1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Rappelz Online El Kassia Zindan Rehberi


 1. Cladren

  Cladren Tanınıyorum

  Kayıt:
  6 Eylül 2011
  Mesajlar:
  264
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  ZİNDAN GRUBU (PARTİSİ) SİSTEMİ

  Sizlerin de bildiği gibi oyunumuzda en hızlı ve sistemli seviye arttırma yöntemi zindan partileridir. Bunun bazı temel sebepleri var bazıları şöyle:

  1) Zindan partisinde farklı ırk ve sınıflardan karakterler olduğundan parti sistematik ilerliyor. Şöyle ki her grup üyesinin grubun seriliği ve ilerlemesi açısından farklı görevleri bulunuyor. Bunlar en az bir buffer-healer (rahip: bilge ya da şifacı), tank/çiper (katil, gladyatör, şampiyon, doğanın ruhu ya da kutsal şövalye olabilir, kutsal en yüksek defans ile daha avantajlıdır) , dps(atacker, hemen her sınıf olabilir). Bir çok sınıfın partide işine yarayan ancak kendisine cok da yaramayan buffları vardır ve parti kurduğunuzda birbirinizi destekleyerek bundan faydalanırsınız. Tank canavarı çipleyip üzerine alırken dps ler seri bir şekilde kesmeye, healer da onları heal ile desteklemeye devam eder. Böylece parti düzenli bir şekilde ilerler.
  2) Zindan içerisinde parti yaparken kazanacağınız tecrübe puanı zindan dışında farm atmaktan daha yüksek olacaktır.
  3) Zindanda düşen itemler bonus a sahip olup (%99) süreklilikli (oyun içi yeni item dediğimiz) itemlerdir. Böylece karakterinizin üzerindeki itemleri istediğiniz bonus ile süslemek ve karakteri daha güçlü yapmak için zindandan düşen itemleri kullanabilirsiniz. Bu bonuslar şu anda 3 kademede sıralanır: korkusuz, şeytani ve cadının itemleri. Korkusuz itemler en az bonusa sahip itemlerdir.
  İşte bu avantajlardan dolayı seviye ve item kazanmak için zindan partisi kurmak oyunda en yaygın yöntemdir. Bununla beraber yeni güncellemeyle beraber isteyen oyuncular eğer karakterlerine yeterli geliştirmeleri yaparlarsa tek başlarına da zindanda kendilerini geliştirebilirler.

  ZİNDAN KUŞATMASI

  Bir zindana sahip olmak isteyen klanın zindana hafta içinde zamana karşı (time-atack) dediğimiz saldırıyı yapması gerekiyor. Birden fazla klan saldırmak isterse en hızlı saldırıyı gerçekleştiren klan kuşatma hakkına sahip oluyor. Her zindanın kendi kuşatma saatinde (El Kassia Zindanı Pazar 21:00-23:00) kuşatma hakkına sahip olan klan saldırı ve savunma grupları (8’er kişi) ile kuşatmaya katılıyorlar. Eğer o zindanın sahibi olan bir klan varsa o klan da iki grup ile zindanı savunuyor. Kuşatma galibi klan zindanın sahibi olarak en fazla 10% olan vergiyi belirleme hakkına sahip oluyor ve böylece zindan içinde toplanan laklar ve rupilerden yüzde olarak vergi almış oluyorlar. Time-atak yapabilmek için bazı şartlar bulunuyor, bunlardan en önemlisi klan efendisinin seviyesinin zindan seviyesinden en fazla 20 seviye düşük olması.

  EL KASSİA ZİNDANI

  El Kassia zindanı; Rondo, Laksi ve Harabe şehir arasında bulunur. En yakın yerler; Harabe şehir, Deniz Kızları Adası ve Kara Ormandır. Zindan bunların arasında olan Marduka Krallığında yer almaktadır. Marduka Krallığındaki yeri aşağıdaki resimde gösterilmiştir. Buraya ulaşımı birkaç farklı yolla gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle Harabe Şehir’den Marduka Şelalesi’ne ışınlanmanız en yakın yoldur. Onun dışında sırasıyla; Laksi, Laksi civarı ve Deniz Kızları Adası’na ışınlanarak da gidebilirsiniz.

