1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

PS3'e Linux darbesi!


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren

  [​IMG]

  PS3'ün %20 ücretini nasıl geri aldı?

  Bu adam, 3 yıl önce satın aldığı PS3'ün yüzde 20 ücretini şimdi geri aldı. Peki ama nasıl ve neden?

  Her şey "iapetus" takma adını kullanan bir oyun cunun, popüler oyun forum sitesi Neogaf'da aklına gelen ilginç bir fikri paylaşmasıyla başladı. Iapetus, yaklaşık 3yıl önce satın almış olduğu Playstation 3 oyun konsolunun, Sony tarafından başka işletim sistemleri yüklenemeyecek şekilde kilitlenmiş olmasının Avrupa Birliği yasalarına uygun olmadığını iddia ediyordu. Bilindiği gibi, yazılım güncellemesinden önce, PS3'e Linux kurmak mümkündü. Neograf sitesinin yöneticilerinden biri, bu durumu konsolun satın alınmış olduğu Amazon.com'a bildirdi.

  Amazon.com'a gönderilen mesajda, Playstation 3'ün "ilan edildiği gibi çalışmadığı" iddiası yer alıyordu . Dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan Amazon.com konuyu inceledikten sonra iddianın haklı olduğuna karar verdi. Avrupa Birliği'nin 1999/44/EC sayılı kararına ters düştüğü gerekçesiyle iapetus'a ödemiş olduğu ücretin %20'sini iade etti.

  Yaklaşık 190 TL'ye denk düşen indirimi belki de yasal bir zafer olarak yorumlamak zor ama Amazon'un bu parayı büyük ihtimalle Sony'den alacağını düşündüğümüzde, benzer itirazlar Sony'ye oldukça pahallıya patlayabilir...