1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Popmundo (online browser karakter geliştirme)


 1. Windy

  Windy  

  Kayıt:
  4 Kasım 2007
  Mesajlar:
  10.853
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Kocaeli Üni-Umuttepe  [​IMG]
  [​IMG]
  Popmundo nedir?
  Popmundo, oyuncuların sanal bir müzik endüstrisi içerisinde şöhret için birbirleriyle yarıştıkları bir online rol yapma oyunudur. Oyun gerçek zamanlı oynanır ve siz bilgisayar başında değilken bile devam eder.

  Oyuna, elinde hayallerinden başka bir şey olmayan sıradan bir insan olarak başlarsınız. Birkaç şarkı bulup pratik yapmaya başlayın, biraz çabalayıp birkaç konser verin ve hayran kitlenizi oluşturmaya başlayın. Doğru adımlarla kısa zamanda dünyayı turlamaya başlayacak, muhteşem konserler verip, efsanevi albümlere imza atacaksınız. Görürsünüz, attığınız her adım olay olacak!

  Tabii ki herkes muhteşem bir müzisyen olmak için biçilmiş kaftan değildir. Belki de iş hayatı, siyaset, tıp veya suç kariyerlerlerinden biri veya birkaçı sizin için daha uygundur? İlginizi çekmedi mi? O zaman mutlu aile kurup, sevdiceğinizle bir yastıkta kocamaya ne dersiniz? Çoluk çocuğa karıştıkça zamanın ne kadar hızlı aktığını farkedeceğinizden şüphemiz yok. Popmundo size bu kadar çok farklı yaşam tarzı sunabilirken daha fazla düşünmeyin.

  Karşılaştığınız bütün karakterler dünyanın dört bir yanından oyuna katılan gerçek insanlardır.


  Popmundo oynayabilmek için kaç para ödememiz gerek?

  Popmundo oynayabilmek için para vermenize gerek yok. Şu anda kaydolarak yeni hayatınıza doğru açılan yolda ilk adımı atmış olun!

  Diğer yandan oyunun müzik kısmıyla doğrudan ilgili olmayan bazı kısımları, ufak bir ücret karşılığında oyunculara sunulmaktadır. Böylelikle oyunu bütün oyuncularımıza internet sayfalarının sağından-solundan fırlayarak sinirlerini bozacak reklamlardan uzak bir şekilde sunabiliyoruz.


  Eğlenceye dahil olabilmem için ne gerekli?

  Bütün oyun internet üzerinden oynanır. Yani bu yazıyı okuyabiliyorsanız, ihtiyacınız olan her şeye sahipsiniz demektir. Diğer yandan kayıt olmak için bir mail adresinizin olması gerek.


  Nasıl kayıt olabilirim?
  Kayıt olmak hiç de zor değil. Yukarıda "Buradan Katılın" yazan yere tıklamanız yeterli. Sizden adınız, mail adresiniz ve oyunu hangi dilde oynamak istediğinizi öğrendikten sonra oyuna kolayca başlayabileceksiniz!


  Oynayabilmek için kaç yaşında olmam gerekli?

  Oyun bazi insanlar için uygunsuz sayılabilecek içeriğe sahiptir. Daha fazla bilgi için lütfen Ebeveyn Kılavuzuna başvurun.
  [​IMG]
  Oyun İçi Yardım:
  1. Giriş
  Popmundo, internet üzerinde hayatına devam eden ve müzik endüstrisi üzerine yoğunlaşmış bir rol yapma oyunudur. Dünyanın farklı yerlerinden katılan oyuncular, burada gerçek hayattan bir süreliğine sıyrılıp karakterlerini bir müzisyen gibi oynarlar.

  Popmundo gerçek dünyanın basit bir kopyası olarak dizayn edilmiştir. Oyundaki dünya üzerinde gerçek mekanlar ve kültürler mevcut olmasına rağmen, kalan tüm olaylar ve oluşumlar oyuncular tarafından yapıldığı için, oyun içerisinde bilgisayar kontrolünde olan karakterlerle karşılaşmazsınız.

  Popmundo asla durmaz, siz oyuna girmediğiniz zamanlarda bile karakteriniz 'yaşamaya' devam eder.


  2. Oyunun Amacı

  Popmundo dünyasında temel ve basit bir amaç belirlemek kolay değildir. İki farklı oyuncunun kişisel tercih ve konumlarına göre 'yaşam tarzları' bir diğerinden oldukça farklı olabilir. Kimi oyuncular oyunun, aktif müzikal kısmında yoğunlaşıp, başarılı ve ünlü bir müzik oluşumunu hayata geçirmek için uğraşabilecekken, diğerleri, sevdikleri bir klüpte arkadaşlarıyla birlikte vakit geçirebilir.

