1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Rekoru 520 metre yapacak


 1. TurKKillS

  TurKKillS Buralıyım

  Kayıt:
  14 Mart 2007
  Mesajlar:
  4.587
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Çevre Mühendisliği.
  Şehir:
  geriden...
  TAV ihaleyi kazanırsa rekor 520 metreye çıkartarak çıtayı da yükseltecek.
  - Resim Silinmiş.
  Dubai’de 425 metre ile bir Türk müteahhitlik firmasının gerçekleştirdiği en yüksek binayı inşa eden TAV, şimdi de Doha’da yapılacak Al Quds Tower ihalesine hazırlanıyor. TAV ihaleyi kazanırsa rekor 520 metreye çıkacak.

  Körfez bölgesinde en başarılı Türk müteahhitlik grubu olarak gösterilen TAV, bir Türk müteahhitin inşa ettiği en yüksek bina rekorunu 520 metreye taşımaya hazırlanıyor. Halen Dubai’de 425 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek otel binası olarak inşa edilen Marina 101 Hotel&Residences Tower’ı yapan TAV, şayet Doha’daki ihaleyi kazanırsa rekorunu 425 metreden 520 metreye taşıyacak. TAV İnşaat Körfez Ülkeleri Direktörü Yusuf Akçayoğlu, sözkonusu bina ile ilgili ihalenin 2010 yılı Ocak ya da Şubat ayında gerçekleşeceğini, bu işe çok sıkı hazırlandıklarını söyledi. Dünyanın en yüksek otel binası olarak inşa edilen Dubai’deki Marina-101 Hotel&Residences Tower işini Nisan 2008’de aldıklarını, şu ana kadar 52’nci kata geldiklerini söyleyen Akçayoğlu, 425 metrelik bu projenin Türk unşaat sektörünün gerçekleştireceği en yüksek bina projesi olarak tarihe geçtiğini söyledi.

  TAV, Körfez Bölgesi’nde bugüne kadar çıkardığı işlerle en prestijli Türk müteahhitlik firması olarak gösteriliyor. Bölgede 5.5 milyar dolarlık iş yapan TAV’ın ağırlıklı olarak havaalanı inşa ettiği ancak yüksek bina inşası konusunda da uzmanlaştığı görülüyor.

  TAV, bölgeye 2003’te adım atmış ve ilk olarak Emirates Havayolları için Airbus A380 hangarlarının çelik çatı inşaatını gerçekleştirmişti. 15 bin ton çelik kullanılan bu projeyi TAV 2005 yılında teslim etmişti. Bu işteki başarısından sonra TAV 2005 yılında yine Dubai’de Times Squere Alışveriş Merkezi projesini aldı. Ardından Dubai Eğitim Bakanlığı ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki İran Okulları Genel Müdürlüğü’ne ait Tohweed İran Okulu projesini alan TAV her iki projeyi de birer sene içerisinde başarıyla teslim etti.

  TAV, bölgede yeni işleri de büyük bir başarı ile kovalıyor. Kuveyt Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne ait Kuveyt Uluslararası Havalimanı ihalesi 1 Temmuz 2009’da yapıldı ve TAV son ikiye kaldı. İhale ile ilgili kararın 2010 ilk çeyreğinde verilmesi bekleniyor. Abu Dhabi’deki havaalanının genişletilmesi ihalesi ve Bahreyn Airports Company tarafından yürütülen Bahreyn Uluslararası Havalimanı’nı geliştirme ihalesi de şirketin radarında bulunuyor. TAV halen bölgede Katar Doha ve Umman Muskat havaalanları inşaatlarını da sürdürüyor.

  Krizden etkilenmedi

  Dubaİ’dekİ işlerin en önemlisi ve TAV’ı yüksek bina uzmanı yapan proje 425 metrelik dünyanın en yüksek otel binası olan Marina-101 Hotel&Residences Tower. Sahibi Rus Rustar Real Estate’le birlikte Hintli Sheffield Holding Limited olan ve Hintli Bank of Baroda tarafından finanse edilen Marina-101’in giriş katından 33’üncü katına kadar toplam 234 odalı otel ve 33’üncü kattan 101’inci kata kadar ise ultra-lüks, otel hizmeti sunulan rezidanslar bulunuyor. 2011’in ikinci yarısında teslim edilecek projenin şu anda 52’nvi katına ulaşıldı. Vatanın haberine göre, Proje Dubai’deki finansal krizden etkilenmeyen ender projelerden biri olarak gösteriliyor.


  - Resim Silinmiş.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017