1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Ruslar'dan Poti limanı şoku


 1. StarkDrache

  StarkDrache Bilgiliyim

  Kayıt:
  13 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  2.958
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Kuzey Yarım Küre

  Rusya fena sıkıştırıyor. Rus güçleri Gürcistan'ın içlerine kontrol noktası kuruyor. Poti limanı da işgal altında...
  Gürcü makamlarına göre, Rus güçleri, Güney Osetya dışında kalan Gürcistan topraklarında, bazıları 12 kilometre içlere kadar uzanan 8 adet kontrol noktası oluşturacak. Rus askerleri Poti limanda devriye gezmekte kararlı. Gürcüler ise şiddetle bu uygulamaya karşı


  Bu noktalardan ikisi, ülkenin Karadeniz kıyıları ve Türkiye sınırından Bakü'ye uzanan en önemli ticari koridoru olan Doğu-Batı ana karayolunun yakınında olacak. Ana karayolunun izleneceği iki kontrol noktasında, trafiğe karışılmayacak.

  Gürcistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Kakha Lomaia Reuters'a yaptığı açıklamada, kontrol noktalarının bazılarının, Güney Osetya sınırından 12 kilometre kadar içlerde olacağını, noktaların tam sayısıyla kurulacakları yerlere ilişkin olarak Gürcü-Rus müzakereleri yapılacağını söyledi.

  Lomaia, ''Rus tarafı kontrol noktalarını Natsreti, Karaleti, Perevi, Variani, Natakhtevi, Ikoti, Jvari Geçidi ve Kvenatkotsa'da oluşturmak istiyor'' dedi.

  Natsreti ve Kvenatkotsa, Doğu-Batı ana karayolu yakınında, karayoluna hakim tepeler üzerinde bulunuyor. Lomaia, bu iki kontrol noktasının trafiğe karışmayacağını vurguladı.


  RUSLAR KONTROL İSTİYOR

  Ancak Rus tarafı, ''Gürcüler silah-cephane geçirirken biz sadece yerimizde oturup bunları saymakla meşgul olmayız'' diyor.

  Rusya Genelkurmay Başkan Yardımcısı Anatoli Nogovitsin bugün Moskova'da gazetecilere, liman kenti Poti'de de devriye görevi yapacaklarını açıklarken, ''Elimiz kolumuz bağlı mı oturacağız? Gürcüler Hummer araçlarıyla gezerken, TIR'larla silah-cephane sevk ederken biz sadece bakıp bunların kaç tane olduğunu mu sayacağız'' dedi. Nogovitsin, Poti'de Rus güçlerinin devriye görevi yapmasının, Rusya-Fransa ortak tutumu olduğunu da kaydetti.

  Lomaia ise açıklamalara tepki göstererek, Rusya'nın, anlaşmalar gereği Poti'yi kontrol edemeyeceğini söyledi. Lomaia, ''Poti limanının Rus donanmasınca kontrolünün'' Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin arabuluculuğuyla sağlanan da dahil olmak üzere hiçbir anlaşmada geçmediğini belirtti.

  Poti'nin hemen dışında siperler kazarak yerleşen yaklaşık 20 kişilik Rus askeri grubu, bugün Gürcü göstericilerce protesto edildi.

  Yaklaşık 1000 kişilik gösterici grubu araç kornaları çalarak, Gürcistan bayrakları sallayarak protestoda bulundu ve Rus güçlerine, ''burada kalma hakkınız yok, çekilin'' çağrısı yaptı.
  Kaynak = AA
   
 2. BlackMarshall

  BlackMarshall rank8

  Kayıt:
  11 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.169
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Uluslararası Lojistik-Kargo

  Ruslar fazla ileri gitti.Nerede bu gürcistan ordusu anlamıyorum.
   
 3. Winlerspring

  Winlerspring rank8

  Kayıt:
  6 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  588
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Nirvana


  Güleceğim yoktu :D.4.7 milyon nüfuslu Gürcistan'ın az sayıdaki ordu'sunun Rus ordusuna karşı koyması imkansız.Hadi bunu geçtim Gürcistan'ın ordusunu kullanmamasının bir sebebi de Nato.Eğer ordu kullanılırsa savaşı fitilleyen Rusya haklı olarak işgale devam eder.Şu an gürcistan sıcak savaştan elini çektiğinden mağdur ve muhtaç konumunda.
   
 4. TitusPullo

  TitusPullo rank8

  Kayıt:
  31 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  10.998
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  Memlekete döndü -.-

  ilahi batu. Adamlar savaşı başlatan taraf ateşkes istedi. Bundan büyük aşağılık bir durum olamaz. Yok efendim rusyanın müdahale edeceğini düşünmemişler. Ne biçim lidersiniz siz. Ben bile düşündüm burada siz mi düşünemediniz. Gürcüler birnevi intihar etmiş oldu bu savaşda.
   
 5. mavi_

  mavi_ rank8

  Kayıt:
  21 Nisan 2007
  Mesajlar:
  827
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  öğrenci
  Şehir:
  ne bılIm a.g. kayboldum !

  inşallah amerika Rusyaya özgürlük getirir
  anladınız siz onu .com :wink1: