joysro

zeneth

Cladren

Tanınıyorum
Kayıt
6 Eylül 2011
Mesajlar
264
Beğeniler
0
ZİNDAN GRUBU (PARTİSİ) SİSTEMİ

Sizlerin de bildiği gibi oyunumuzda en hızlı ve sistemli seviye arttırma yöntemi zindan partileridir. Bunun bazı temel sebepleri var bazıları şöyle:
1) Zindan partisinde farklı ırk ve sınıflardan karakterler olduğundan parti sistematik ilerliyor. Şöyle ki her grup üyesinin grubun seriliği ve ilerlemesi açısından farklı görevleri bulunuyor. Bunlar en az bir buffer-healer (rahip: bilge ya da şifacı), tank/çiper (katil, gladyatör, şampiyon, doğanın ruhu ya da kutsal şövalye olabilir , kutsal en yüksek defans ile daha avantajlıdır) , dps(atacker, hemen her sınıf olabilir). Bir çok sınıfın partide işine yarayan ancak kendisine cok da yaramayan buffları vardır ve parti kurduğunuzda birbirinizi destekleyerek bundan faydalanırsınız. Tank canavarı çipleyip üzerine alırken dps ler seri bi şekilde kesmeye, healer da onları heal ile desteklemeye devam eder. Böylece parti düzenli bir şekilde ilerler.
2) Zindan içerisinde parti yaparken kazanacağınız tecrübe puanı zindan dışında farm atmaktan daha yüksek olacaktır.
3) Zindanda düşen itemler bonusa sahip olup (%99) süreklilikli (oyun içi yeni item dediğimiz) itemlerdir. Böylece karakterinizin üzerindeki itemleri istediğiniz bonus ile süslemek ve karakteri daha güçlü yapmak için zindandan düşen itemleri kullanabilirsiniz. Bu bonuslar şu anda 3 kademede sıralanır: korkusuz, şeytani ve cadının itemleri. Korkusuz itemler en az bonusa sahip itemlerdir, örneğin Korkusuz Tanrıların İsteği’nde bonus özellik Büyü Ustalığı ise 109 sihir atak verirken, aynı itemin şeytanisi 119, cadısı ise 129 sihir atak bonus verir. Zindanda düşen itemler 95 % korkusuz, 4 % şeytani, 1 % cadı olarak açıklanabilir. Ancak zindanın saklı zindan muhafızı var ise ve partiyi saklı zindanda yaparsanız bu oranlar 95 % şeytani, 4 % cadı, 1 % korkusuz olarak değişecektir. (kendi tecrübem ile oranladım ancak güncellemeler ile değişebilir.) İşte bu avantajlardan dolayı seviye ve item kazanmak için zindan partisi kurmak oyunda en yaygın yöntemdir. Bununla beraber yeni güncellemeyle beraber isteyen oyuncular eğer karakterlerine yeterli geliştirmeleri yaparlarsa tek başlarına da zindanda kendilerini geliştirebilirler.

+150 GRUPLAR İÇİN ZİNDANLAR

Oyundaki zindanlar içerdikleri canavarlara göre ayrılırlar. Karakterinizin ve doğal olarak kurduğunuz grubun seviyesine göre zindan seçmeniz gerekir. Kumkıranlar İni Kayıp Ada’daki 3 zindandan biridir. Bunlar, 150 155 arası karakterler için uygun olan Ejderhalar Mağarası, 155 160 arası karakterler için uygun olan Kara Pençe İni ve 160 üstü karakterler için uygun olan Kumkıranlar İni. Zira gruptaki herkesin seviyeleri 150 ile 155 arasında ise Ejderhalar Mağarasında kurduğunuz gruptan sizlere 150 seviye itemleri düşecek ve mobların seviyesi de buna yakın olduğundan grup seri ilerleyecektir; fakat aynı grup ile Kara Pençe İni’ne gittiğinizde düşen itemler 155 seviye olduğundan kullanamayacağınız itemler olacak ve canavarların seviyeleri de daha yüksek olduğundan kesmeye zorlanacaksınız. Bu da partinin seriliği için iyi bir seçim olmayacaktır. Bu açıdan baktığımızda Rappelz Türkiye de Kumkıranlar ini en az tercih edilen zindandır. Zira her iki serverımızda ben bu rehberi hazırlarken sadece bir adet 160 seviye karakter var ve Kumkıranlar İni de 160 seviye itemleri düşürdüğünden pek tercih edilmiyor.