  [img=center]http://b1110.hizliresim.com/q/l/r6l.jpg[/img]

  ZİNDANA GENEL BİR BAKIŞ

  Aşağıdaki resimde zindan içine genel bir bakışı görebilirsiniz. I, II ve III numaraları ile işaretli olan yerler maceracıların kasabileceği uygun slotlardır. Bu slotlara dair açıklamaları aşağıda vereceğim. Haritada görüldüğü gibi sağ ve sol taraflarda ufak ufak 6 tane oda bulunmaktadır. Burada kimi grup halinde kimi yalnız olan canavarlar vardır. Odaların ufak olması görüş açısının zor olması ve içinde fazla sayıda canavar olduğundan bu kısımlarda parti oluşturup kasmak oldukça güçtür. Saklı zindana girebilmek için kesmeniz gereken Saklı Zindan Muhafızı genellikle bu bölmelerde bulunur. Onun dışında pek kullanışlı odalar değildir.

  [img=center]http://c1110.hizliresim.com/q/l/rc2.png[/img]

  Zindanın içine girdiğinizde diğer zindanlardan farklı olarak çıkış kapısı girilen yerde değil, zindanın sonunda Altın Hükümdar, Ra’nın bulunduğu kısımdadır. Zindanı kullanabilecek maceracıların level aralığı 110 -145 arasıdır. Patinizi oluşturacağınız level aralığına göre farklı slotları seçebilirsiniz. Zindanda sık kullanılan 3 slot vardır. Bunlar; birincisi, merdiven altı dediğimiz zindandaki en düşük level canavarların bulunduğu slottur. Burada 110-125 level arasındaki mecaracılarımız parti oluşturup kasabilirler. Canavarların levelleri 124-129 arasıdır. İkincisi, ilk slotlardan biraz daha ilerlediğimizde Edebiyat Kristalleri’nin üst kısmında bulunan yerdir. Burada zindan için orta seviye diyebileceğimiz canavarlar vardır. 125-140 arası maceracıların kullanabileceği bir yerdir ve 135-139 level arası canavarlar bulunur. Son slot ise; zindan bossunun bulunduğu, zindandan çıkış kapısına yakın olan sağlı sollu bulunan slotlardır. Burada 135-145 level arası maceracılar rahatça kasabilir. Sağlı sollu slotlarda dörder tane canavar bulunur ve levelleri sabit 141’dir. Belirttiğim üç slotta sağ ve sol taraf olarak 2 bölümden oluşur. Eğer sol tarafta sizin haricinizde parti varsa sağ tarafta kasabilirsiniz. Ufak bir ayrıntı veriyim; I. VE II. Slotta maceracılar özellikle sol tarafı seçmektedir. Bunun belirli bir sebebi yoktur fakat belirttiğim tarafta canavarlar daha düzenlidir ve daha az uzaktan sihir atak yapan canavarlar bulunur.

  NOT: Bu zindanda belirttiğim slotlarda kasacak maceracıların dikkat etmesi gereken bazı ayrıntılar vardır. İlk slotta kesilen canavarlar arasında cin vardır ve bu cin uzaktan vurur eğer dikkat edilmese hangi canavarın ne taraftan vurduğu belli olmaz ve tehlikeli olabilir. Birinci ve ikinci slotların civarında bulunan Edebiyat Kristalleri vardır. Bunlar siz atak yapmadan size hiçbir atakta bulunmaz. Fakat onlara atak yaptığınız takdirde partinin seriliğini ve atak gücünü etkileyecek debufflar atarlar. Bundan kurtulmak için ya saldıran karakterin relog dediğimiz oyunu kapatıp tekrar açması gerekir ya da onu her çıktığında kesmeniz gerekir. Genel olarak birinci tercihin uygulanmasını öneririm. Son slotta dikkat edilmesi gerekenler ise; ilk olarak I. slotta bahsettiğim cin gibi burada da tafarinin bulunmasıdır. Bu tafari de uzaktan atak yapar ve sizin fark edememenize sebep olur. Ayrıca bahsettiğim Edebiyat Kristalleri gibi burada da sabit duran çiçekler vardır bunlarda kristallerin özelliklerine sahibtir ve uzak durulmalıdır. Son olarak III. Slot zindan bossunun buluduğu kısım olduğundan ona dikkat edilmeli ve eğer kesildiyse her an çıkabileceğini düşünüp dikkatli davranılmalıdır. Bu çiçeklerden zindanın direk sonunda giden, her iki tarafta da bulunan yolların üzerinde birden fazla rastlanılacaktır.

