Kayıt
6 Şubat 2007
Mesajlar
335.473
Beğeniler
1.611
Şehir
Taksim/IST.
Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Replikas son albümünü cezaevinde doldurdu!

Replikas’ın beşinci albümü ‘Zerre’ çıktı. Grup Zerre’yi Gökçeada’da eskiden yarı açık cezaevi olan bir bina stüdyoya dönüştürülerek gerçekleştirdi.Gökçe Akçelik, Barkın Engin, Orçun Baştürk, Selçuk Artut ve Burak Tamer’den oluşan Replikas’ın beşinci albümü ‘Zerre’ yayınlandı. Peyote Müzik tarafından yayınlanan ve 12 şarkının bulunduğu albümün kayıtları Gökçeada’da eskiden yarı açık cezaevi olan bir bina stüdyoya dönüştürülerek gerçekleştirildi.‘Zerre’ önceki albümlerinin aksine sahnede hiç çalınmayan, stüdyoda hazırlanan şarkılardan oluşuyor. Albümün mastering’i (son halini aldığı kayıt), New York’ta daha önce Franz Ferdinand, Animal Collective, The Liars gibi grupların çalıştığı West West Side mastering stüdyolarında yapıldı.

1993 yılında kurulan grubun ilk albümü ‘Köledoyuran’ 2000 yılında yayınlanmıştı. 2002 yılında ‘Dadaruhi’, 2005 yılında daha önce Sonic Youth, Pussy Galore, Helmet ve Dinosaur Jr. gibi isimlerle çalışmış olan Wharton Tiers’in prodüktörlüğünde kaydedilen ‘Avaz’ ve 2006 yılında film müziklerinden oluşan ‘FM’ albümü yayınlanan Replikas yurtdışında birçok ülkede konser verdi.


Müzik otoritelerinin beğenisini toplayan albümler en iyi yerli yapımlar arasında gösterildi. Yurtdışında da ilgi ile karşılanan albümler, yabancı plak şirketleri tarafından da satışa sunuldu ve çeşitli radyoların listelerine girdi.

‘Village Voice’, ‘Wire’ gibi önemli müzik dergilerinde yer alan Replikas, Serdar Akar’ın ‘Maruf’ ve Kutluğ Ataman’ın ‘İki Genç Kız’ filmlerinin de müziklerini yaptı. ‘İki Genç Kız’ a yaptıkları müziklerle ‘SİYAD En İyi Fİlm Müziği’ ödülünü alan Replikas, Fatih Akın’ın ‘İstanbul Hatırası-Köprüyü Geçmek’ belgeselinde de yer aldı.
 
Yukarı Alt