1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Prince of Persia:The Forgotten Sands


 1. Uprising

  Uprising  

  Kayıt:
  23 Kasım 2007
  Mesajlar:
  4.068
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  Extrablatt/Antalya

  [​IMG]

  Oyun Görselleri
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Oyun Bilgileri
  Prince of Persia isminin artık kimseyi eskisi kadar heyecanlandırmadığı şüphe duyulmayacak bir gerçek. Bunun tabi ki en önemli sorumlusu Ubisoft, özellikle yapımın gidişatını 2008’de çıkardıkları PoP’la değiştirmeleri, eleştiri oklarının hedefi olmalarına sebep oldu. Yaptığı hatanın farkına varan yapımcılar The Forgotten Sands’i duyurdu, hem de film müjdesiyle birlikte. Birkaç ay önce sinema salonlarında izlediğimiz Prens’le The Forgotten Sands’te tekrar buluşma vakti…

  Öncelikle oyunun filmden uyarlanmadığını belirteyim, The Forgotten Sands ilk oyunla ikinci oyun arasında bir dönemde geçiyor. Kaliteli bir giriş videosuyla başlıyoruz oyuna, bizim Prens, kral olan ağabeyini ziyarete gidiyor. Ancak her zaman olduğu gibi kötü zamanda kötü yerde olmayı başarıyor kahramanımız. Büyük bir savaş vardır ve şehir neredeyse düşmek üzeredir. Kral Malik, insanlarını ve şehrini kurtarmak için kontrol edemeyeceği bir gücü açığa çıkarır. 2 yıldır boş duran Prens için hareket vaktidir, bu vakit.
  Eski Tarza Dönüş

  Daha ilk saniyeden bunu fark ediyoruz, PoP 2008’deki değişimden sonra eski rotasına geri dönmüş. Yaratıklarla boğuşmaya başlıyoruz hemen, bunları yaparken duvarlara tırmanıyor, platformdan bir diğer platforma atlıyoruz. Son oyundan sonra böyle hareketli dakikalar geçirmek, şimdilik memnun etmeye yetiyor oyuncuyu. Yapımcılar zaten tekrar eski tarza döneceklerini söylemişlerdi, tamam bunu başarmışlar. Peki ne kadar artı katmışlar, neyi ne kadar geliştirmişler şimdi bu önemli. Oynanış olarak daha seri ve hızlı bir düzen sağlamak istemiş Ubisoft. Prens biraz daha hızlı hareket ediyor, bir yerden bir yere hoplarken seri davranıyor. Bu sayede devamlılık sağlanıyor. Ayrıca kahramanımız biraz daha iyi sıçrıyor, Ezio ve Altair gibi taş blokları kullanarak tırmanabiliyor.  Her oyunda olduğu gibi burada da düşmanlarımız öncelikle güçsüz, bir iki vuruşta paramparça oluyorlar. İlerleme kaydettikçe daha güçlü yaratıklarla, daha zorlu ‘Boss’ dövüşleriyle karşılaşıyoruz. Bu devasa yaratıkların zayıf noktaları bulunuyor elbet, ve onları alt edebilmek için bu zafiyetten faydalanmanız gerekiyor. Prens oyunlarının müdavimleri bu noktaları rahatlıkla bulabilir, koca koca yaratıkları rahatlıkla yere serebilir.

  Karşımızdaki düşmanlar güçlendikçe bizim Prens de güçleniyor, ‘upgrade’ sistemi sayesinde. Bu sistem gelişim ağacından oluşuyor, düşmanlarınızı öldürdükçe puan kazanıyor ve bu puanlarla belli bir ‘upgrade’ şansı yakalıyorsunuz. Sağlık barını genişletebilir, özel güçleriniz için daha fazla enerji sağlayabilir, farklı kombolar ve daha güçlü vuruşlar kazanabilirsiniz. Bu gelişim ağacı sayesinde Prens’in zamanla nasıl değiştiğine şahit olabilirsiniz.