ZİNDAN KUŞATMASI

Bir zindana sahip olmak isteyen klanın zindana hafta içinde zamana karşı (time-atack) dediğimiz saldırıyı yapması gerekiyor. Birden fazla klan saldırmak isterse en hızlı saldırıyı gerçekleştiren klan kuşatma hakkına sahip oluyor. Her zindanın kendi kuşatma saatinde (Kumkıranşar İni Cumartesi 19:00-21:00) kuşatma hakkına sahip olan klan saldırı ve savunma grupları (8’er kişi) ile kuşatmaya katılıyorlar. Eğer o zindanın sahibi olan bir klan varsa o klan da iki grup ile zindanı savunuyor. Kuşatma galibi klan zindanın sahibi olarak en fazla 10% olan vergiyi belirleme hakkına sahip oluyor ve böylece zindan içinde toplanan laklar ve rupilerden yüzde olarak vergi almış oluyorlar. Time-atak yapabilmek için bazı şartlar bulunuyor, bunlardan en önemlisi klan efendisinin seviyesinin zindan seviyesinden en fazla 20 sebiye düşük olması. Kumkıranlar İni seviyesi 180 olduğundan saldırmak isteyen klanın efendisi en az 160 olmak durumunda. Hem bu yüzden hem de Kumkıranlar İni’nde grup kuran oyuncu sayısı çok az olduğundan dolayısıyla da vergi az olacağından henüz herhangi bir klan tarafından kuşatılmış değil.

KUMKIRANLAR İNİ

Kumkıranlar İni’ne gidebilmek için Saklıköyden Kayıp adaya, ya da Rondo dan Palmir Platosu Girişine ve oradan da batıya doğru gidince göreceğiniz iskeleden kayıp ada girişine ışınlanabilirsiniz. Klanınız adadaki zindanlardan birine sahip ise zindana teleportasyon ile de kayıp adaya ulaşabilirsiniz. Kayıp adadaki zindanlar dörtgeninde Kumkıranlar İni girişi kuzey doğu köşesinde bulunur.

[img=center]http://c1110.hizliresim.com/q/l/rmq.jpg[/img]

Zindana giriş yaptığınızda arkanızda aynı noktaya dönebileceğiniz bir kapı bulunur. Bir de son odada (tamahakan odası) çıkış kapısı bulunmaktadır. Kumkıranlar İni’ndeki canavarların seviyeleri 165 den başlayıp 190 tamahakana doğru artmaktadır.

[img=center]http://c1110.hizliresim.com/q/l/rn8.jpg[/img]

Zindana ulaştıktan sonra haritadan da görebileceğiniz üzere izleyebileceğiniz iki yol bulunuyor. Bu yollardaki slotlarda cadı golem ve ejderler bulunurken zindana dağılmış olarak 185 seviye Kumkıran Din Adamları’na da dikkat etmek gerekiyor.

ZİNDAN BOSSU TAMAHAKAN (190)

Oyunumuzda zindan sistemleri açısından her zindanda ortak olan ve kırmızı işaret ile gösterilen bosslar zindan içinde kendilerine ayrılmış yerde bulunmaktadır. Kumkıranlar İni’nde de zindan boss u olarak Tamahakan (190, eski sistemde 190??) bulunuyor. Bu boss u kesmek için farklı sebepleriniz olabilir. Bunlardan birincisi ve en önemlisi bossların drop oranlarının daha yüksek olması, bir diğeri de kemerinizde kullanabileceğiniz boss kartı da bu bosslardan düşüyor olması. Tamahakan boss kartı karakterinize +30 zindelik ve saldırırken 7 saniye boyunca küçük dev-adam etkisi kazanma ihtimali verir. Küçük dev-adam etkisi saldırırken eğer açılırsa karakteriniz hem boyut olarak büyüyecek, hem de bütün statlarında yükselme olarak daha güçlü bi hale gelecektir. Bu etki boyunca fiziksel ve sihirsel atak 20%, atak ve sihir söyleme hızı 30% ve maksimum hayat puanı (hp) 10%. Bu boss kartı oyun içinde en çok avantaj sağlayan kartlardan biri olmakla beraber tamahakan hem seviye itibariyle hem de atak gücü bakımından kesilmesi en zor boss dur. Seviyesi gereği atılan fragmanlar 90 % ıska geçtiği için boss fragmansız kesilmek durumundadır. Aynı zamanda seviyesinden dolayı atılan skillerin çok önemli bir bölümü de ıska geçeceğinden karakter tamahakan kesimi sırasında çelik bakış fragmanıyla ya da isabet veren itemler ve petlerle (serber) desteklenmelidir. Atak gücü bakımından diğer bosslardan farklı olarak tamahakanın alan skill i çok daha seri aralıklarla ve her grup üyesine zarar verecek kadar etkilidir. Bundan korunmak için kutsal şövalyenin alan kesme skilli ya da 150 seviye mavi periler in alan heal skilleri kullanılabilir.