  Belirli bir hedefe varmayı amaç haline getirmiş oyuncular için, bu büyük ihtimalle, müzik endüstrisinde tanınan bir isim olmak için bir müzikal oluşum yaratmak ya da var olan bir oluşuma katılarak yıldız olma yolunda ilerlemek olabilir.


  3. Nasıl Oynanır

  Buraya kadar geldiyseniz oyunun genel oynanışı hakkında belirli bir fikriniz oluşmuş demektir. Oyun içerisinde yapabileceğiniz her şey internet tarayıcınızın sayfasında görünür halde durmaktadır. İşin özü nereye bakacağınızı bilmekte yatıyor.

  Aşağıda oyunun sizin için önemli olacak olan bir kaç yönünden bahsettik. Yine de aklınıza takılan bir soru olursa, cevabı, 'Camia' bölümünün içinde bulunan forumlarımız ve chat odamız aracılığıyla bulabilirsiniz. Bir soru sormadan evvel, forumlarda akıl notu olarak belirtilmiş konulara bir göz atmayı ihmal etmeyin. Çok büyük ihtimalle sormak üzere olduğunuz soru, uzun zamandan beri defalarca cevaplanmıştır :wink1:

  [​IMG]
  4. Karakteriniz
  Karakteriniz oyunda, yalnızca size ait olan, temel oyun taşınızdır. Karakteriniz aynı zamanda oyun içerisinde sizi temsil eder, bu yüzden kendisine iyi davranın.

  Karakteriniz tamamıyla sizin gibidir. Bir ada, yaşa ve değişik kişisel özelliklere sahiptir. Oyun boyunca karakteriniz yaşlanacak, yeni şeyler öğrenecek ve oynama tarzınıza uygun şekilde gelişecektir.

  Oyundaki zaman hızlandırılmıştır, bu yüzden karakteriniz, sizin gerçek hayatta yaşlandığınızdan daha çabuk yaşlanacaktır.

  5. Hareket etmek

  Popmundo klasik bir masaüstü oyun olmamasına rağmen, masaüstü oyunlarla temel bir özelliği paylaşır; oyunda farklı yerlere ulaşmak ve oyun içindeki değişik işleri başarabilmek için karakterinizi hareket ettirmelisiniz. Bunun için bir zar atmaktansa, gitmek istediğiniz mekanın sayfasını açıp, sağ alt köşede yazan "Karakterini bu mekana götür" linkine tıklamanız, oraya gitmeniz için yeterli olacaktır.

  Bulunduğunuz farklı mekanlar, sizin orada farklı işler yapmanıza olanak sağlarlar. Örneğin yeni bir şehire gitmek için bir havaalanına gidip, bilet alabilir. O anda verilmekte olan bir konseri izlemek için, konserin gerçekleştiği mekana gidebilirsiniz.

  Eğer oyunda bir şeyi nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız büyük ihtimalle konu ile ilgili mekana gittiğinizde mekan seçeneklerinin de yardımıyla istediğinizi nasıl gerçekleştireceğinizi anlarsınız.

  [​IMG]
  6. Kariyeriniz
  Her ne kadar oyun size pek çok farklı yoldan eğlenme imkanı sunsa da, pek çok oyuncu, karakterinin müzik endüstrisinde hatrı sayılır bir yer edinmesi için uğraşacaktır. İsteğiniz doğrultusunda kendinize bir müzik topluluğu kurabilir, halihazırda kurulmuş olan bir topluluğa dahil olabilir ya da solo çalışmalar yapabilirsiniz.

  • Bir gruba katılmak için, grup liderine bir mesaj atabilir ya da üye katılımına açıklar ise, grup sayfasında bulunan "Katılmak için Başvur" seçeneğine tıklayıp bir yanıt bekleyebilirsiniz.

  • Kengi grubunuzu kurmak ya da solo bir kariyere başlamak için "Kariyer" seçeneğine tıklayıp talimatlatlara uyabilirsiniz. Grubunuzu yeni üyelerin katılımına açmak istiyorsanız "Üyeler" bölümünden "Başvurular" kısmından bu özelliği aktif hale getirebilirsiniz.


  7. Oynama Kılavuzu (diye düşünüyorsan aldanırsın!)

  Oyuna yeni dahil olan birisinin oyunun geliştirilmeye açık yapısıyla karşılaştığında şaşırması çok doğaldır. Eğer aynı dertten muzdaripseniz, sizin için genel olarak yapmanız gerekenlerin minik bir listesini hazırladık.

