Savaş çıksa ,rusyanın yanında olacak ne kadar vatandaşımız varmış.
Saçmalayan kesim her zaman böyle düşünüyor. Ekonomiyi geçtim , Yok diğer ülkeleri geçtim biz olduki diyelim Rusya ile savaş oldu , sen mantıken Türkiyenin bu savaştan galip çıkabilceğini düşünüyormusun ?

Bakın ve öğrenin bir ülke terörle ve tehditlerle nasıl başa çıkar? Adamlar kendi ülkesinde bile değil suriyede düşürülen uçağı yüzünden bir ülkeyle kendisini nasıl yalıtıyor... Bizim uçağımız suriye sınırında düşürüldüğünde bunların onda biri yapıldı mı? Resmen kapılarımızı açıp buyur ettik milyonlarca suriyeliyi. Hatay'da bombalar patlattılar hiç güvenlik önlemi alındı mı? Ne olduğu belirsiz milyonlarca insan şuan topraklarımızın her tarafına yerleştiler. 10 20 30 yıl sonra çeteleşip iç karışıklık çıkarmayacaklarını, hangi hastalıkları taşıdıkları hangi suçları işlediklerini kim bilebilir?

Abi siz lafı nerenizden anlıyorsunuz?
Kaç yaşına geldiniz türkçe dersimi vereyim birde?
"Savaş çıksa ,rusyanın yanında olacak ne kadar vatandaşımız varmış."
Ben savunmuyorum uçağın düşürülmesini önceki yorumları okuyup anlayabilirsin bunu ama oldu ki savaş çıktı ne yapalım?
@lemonade sana da bu lafım , ben akp yalakalığımı yapmışım bu cümlede?

Rus uçağını düşürdük ancak bu doğru mu yanlış mı bilemeyiz bir ton propaganda haberleri çıktı hangisine inanalım ayrıca 2-4 km arası 5dk süre zarfında 10 kere uyarı yapılması imkansız bir savaş uçağı için 2-4 km hiç birşey Nato ülkesi oldugumuzu unutmayalım her tarafımız amerikan-nato üssü o yüzden rusya bişey yapamaz ancak savaş çıgırtkanlığı yapan arkadaşlar savaş öyle kolay bişey değil haberiniz olsun.Yeni Dünya'da savaş bu şekilde yürütülmüyor Rusya atması gereken adımları atıyor şuan ve kurda ufaktan yükseliyor bu devlete çokta fazla zarar vermeyecektir ancak halkımıza yansıması kötü olacaktır Piyasalar belirsizleşecektir biz Amerika ile ticaret yapmıyoruz bunu herkes biliyor biz Rusya ile yapıyoruz. Türkmenlere gelince cidden Türkmenler kendi başlarına orda bağımsız olsaydılar bende savunurdum Ulusların kendi kaderini tayin hakkı yapıcak bişey yok derdim aynı YPG gibi ama orda ki türkmenler El Nusra'ya (El Kaide'ye) bağlı ciğer yiyen adamlara bağlı olanları hiç bir şekilde desteklemem ayrıca Yeni osmanlıcık oyunundan vazgeçmeliyiz bu bize çok zarar verecek artık toprak genişletme dönemi yok. Rusya'nın hamleleri ekonomik ve Suriye Rojava bölgesinde ki YPG güçlerine destekle olacaktır. Burda birbirinizi kırmanıza gerek yok afedersiniz de giren çıkan herkese olacak paraları sıfırlayanlara olmayacak Işidten karaborsadan petrol alanlara sonra onları satıp parasını ne yaptıkları belli olmayanlara hiç birşey olmayacak burda birbirinizi kırmayın EKONOMİK olarak hepimiz etkileneceğiz. Geçmiş OLSUN
Çoğu söylediğine katılıyorum . Ama merak ettiğim , solcu olup hala nasıl pkkyı savunabiliyorlar.Parti programında sosyalizmden bahsedip anti amerikancı olduğunu söylüyor. Ee amerikanın köpeği gibi birşey şuan , biji obama biji amerika diye bağırıyorlardı geçende.Amerika olmasa ışid onları süpürecekti oradan.Mesela birde yürüyüş dergisinde "Onlar emperyalistlerle iş birliği yapar biz emperyalistlerin kafasına sıkarız " diye pkkdan bahsediyor. Anlamadığım millet hala nasıl bunları savunuyor?

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Türk olarak adam akıllı tartışmayı bir türlü öğrenemedik , öğrenemeyiz de herhalde. Yok vatan hainiymiş , yalakaymış. "Burada ki" kimseye yakışan kelimeler değil bunlar. O yüzden yapmayın böyle şeyler.