SAKLI ZİNDAN

Zindan içerisinde bir de Saklı Zindan Muhafızı bulunmaktadır. Muhafız zindan içerisinde herhangi bir noktada bulunabilir. Eğer muhafızı bulur ve keserseniz kestiğiniz noktada Saklı Kumkıranlar İni’ne giriş kapısı açılacaktır. Kapı 10 dakika boyunca açık kalır, kapandığı anda ise muhafız rastgele bir noktada yeniden doğar. Bu kapıdan giriş yaptığımızda karşınıza yapı olarak zindanın aynısına sahip bir zindan çıkar.


Saklı zindana girdiğinizde normal zindandan farklı olarak bazı değişikliklerle karşılaşırsınız;

1) Canavar ların ve boss un size vereceği hasar iki katına çıkar.
2) Her bir canavar dan gelen tecrübe puanı iki katına çıkar.
3) İtem droplarında korkusuz yerine daha çok şeytani, ve az da olsa cadı itemi düşürme şansınız olur.
4) Normal zindanda kesilen canavar hemen kendi slotunda doğmasına rağmen saklı zindanda 10 dakika sonra çıkacağından bir slotu kestiğinizde bir sonrakine ilerlemeniz gerekir.
5) Mobblar ikili üçlü ya da dörtlü halde dolaşır ve bu gruptaki bir canavar atak yaptığınızda hepsini üzerinize çekmiş olursunuz. Bu açıdan partide katil olması durumunda gölge pelerini özelliğinden faydalanarak mobların tek tek kesilerek daha az hasar alınması da mümkündür.
6) Saklı zindanda karakter seçim ekranına dönerseniz ya da bağlantınız kesilirse yeniden muhafızı bulup keserek giriş yapmanız gerekir.
7) Saklı zindanda istek çağrı birlik tüyleri ile karakteri içeriye çağıramazsınız.
Tüm bunlar gözönüne alındığında saklı zindanda grup kurmak daha avantajlı olabileceği gibi partinin normal zindana göre daha güçlü olması gerekir. Eğer partinin gücü buna yetecek kadar iyi görünmüyorsa normal slot tercih etmek sizin ve partinin selameti açısından daha iyi olabilir.

Tüm bunlar gözönüne alındığında diğer zindanlarda yoğunluk olduğunda kumkıran tercih edilebilir. Tecrübe puanı artışı etkinliklerinde de eğer partiniz güçlü ise en hızlı kasabileceğiniz zindan şu an kumkıranlar zindanı olabilir. Dropları da şu anda şiinize yaramasa da ilerleyen zamanlarda değerli hale gelecektir.

GÖREVLER

Kumkıranlar İni’nde yapabileceğiniz görevler zindan girişindeki lobide bulunan zindan rehberinin vereceği saklı zindan muhafızını bulup kesme görevi, zindan boss u tamahakanı keske görevleridir. Bununla beraber Kayıp ada girişinden başlayarak Kainen ödülüyle sonlanan görevler serisi içerisinde de sırası geldiğinde tamahakan kesimi vardır. Dikkat edilmelidir ki saklı zindandaki tamahakan kesilirse göreve sayılmayacaktır.​
 
Yukarı Alt