  • "It's POP!" adlı online dergimizi okuyun. Bu, her bölgeye özel olan dergi, oyuncular tarafından, oyuncular için oyun içinde olan bitenler hakkında yazılmış makaleleri içermektedir. Aynı zamanda derginin içeriğinde "Özel Dosyalar" adı altında, şehir içindeki mekanların, konser davetlerinin, iş ilanları ve benzeri tekliflerin bulunduğu bir bölüm de bulunmaktadır. Dergiye "Şehir" ve "Camia" sayfalarından ulaşabilirsiniz.

  • Kendi şarkılarınızı şimdiden yazmaya başlayın. Bunun için "Şarkılar" bölümüne girmeniz yeterlidir.

  • Bir grup kurun ya da kurulmuş olan bir tanesine dahil olun.

  • Grubunuzun repertuarına yeni şarkılar ekleyin. Bu şarkılar size ait olmak zorunda değillerdir. Basit olarak "cover" diye adlandırabileceğimiz bu şarkılar oyuna hızlı bir başlangıç için faydalı sayılırlar.

  • Şehrinizde mevcut olan bir Stüdyoyu kiralayarak, repertuvarınızdan seçtiğiniz şarkıların pratiğini yapın, böylece konser esnasında parçalarınızı daha iyi çalabilirsiniz.

  • Konser verebileceğiniz bir klüp bulun, bunun için klüp yöneticisiyle mesajlaşabilir ya da "It's Pop" da çıkan açık konser tarihlerinden kendinize uygun olanı seçebilirsiniz.

  • Seyircilerinizi kendinize hayran bıraktıracak bir konser tasarlayın.

  • Konser bitimiyle, hakkınızda yazılan yorumları okumak için kariyer sayfanızdan son konserinizin kritiğini okuyun.

  Böylece oyuna ilk çentiğinizi attınız. Gerisi tamamıyla size kalmış. Daha iyi ve daha fazla şarkılar yaparak hayran kitlenizi genişletebilir, single ve albümler çıkaratarak şöhretinizi katlar ve adınızın dünya çapında duyulmasını sağlayabilirsiniz.

  Bunu yapacak cesaretiniz var mı?


  8. Tipik bir oyun haftası

  Oyunun genel işleyişini kavradıktan sonra oyun mekanikleri ikinci bir yaşam tarzınız hale gelecektir.

  Buraya kadar gelmiş çoğu oyuncu karakterini haftada bir kaç kez kontrol edip işlerin yolunda gidip gitmediğinden emin olur. Cebinizdeki paranın faturalarınızı ödemeye yeterli olup olmayacağı, yaptığınız şarkıların gelişim süreçleri, öğrendiğiniz becerileri geliştirme miktarınız gibi oyun içindeki karakterinizi doğrudan etkileyen faktörleri kontrol altında tutarak bu düzeni sağlayabilirsiniz.

  "It's Pop" adlı haftalık dergi Perşembe günleri yayınlanır, örneğin bu gün oyuna girip etrafı kolaçan etmek, dergide yazılan makalelere bakıp diğer oyuncuların hakkınızdaki düşüncelerini öğrenmek, bulunduğunuz şehirde olan haftalık gelişmeleri takip etmek gibi oyun için önemli sayılacak işleri gözden kaçırmamak için idealdir.

  Oyunda ne kadar zaman harcadığınız tamamıyla size bağlı olan bir konudur, oyuna çok fazla zaman ayıramayacaksanız üzülmeyin, karakteriniz kendisi ile her dakika ilgilenilmedi diye oturup ağlamaz. Oyunda olan bitenleri haftada birkaç defa kısa aralıklarla kontrol etmeniz ise, kariyerinizi geliştirmenize yetecektir. Diğer yandan, oyunla daha sık ilgilenen başka bir oyuncunun da, anlık gelişmelerden haberdar olacağı içini haftada bir defa oyun ile ilgilenen başka bir oyuncuya göre, bir adım daha önde olacağı da kaçınılmaz bir diğer gerçektir. Bu tercih tamamıyla gerçek hayattaki yaşam tarzınıza kalmış olan bir şeydir.

