesi üzerine Rusya, Romanya Devlet Başkanı Traian Basencu nezdinde girişimde bulunarak uyarıda bulundu. Rusya Karadaniz’de Türkiye’nin de taraf olduğu Montrö Anlaşması’nı hatırlattı.