  Zamanın Efendisi

  Uzun bir zamandır zamanı geri almıyoruz, doğal olarak özledik bu güce sahip olmayı. Hele ki Prince of Persia filmini seyredenler varsa, bu özlem daha da büyümüştür onlar için. The Forgotten Sands bu hasrete son veriyor, eskisi gibi yine zamanın efendiliğine soyunuyor Prens. Bir yerden düşseniz de, bir yaratık tarafından öldürülseniz veya önemli derecede can kaybı yaşasanız da, zamanı geri alarak kendinize ikinci bir şans sunabilirsiniz. Zamanı kontrol etmenin yanında yeni güçlere sahipsiniz.  Mesela en sevdiğim özel güç, suyu kontrol edebilmek. Evet, bir yanlışlık yok, Prens suyu da kontrol ediyor artık. Etrafta bulunan su akıntısını katı hale getirerek, onlara tutunabiliyor, tırmanabiliyor veya asılı kalıyor. Bu tür özel güçleri daha fazla kullanabilmek için geniş bir enerji barınız ve fazlaca enerji ‘slot’larınız olmalı. Bunları da gelişim ağacından sağlayabiliyorsunuz.

  Ancak sadece kombolar ve özel güçler, oyunda ilerleyebilmeniz için yeterli değil. Yeri geldiğinde aklınızı kullanmanız gerekiyor. Oradan oraya atlamak, tehlikeli tuzaklarla baş etmek, birbirinden iğrenç yaratıklarla dövüşmek yetmezmiş gibi bir de PoP serisinin olmazsa olmazlarından, bulmacalarla meşgul olacaksınız. Bazıları çok kolay çözülebiliyor iken bazıları için biraz düşünmeniz gerekecek, sadece vur-kır öldür mantığından uzaklaştırıyor böylece oyuncuyu The Forgotten Sands.


  Sonuç

  Prince of Persia’nın kamera açıları genelde sorun çıkarırdı, bu yapımda da devam etmiş bu durum. Bazı yerlerde çok saçma açılarla karşılaşıyoruz, ve kontrollerde zorluk yaşıyoruz. Bazen basmanız gereken birçok tuş oluyor zaten, kafanız saçma kamera açılarıyla daha çok karışıyor. Doğal olarak Prens, istemediğiniz bir hareket yapıyor ve yine doğal olarak siz sinirleniyorsunuz.

  Dövüş sistemi konusunda pek bir gelişim yok, hatta kombo çeşitliliği bakımından önceki oyunlara göre daha zayıf The Forgotten Sands. Birkaç vuruş şekli ve bir iki hareket dışında yapabileceği başka bir şey yok Prensin.  Grafiklerin de çok geliştiğini söyleyemem, harita tasarımları ve ışık efektleri dışında günümüz standartlarının gerisinde bir görselliğe sahip yapım. Baştan savma hazırlanmış karakter modellemeleri, basit grafik hataları ve sesler, puan kaybettiriyor PoP’a. Dediğim gibi başarılı mekan tasarımları ve kaliteli çevre modellemeleri olmasa elle tutulur hiçbir artısı yok grafiklerin.

  2008’deki hayal kırıklığından sonra The Forgotten Sands’in yaraya ufak da olsa bir merhem olduğunu söyleyebilirim, senaryosu ve seriye getirdiği yenilikleriyle kendisini oynatıyor. Ancak önceki oyunlarda olan hatalar hala devam ediyor ve teknik olarak elle tutulur bir gelişim yok. Ubisoft’un bu seriye eskisi kadar önem vermediği açıkça görülüyor artık, böyle devam ederse yakında PoP efsanesi sıradan bir yapım olacak. Umarım bir sonraki yapım bize yeniden umut verir.

  Oyun Video
  [youtube]Suk0hZfL1Qg&feature=fvst[/youtube]​

  Sistem Gereksinimleri
  İşletim Sistemi: Windows XP/Vista/7
  İşlemci: Intel Pentium D @ 2.6 Ghz / AMD Athlon 64 X2 3800+
  RAM: 1 Gb
  HDD: 8 Gb
  Eran Kartı: 256 Mb nVidia Geforce 6800 / ATI Radeon X1600
  Network: 128 kbps Broadband Internet Connection
  DirectX: 9.0c

  Destekleyen Ekran Kartları:
  NVIDIA GeForce 6800 / 7 / 8 / 9 / 100 / 200 / GTX serisi
  ATI RADEON X1600 / HD 2000 / HD 3000 / HD 4000 / HD 5000 serisi