1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Radyasyonda Korkulan Oldu


 1. QuickMeck

  QuickMeck rank8

  Kayıt:
  2 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  405
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  Meslek:
  Gemi makine zabiti.
  Şehir:
  İzmir

  - Resim Silinmiş.Deprem ve tsunami ile sarsılan Japonya'da nükleer felaket paniği yaşanıyor. Japon hükümeti, Fukuşima nükleer santralinden radyasyon sızıntısının arttığını duyurdu ve sükûnet çağrısı yaptı.Tokyo'nun 240 km kuzeyindeki Fukuşima Dayiçi nükleer santralinde dört günde meydana gelen dört patlamanın ardından Japonya Başbakanı Naoto Kan, televizyondan halka hitaben yaptığı konuşmada, "radyasyon oranının tehlikeli ve ciddi ölçüde arttığını" duyurdu.

  "Sakin olun"

  Başbakan Naoto Kan, santrale 20-30 kilometre mesafede yaşayanların evlerinden çıkmaması ve sakin olmaları çağrısında bulundu. Hükümet sözcüsü Yukio Edano de santralden atmosfere yayılan hidrojenin radyoaktif madde taşıdığının ve insan sağlığı için tehlike teşkil ettiğinin altını çizdi.

  Japonya Başbakanı Naoto Kan, "Sızıntının yayılmasını önlemek için her şeyi yapıyoruz. Endişeli olduğunuzu biliyorum ancak sizden ricam sakin olmanızdır" dedi.

  Tokyo'nun 10 km. uzağında radyasyon düzeyinin normal düzeyden 10 kat fazla olduğu tespit edildi. Yapılan ölçümlere göre başkentteki radyasyon oranı ise 'sorun teşkil edecek nitelikte değil'.

  Bu arada Rusya, ülkenin doğusunda, Fukuşima nükleer santraline 800 km. uzaklıktaki bölgede radyasyon oranlarında artış olduğunu ancak bu artışın tehlikeli oranda olmadığını açıkladı. Uzmanlar dünyanın Ukrayna'da 1986 yılında meydana gelen Çernobil felaketinden sonra en büyük nükleer krizle karşı karşıya olduğunu belirtiyor.

  "Radyasyon doğrudan atmosfere karışıyor"

  Viyana merkezli Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı da yazılı bir açıklama yaptı. Ajans, "Japon hükümetinin Fukuşima nükleer santralinde radyasyon sızıntısının doğrudan atmosfere karıştığı bilgisini verdiğini" duyurdu. ABD ve UAEA'ndan yardım talebi

  Amerikan Nükleer Güvenlik İdaresi, Japonya'nın, nükleer reaktörlerindeki soğutma sorunlarının giderilmesi için kendilerinden yardım istediğini bildirdi. Açıklamada, "teknik tavsiye sağlanması dâhil bu isteğe verilecek olası yanıtlar incelenmektedir" denildi. Japonya, nükleer santralindeki patlamaların ardından Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'ndan da yardım talebinde bulunmuştu.

  Uluslararası toplum teyakkuzda

  Türkiye'nin Tokyo Büyükelçiliği ise Türk vatandaşlarına "acil ve önemli" başlıklı duyurusunda, Kanto bölgesi dışına çıkmaları çağrısı yaptı. Duyuruda ayrıca "deprem ve nükleer santral ile ilgili gelişmeler hakkında Japon makamlarının yaptığı açıklamaların takip edilmesi ve Japon makamlarının tavsiye ve talimatlarına titizlikle uyulması" istendi.

  Çin Hükümeti, Japonya'daki vatandaşlarının güvenliğinden ciddi endişe duyduğunu ve tahliye planları üzerinde çalıştığını açıkladı. Ayrıca Japonya'nın, nükleer reaktörlerin bulunduğu bölgede, 30 kilometrelik alanda uçuş yasağı ilan etmesinin ardından Çin Havayolları "Air China" Tokyo'ya uçuşlarını iptal etti. Tayvan da EVA havayolları uçuşlarını durdurduğunu bildirdi. Güney Kore, Hong Kong, Singapur ve Filipin hükümetleri Japon gıda ürünlerinde radyasyon ölçümü yapılacağını açıkladı. Alman Büyükelçiliği Japonya'daki vatandaşlarına Japonya'dan ayrılmayı değerlendirme çağrısında bulundu.

  Japon hükümetinin "sükûnet çağrısına" rağmen, Fransa'nın Tokyo'daki Büyükelçiliği radyoaktif bulutun 10 saat içerisinde Japonya başkentine ulaşabileceğini duyurdu. Panik yayılıyor

  Başkentte panik havası hâkim. Tokyo halkının alışveriş merkezlerine akın ettiği bildiriliyor. 24 saat açık olan bir alışveriş merkezinde radyo, el feneri, mum ve uyku tulumları stoklarının tükendiği açıklandı. Büyükelçiliklerin çalışanlarıyla bağlı oldukları ülke vatandaşlarına nükleer sızıntıdan etkilenen bölgeleri terk etme çağrısını yaptığı bildiriliyor. Çok uluslu şirketlerin de çalışanlarını ülkeyi terk etmeleri ya da Tokyo dışında bir yere gitmeleri konusunda uyardığı kaydedildi. Öte yandan ABD'nin nükleer sızıntı nedeniyle yardım gemileri ve uçaklarını kıyılardan "geçici önlem" olarak çektiği aktarıldı.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017
 2. Tweety

  Tweety olduser

  Kayıt:
  24 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  3.727
  Beğenilen Mesajlar:
  26
  Ödül Puanları:
  48
  Meslek:
  Chief Executive Officer
  Şehir:
  İzmir, Bornova

  Bu kötü oldu işte...

  Japon tarihinde bu japonların radyasyondan çektiği nedir... :cry:
   
 3. Wax Whine

  Wax Whine Psikolog

  Kayıt:
  9 Eylül 2007
  Mesajlar:
  17.589
  Beğenilen Mesajlar:
  17
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  Taksim/İST.

  Yazık ya adamlarda felaket felaket üzerine
   
 4. Mojito

  Mojito  

  Kayıt:
  3 Kasım 2008
  Mesajlar:
  3.690
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  -----

  2. hiroşima ... bundan sora kesin dünyanın patronu olurlar
   
 5. QuickMeck

  QuickMeck rank8

  Kayıt:
  2 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  405
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  Meslek:
  Gemi makine zabiti.
  Şehir:
  İzmir

  valla allah yardımcıları olsun Türkiye'de böyle bir felaket olsa tekrar kalkınmamız imkansız olurdu