Bu olayı AKP ile bağdaştırmakta yanlış bence , tayyip bile çıktı üzgünüm rus uçağı olduğunu bilseydik vurmazdık dedi. Askerimiz uyarmış , hiç bir cevap gelmemiş , bütün ülkenin pilotları aynı şeyi söylüyor. Yapacak bir şey yok , adam yerine koyup cevap verseymiş. Sonrasında yapılanlarda iki tarafında otoritemizi kaybetmeyelim , kayıtsız kalmadık yakarışları ama gerçekten ortada somut bir adım yok. Doğalgazı bile kesemiyorlar , haliyle savaş falan yalan. Kaldı ki savaş falan olsa , kimse bırakmaz Türkiye'yi Rusya'ya. Amerikanın hiç işine gelir mi ? Bütün ortadoğuyu bizim üzerimizden yönetiyor. Ortadoğu'yu Rusya'ya bırakmayı hiç ister mi ?

Yani endişelenmeniz gereken bir şey yok , iki tarafta bağırıp çağıracak , 6 ay sonra her şey eski haline dönecek.

Takımı
Galatasaray
Rusya durduk yere "ben sizinle aramızı bozmak istiyorum" diyemezdi bence, planlı oldu bu işler. Bildiğimizden çok fazlası vardır. Hatta 9/11'in çok çok daha basit hali gibi bir şey.

Bence bu olayı tamamiyle akp ile bagdastirabiliriz. Öyle ic politikada "bir daha olsa bir daha vururuz" deyip, dış politikada "rus ucagi olduğunu bilmiyorduk" demekle olmuyor yedirmezler senin karsinda yuzde ellin yok gazını alamazsın oyle . Işidden kim ekmek yiyor, kimin yakinlari petrol isleri ile uğraşıyor? Işid sahip olduğu petrolleri nasil gayrimeşru yollardan paraya, silaha çeviriyor? Putin elimizde petrol tankerlerinin nereye gittiklerinin uydu görüntüleri var derken kimi kast ediyor? Petrol dolu ışid tankerleri vurulduktan sonra delik deşik olmus sınırımız neden bir kac saniyelik ihlale hassas hale geliyor? Senelerdir kasıtlı bir şekilde kırıma maruz kalan Türkmenler topraklarını terk edip yerlerini farklı gruplara biraktiktan sonra neden bu kadar degerleniyor? En önemlisi neden sinir komsumuzun is iç islerine senelerdir müdahale ediyoruz? Neden dış politikamız bölgenin en dengesizi? Neden senelerdir savaş çığırtkanlığı yapıyoruz? Kardeşim dediğimizi iki gün yaşatmıyoruz. Neden bulunduğumuz coğrafyada ekonomik ilişkilerimizi göz etmeyip binlerce kilometre ötedeki bir devletin çıkarları için ayakçılık yapıyoruz, ondan medet umuyoruz? Gibi cevaplanmasi gereken bir cok soru var.

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Bence bu olayı tamamiyle akp ile bagdastirabiliriz. Öyle ic politikada "bir daha olsa bir daha vururuz" deyip, dış politikada "rus ucagi olduğunu bilmiyorduk" demekle olmuyor yedirmezler senin karsinda yuzde ellin yok gazını alamazsın oyle . Işidden kim ekmek yiyor, kimin yakinlari petrol isleri ile uğraşıyor? Işid sahip olduğu petrolleri nasil gayrimeşru yollardan paraya, silaha çeviriyor? Putin elimizde petrol tankerlerinin nereye gittiklerinin uydu görüntüleri var derken kimi kast ediyor? Petrol dolu ışid tankerleri vurulduktan sonra delik deşik olmus sınırımız neden bir kac saniyelik ihlale hassas hale geliyor? Senelerdir kasıtlı bir şekilde kırıma maruz kalan Türkmenler topraklarını terk edip yerlerini farklı gruplara biraktiktan sonra neden bu kadar degerleniyor? En önemlisi neden sinir komsumuzun is iç islerine senelerdir müdahale ediyoruz? Neden dış politikamız bölgenin en dengesizi? Neden senelerdir savaş çığırtkanlığı yapıyoruz? Kardeşim dediğimizi iki gün yaşatmıyoruz. Neden bulunduğumuz coğrafyada ekonomik ilişkilerimizi göz etmeyip binlerce kilometre ötedeki bir devletin çıkarları için ayakçılık yapıyoruz, ondan medet umuyoruz? Gibi cevaplanmasi gereken bir cok soru var.

Bende bir daha olsa bir daha vururum , niye vurmayayım ki ?
IŞID'ten ekmek yiyen bir çok ülke var , zaten IŞID'i oluşturan avrupa ülkeleri , Türkiye niye ekmek yemesin ki ? IŞID'in bütün derdini biz çekiyoruz , bugüne kadar Suriye'ye ve Suriyeliye yapılan yardımın haddi hesabı yok. Neden ekmeğini yemeyelim ? Bu zamana kadar Putin bey neredeydi ? Türkiye Suriyelilere bu kadar yardım yaparken Putin ne yaptı ?

Rusya'da yıllardır komsularının iç işlerine müdahale ediyor , ukrayna'ya giren bu adamlar değil miydi ? Biz niye müdahale etmeyelim ? Rusya değil komşusuna kendisiyle hiç alakası olmayan bir bölgeye bile giriyor. Bugüne kadar hiç umurunda olmayan Suriye'ye Teröristlerle savaşıyoruz adı altında uçak sokup insanları bombalıyor. Bunun mantıklı bir açıklaması yok , olamaz. Rusya'nın Suriye'de hiç bir işi yok. Hem işi olmayan bir yere girip , hemde bizim sınırlarımızı ihlal ediyorsa da başına gelenleri hakkediyor.