  EL KASSİA ZİNDAN BOSS’U

  El Kassia zindanının içinde bulunan tek boss Altın Hükümdar, Ra boss’udur. Bu boss un bulunduğu yeri yukarıda anlattık. Her bossun olduğu gibi bu bossun da kendine göre farklı bir şekli ve atak özelliği vardır. Ra temel olarak fiziksel atak yapar ve bunu sadece agroyu elinde tutan maceracıya vurur. Ayrıca bu bossun 2 tane farklı alan skilli bulunmaktadır. Birincisi hızlı bir şekilde seri vuruşlar yapar fakat fazla damage’e sahip değildir. İkinci alan skili ise maceracıların ışın olarak adlandırdığı skilldir ve bu oldukça yüksek bir sihir atağa sahiptir. Zindan bosslarının atakları belirli olmadığından bu skilin ne kadar damage verdiği sabit değildir. En güçlü maceracılara bile tek atabilcek bir atak gerçekleştirir. Bu alan vuruşlarından sadece bossun önündeki maceracılar etkilenir. Bu yüzden boss kesimi sırasında Tanker hariç diğer ırktan ve sınıftan maceracılar bossun arkasından atak yaparak alan vuruşundan kaçabilir. Bu bossun kesimi gerek görev gerek drop için gerçekleştirilebilir. Ayrıca tamamen şansa göre düşen ve yeni epicle birlikte oyunumuza eklenen kemer için boss kartı düşürmek için de kesilmektedir. Diğer bosslara nazaran en çok tercih edilen kartlardan biridir Altın Hükümdar, Ra boss kartı. Ayrıca çoğu bossun olduğu gibi bununda kesildikten sora çıkması için belirli bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Altın Hükümdar, Ra bossunun da tekrar çıkma süresi 1 saattir.

  SAKLI ZİNDAN

  Epic7 ile birlikte oyunuma eklenen yeniliklerden biri de Saklı Zindan Sistemi olmuştur. Bu zindana geçiş, zindan içerisinde bulunan Saklı Zindan Muhafızının kesilmesi ile orada açılan kapıdan geçerek gerçekleştirilir. Bu muhafız zindan içinde farklı bölümlerde bulunabilir, fakat dediğim gibi genellikle sağ ve sol taraflarda bulunan küçük odalarda bulunur. Muhafız kesilip kapı açıldıktan sora 10 dk içinde içeri girebilirsiniz. 10 dk. Sora açtığınız kapı kapanır ve muhafız yine zindanın farklı bir yerinde belirir. İçeri girdiğinizde yine normal zindanın görünümünde aynı zindanla karşılaşırsınız.

  Saklı zindanın normal zindanlara göre bazı farklılıkları vardır, bunlar;

  1) Canavar ların ve boss un size vereceği hasar iki katına çıkar.
  2) Her bir canavardan gelen tecrübe puanı iki katına çıkar.
  3) İtem droplarında korkusuz yerine daha çok şeytani, ve az da olsa cadı itemi düşürme şansınız olur.
  4) Normal zindanda kesilen canavar hemen kendi slotunda doğmasına rağmen saklı zindanda 10 dakika sonra çıkacağından bir slotu kestiğinizde bir sonrakine ilerlemeniz gerekir.
  5) Mobblar ikili üçlü ya da dörtlü halde dolaşır ve bu gruptaki bir canavar atak yaptığınızda hepsini üzerinize çekmiş olursunuz. Bu açıdan partide katil olması durumunda gölge pelerini özelliğinden faydalanarak mobların tek tek kesilerek daha az hasar alınması da mümkündür.
  6) Saklı zindanda karakter seçim ekranına dönerseniz ya da bağlantınız kesilirse yeniden muhafızı bulup keserek giriş yapmanız gerekir.
  7) Saklı zindanda istek çağrı birlik tüyleri ile karakteri içeriye çağıramazsınız.**
  Bu özelliklere bakarak eğer kedinize güveniyorsanız ve yeterli partiyi oluşturduysanız saklı zindanları kullanabilirsiniz. Fakat içeri bulunan tehlikelere hazırlıklı olmalısınız.

  GÖREVLER

  Bu zindanda maceracıların yapabileceği bazı görevler vardır. Bunlardan ilki zindanın girişinde bulunan zindan muhafızın verdiği iki görevdir. Birincisi Saklı Zindan Muhafızının bulunup kesilmesi(Başlangıç Sev. : 110 / Max Sev. : 145); ikincisi; Zindan Temizleme: El Kassia adı altında zindan bossunun üç kere kesilmesidir. (Başlangıç Sev. : 105 / Max Sev. : 130). Ayrıca 120 levele ulaşan maceracıların yapmaya başladığı seri görevlerden bir kaçı da bu zindandan geçmektedir. İlk olarak zindanın I. Slotundaki canavarlardan bazıları kesilir, ikinici olarak zindan çıkış kapısının yakınında bulunan ceset ziyaret edilir. Son olarak da II. Ve III. Slotların arasında bulunan bölümden kutular toplanır.​