  Oyun Kurallarına Buradan Ulaşabilirsiniz ==>

  İzlenimlerim:
  Uzun Süredir oynuyorum.Oyunda gerçek parayla yapılabilecek neredeyse hiçbir eklenti yok
  çok küçük yerlerede vıp üyeliği almanız gerekiyor.Yani oyun tamamen bedava denilebilir.
  Sitesi:
  http://www.popmundo.com
   
 2. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.461
  Beğenilen Mesajlar:
  364
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.

  görsellerle süslenirse ve bitmiş bir hale getirilirse tam sabitlik topic olacaktır inanıyorum buna kolay gelsin canımcım mucX :kalp:
   
 3. Absence

  Absence  

  Kayıt:
  29 Aralık 2007
  Mesajlar:
  8.304
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36

  Kod:
  Popmundo oynayabilmek için kaç para ödememiz gerek?
  Popmundo oynayabilmek için para vermenize gerek yok. Şu anda kaydolarak yeni hayatınıza doğru açılan yolda ilk adımı atmış olun!
  Yalan :P külliyen yalan para vermeden hiçbirşey yapamıyorsunuz kısıtladılar herşeyi :lol:
   
 4. WingsOfWind

  WingsOfWind olduser

  Kayıt:
  15 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.228
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Meslek:
  Bilgisayar Müh.(Öğr.)

  para bi işe yaramıoki doğru yazıyor
  pek bişi de kısıtlanmadı
   
 5. Absence

  Absence  

  Kayıt:
  29 Aralık 2007
  Mesajlar:
  8.304
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36

  Oyun parasindan bahsetmiyorum

  VIP meslekler: Oyundaki bazı havalı meslekler sadece VIP oyunculara açık:
  CEO
  Din Adamı
  Yargıç
  Özel Ajan
  Özel Tim memuru

  Eşyalar & Yetenekler:
  Para Transferi:
  Karakter Notları:
  Karakter takvimi :
  Alışveriş Yardımcısı:
  Döviz Dönüştürücü:
  Kabileler:
  Forum İmzası:
  Standart Performans Planları:
  Ayrıntılı program:
  Rezervasyon asistanı:
  Otomatik Otobüs Yolculukları:
  Şarkı Sözleri:
  Konser Tasarımı Geliştirildi:
  Raporları göster:
  Ziyaretçi Defteri İmzalama:
  Detaylı Veri:

  Evlilikler VIP oyuncular diğer VIP oyuncularla evlenip bir eş sahibi olmanın faydalarının ve güvenliğinin tadını çıkarabilirler.

  Çocuklar VIP oyuncular kendi çocuklarının yanı sıra başkalarının çocuklarına da üvey ebeveynlik yapabilirler.

  Telefon Defteri::
  Telefon Görüşmeleri:
  Online Alışveriş:
  PPS: Pratik Posta Servisi sisteme giriş yapmamış arkadaşlarınızla elektronik posta göndermek suretiyle iletişime geçmenizi sağlar.
  Yer İmleri:
  Not defteri: Sadece VIP üyeler, kendi kendilerine not alabilecekleri bu ufak defteri kullanabilirler.

  Kilit Mevkiler: Vali, Deftardar, Emniyet Müdürü vb. kilit mevkilerde sadece VIP oyuncular bulunabilir.
  Oylama: Oyunun politik kısmı büyük önem arz eder, bu tür gelişmeler ve seçimler hakkında yalnızca VIP oyuncular söz sahibidir.

  Tema: Ne tür bir tema (arkaplan, resimler vs.) ve yazı büyüklüğü kullanmak istediğinizi seçin.
  Reklamlar: Reklam kabul et/reddet.
  Başlangıç Sayfası: Girişinizden sonra hangi sayfaya yönlendirilmek istediğinizi seçin.
  Uyarılar: Almak istediğiniz anlık uyarıları seçin.

  V.I.P olmadan bunları kullanamaz/yararlanamazsın ne kaldı zaten
   
 6. WingsOfWind

  WingsOfWind olduser

  Kayıt:
  15 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.228
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Meslek:
  Bilgisayar Müh.(Öğr.)

  bunların hepsi oyun oynarken pek engel olabilecek şeyler değil nasıl söylim ayrıntı
   
 7. WingsOfWind

  WingsOfWind olduser

  Kayıt:
  15 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.228
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Meslek:
  Bilgisayar Müh.(Öğr.)

  olmuşmu :kalp: :roll:
   
 8. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.461
  Beğenilen Mesajlar:
  364
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.


  ellerine sağlık canımcım çok cici olmuş.


  Ps : topic tarafımdan sabitlenmiştir 8)
   
 9. Toxicated

  Toxicated rank8

  Kayıt:
  7 Haziran 2008
  Mesajlar:
  9.443
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Point Blank TR - GM
  Şehir:
  'suz

  Ben deniz Derya Büyük, oynayan varsa ilişki ilerletelim. VIP 'yim ve Şirket zincirimle ağlatmayı hedefliyorum burayı :P
   
 10. Xylene

  Xylene rank8

  Kayıt:
  1 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  654
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci

  Çok mükemmel bir oyun , tavsiye ediyorum.