Kayıt
10 Nisan 2007
Mesajlar
7.172
Beğeniler
0
Şehir
Paralel evren


Rusya, modernleşme için beyin göçü planlıyor.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in öncülüğünde başlatılan modernleşme sürecinde yeni bir aşamaya gelindi. Rusya başarılı uzman ve yatırımcıları çekebilmek için vize işlemlerini kolaylaştıracak. Vedomosti gazetesine açıklamada bulunan hükümet yetkilisi, amaçlarının 'parlak beyinler' için Rusya'yı cazip hale getirmek olduğunu söyledi.

Sovyetler Birliği'nin onlarca yıl bilimde etkinliğinin sürdüğünü kaydeden yetkili, "kalifiye iş gücü olmadan modernleşme imkansız" tespitinde bulundu. Kalifiye işçilerin ve yatırımcıların vize işlemlerinde kolaylık ve sürelerin uzatılması ile ilgili düzenlemenin 1 Ocak 2011'de yasalaşması hedefleniyor.

Rusya Federal Göçmen Servisi başkanı Oleg Artamonov da yaptığı değerlendirmede, "Bu mekanizmayı Fransa ile işletmeye başladık. Fransa'dan Rusya'ya imzalanan özel anlaşma çerçevesinde kaliteli uzman, yönetici ve teknik personel ve aileleri ile birlikte gelecek." bilgisini verdi.

Uluslararası Hukuk Bürosu Baker & McKenzie'nin ortağı Evgeni Reizmen, göçmen yasalarındaki zorluklar nedeni ile bir kısım yatırımcı ve kalifiye işçilerin Rusya'ya gelmek istemediklerini belirtirken, Moskova Ekonomi Okulu'ndan Sergey Guriyev de, "Göçmen bürosu yetkililerinin yabancılara kötü davranışları nedeni ile, kalfiye işçilerin Rusya'da çalışma istekleri hızla azalıyor." tespitinde bulundu.


 
Yukarı Alt