[rev6] Rev6 News: 02-21-2012 - Joymax Major Security Issue Database Leak Still On Going issue (39 reply)

If you have a stall in Hotan selling item, global chat, reverse scroll...
You might be the next on their list.
Stall in Hotan on the following servers got hacked in the past few weeks.
Azteca, Eos, Mena, Mercury, Oasis, Olympus, 2xTibet, Venus, Xian

Do not WAIT any longer, CHANGE YOUR PASSWORD IMMEDIATELY!

Over the past few months, many user have started thread related to database leaks.
I use accounts on each server to record stats on rev6, those account are level 1, naked, useless account...
10 of the 48 accounts I have got hacked in the past few week, which 6 of them got hacked this week ALONE!

If you have a stall in hotan in those town:
Mercury, Oasis, Olympus, 2xTibet, Venus, Xian
Odds are the hacker emptied your account, or logged your account and will hack your account RIGHT before or after this inspection.
Change your password now if you are in those server. Keep reading for more information.

I have personally forwarded the information to Joymax.
Though, I believe again, that I am being ignored.
Time to make this subject public.

Is there a Database Leak: Yes
Can you prove it: Yes

In the past 3 months, due to multiple complaints from users, we at rev6 started a new program to have a dedicated player login on every ISRO server on Silkroad Online. Thus for the past 3 months, there hasn't be any or rarely any unique kill that was missed, and the new Global Chat section rarely miss recording any global chat.

How did we manage to do such a thing?
We have 48 accounts which login to Silkroad after each Server inspection and stay online 24/7 recording all the statistic.
In the past 3 weeks, there was a total of 10/48 accounts which we use that have been hacked......
Daha fazla detay icin sitesine bakabilirsiniz..

Türkçe Özet

Serverlarında oynayan ve Hotanda Global, Reverse gibi silk itemları satanları hackliyorlarmış. Şifrenizi inspectiondan önce değiştirmenizi öneriyorlar. Veritabanında açık varmış ama oyuncuların kendilerini korumaları oyuncuların elindeymiş.

Bro güzel bi konu açmışsın ama keşke türkçe çevirip koysaydın.

[ Bu mesaj MobileDevice ile atildi ] mobile

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
BthnCvk demiş ki:

google translate cevirisi yaptım ama cok anlasılır olmadı.. iyi seviyede ingilizce bilen bir arkadaşımız el atarsa daha iyi olur... :thumbsup:

YAVUZ16 demiş ki:
BthnCvk demiş ki:

google translate cevirisi yaptım ama cok anlasılır olmadı.. iyi seviyede ingilizce bilen bir arkadaşımız el atarsa daha iyi olur... :thumbsup:
Haklısın bro.Bu şekilde hiçbirşey anlaşılmaz.Ben sadece Server isimlerini anladım :D

Thrall demiş ki:
Silkroad bu ne kadar para dökersen dök o char gene soyulur yada çalınır.

Ps:Zaman Kaybı.
Yaklaşık 6 yıldır oynuyorum 1 kere bile çharım soyulmadı.

Xperyon

Bilgiliyim
Alexander açıldığından beri oynuyordum son 1ay'a kadar 4 tane 100+ 2si 110 olmak üzere charım hackledi ve inan benim kadar pc koruma hastası olan yoktur :) Biri chara takınca alıyor ve joymax'ın buna karşı bir önlemi yok emin ol

Serverlarında oynayan ve Hotanda Global, Reverse gibi silk itemları satanları hackliyorlarmış. Şifrenizi inspectiondan önce değiştirmenizi öneriyorlar. Veritabanında açık varmış ama oyuncuların kendilerini korumaları oyuncuların elindeymiş.

Xperyon

Bilgiliyim
Lordzek demiş ki:

:beer: Al işte zek söyledi :) Eline sağlık bro.

Thrall demiş ki:
Lordzek demiş ki:

:beer: Al işte zek söyledi :) Eline sağlık bro.
Rica ederim :!!&%&!

Yukarı Alt