Bütün devletler kendisi için en iyi olanı düşünüyor , Rusya'da bunu yaparken dikkatli olacak. Hem Türkiye'nin işine çomak sokup hemde Türkiye'den hatalarını sineye çekmesini bekleyemez. Her hareketin bir karşılığı var.

Bizim sıkıntımız cin olmadan adam çarpmaya çalışmak. Belimizi dogrulttuk mu ki başkalarına yardım/mudehale edelim. Abi olmak için çok hevesliydik abiler kadar sesimiz çıksın dedik kendimizi rezil ettik.
Bizim yardım ettiğimiz suriye halkı devrim çabalarına girmiş muhalif kesim. Kendi topraklarimizda vatan hainleri ile savaşırken komsumuzun hainlerine yardım etmek.. Neden? Muttefigimiz dedigimiz ulkenin cikarlarini korumak için, bize giren cikan bir şey yok. Rusyanin derdi zaten suriye halkının menfaatleri değil, muttefiginin hakimiyeti. Ruslarin suriyeyle ekonomik hacmi bizimkinin yanında yok denecek kadar az. Suriyenin tek önemi ruslarin akdenizdeki tek kaleleri.

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Bizim sıkıntımız cin olmadan adam çarpmaya çalışmak. Belimizi dogrulttuk mu ki başkalarına yardım/mudehale edelim. Abi olmak için çok hevesliydik abiler kadar sesimiz çıksın dedik kendimizi rezil ettik.
Bizim yardım ettiğimiz suriye halkı devrim çabalarına girmiş muhalif kesim. Kendi topraklarimizda vatan hainleri ile savaşırken komsumuzun hainlerine yardım etmek.. Neden? Muttefigimiz dedigimiz ulkenin cikarlarini korumak için, bize giren cikan bir şey yok. Rusyanin derdi zaten suriye halkının menfaatleri değil, muttefiginin hakimiyeti. Ruslarin suriyeyle ekonomik hacmi bizimkinin yanında yok denecek kadar az. Suriyenin tek önemi ruslarin akdenizdeki tek kaleleri.
Ben rezil olmuş bir Türkiye görmüyorum. Rezil olmuş bir Rusya görüyorum. Türkiye sınırıma giren uçağı vururum dedi ve vurdu. Karşılığında Rusya ne yaptı ? Rusya yaptırım olarak kendi ülkesinde okuyan öğrencileri tartaklıyor , vizeleri kaldırıyorum vs diyor. Türk firmalarını falan taciz ediyor. Pısırık içten pazarlıklı bir ülkenin yapacaklarını yapıyor. Gerçekten bir şey yapmak istiyorsa gider doğalgazı keser ve ilişkileri durdurur. Gelip sivillere artistlik yapmakla bu iş olmaz. Hemen çıktılar ve gazı kesmeyeceğiz açıklamasını yaptılar birde :lolmuch: Rusya , zamanında İsrail Türkiye'nin yardım gemisini vurduğunda Türkiye ne kadar aciz bir tutum sergilediyse o tutumu aynen sergiliyor. İcraat yok , laf çok.

Suriye Türkiye için çok büyük bir plandı. Hem PKK'ya darbe vurulacaktı , hemde Suriye'ye. Ama bir çok devletin işine gelmedi PKK'nın yok olması , asker eğitiminden tutun da silah yardımına , uçaklı bombardımana kadar yardım ettiler...

Rusya Türkiye ile ilişkileri germekte büyük bir hata yaptı. Türkiye ortada oynayan bir ülkeydi ama Rusya resmen Türkiye'yi Avrupa'nın kucağına itti ve tarihteki gibi yine yalnızlaşmaya başladı. Zaten ekonomik problemlerle boğuşan Rusya yavaş yavaş kendi sonunu hazırlıyor.

Son düzenleme:
Türkiye Rusya ile ilişkileri gerdi, Avrupa'(aslında Amerika)dan taraf olduğunu bu şekilde kanıtladı.

Server
Efes
Takımı
Fenerbahce
ne kadar piyasanın içindesiniz bilmem ama normal koşullarda rusyaya mal yollayan kargolar yılbaşı tatilinden sonra açılıcak ancak marttan sonrasına sarktı ve açılıp açılamayacağı belli değil eğer rusyaya ayakkabı gönderemezse türkiyede ki esnaf çoğu kişi batıp gidicektir o değil tam belimizi bu sene doğrulttuk diyoruz sahte kahramanlık yapıyor bizimkiler şu bir gerçek artık yok uçak düşürdüm yok onu vurdum bunu öldürdüm yok dünya savaşı tamamen ekonomik oldu

@Saian S.S 'e katılıyorum olan yine halk'a oldu zaten bu adamın yönetimde olduğu sürece biz rahat bir nefes alamayacağız.
Düşünüyorumda belki çocuğum RTE'siz bir hayat yaşar umarım.

Yukarı Alt