joysro

Kayıt
27 Ağustos 2010
Mesajlar
365
Beğeniler
70
geymBirçok kişi "Rust Wipe 2018 Ne Zaman?", "Rust Wipe Nedir?", "Rust Wipe Neden Gereklidir?" gibi sorular sormakta. Bugün bunları cevaplayacağız...

Steam yüklettirecek oyun desek yeridir Rust. İster tek başınıza ister arkadaşlarınız ile oynayabileceğiniz bu hayatta kalma oyunu, bir kaç yıldır betada olmasına rağmen çok gözde. Tabii her oyunda olduğu gibi Rust'ta da alıştığımız bir şey var: Rust Global Wipe. Peki nedir bu Wipe, ne işe yarar, acıkırsanız yenir mi bunu anlatmak istiyorum. Hazırsanız başlayalım.
= RUST WİPE NEDİR? =

Belki bu kelimeyi ilk defa duyuyor olabilirsiniz. Belki de yalnızca unuttuğunuz bir şeyler var ve onları hatırlamak istiyorsunuz. Rust oynarken belirli zamanlarda Wipe dönemleri gerçekleşir. Peki nedir bu Wipe? Onu açayım. Wipe dönemlerinde oyunda ki tüm ilerlemeniz, gelişmeniz sıfırlanmaktadır. Binalarınızdan tutun eşyalarınıza kadar her şey silinmektedir. Kısacası Wipe dönemleri, Sil Baştan dönemi olarak adlandırılabilir.
= WİPE NEDEN GEREKİR? =

Teknik sebeplerden dolayıdır diyebiliriz. Rust, Unity ile yapılmış bir oyun bunu biliyoruz. Oyuna başladığınız andan itibaren verileriniz bu sunucuya kaydediliyor. Şimdi biraz sayılar devreye girecek. Oyunda yaklaşık 2450 - 2500 adet obje bulunuyor. Unity sistemi ise 80 bine yakın obje olduğunda yavaş çalışmaya başlıyor. Bu da elbette oyunda kasma problemleri yaratıyor. Yaklaşık 95 - 100 oyunculu bir sunucuda ortalama 13 - 22 gün arasında bu sayı hemen dolabiliyor ve sunucu Wipe'lanıp, temizleniyor.
= WİPE DÖNEMİNDE NELERE ELVEDA DİYORUZ? =

Wipe döneminde bazı şeyler sunucu sahibinin elindedir. Bazı şeyler kesinlikle silinmesi gerekirken bazı şeyler, sunucu sahibinin kararına göre kalabilir. Bunları inceleyelim isterseniz...
• Yaptığınız yapılar, mühimmat ve teçhizatlar, canlılar, karakterinizin ihtiyaç duyduğu şeyler sıfırlanmaktadır.
• Harita isteğe bağlı silinebilir veya eskisi gibi durabilmektedir.
• Oyuncunun öğrendiği blueprintler yine haritalar gibi isteğe bağlı silinebilir veya kalabilmektedir.​
 
Kayıt
27 Ağustos 2010
Mesajlar
365
Beğeniler
70
Ayrıca Rust bugün yıllardır süren betadan çıkış için bakım yapıcağını açıkladı. Steam'deki 20$ olan fiyatı 40$ olabilirmiş ayrıca.
 
Yukarı Alt