1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Plüton yine gezegen olamıyor


 1. Kobe

  Kobe rank8

  Kayıt:
  3 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  8.698
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Satüsü gezegenden cüce gezegene indirilen Plüton'un, yakında yapılacak Uluslararası Astronomi Birliği toplantısında gezegenliğe terfi edemeyeceği bekleniyor.

  Houston Chronicle gazetesinin haberine göre, "Pluto Confidential" kitabının yazarı Amerikalı astronom Stephen Maran, üç yıl önce statüsü gezegenden cüce gezegene indirilen Plüton'un durumunda, yakında Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde yapılacak Uluslararası Astronomi Birliği toplantısında bir değişiklik yapılmasının beklenmediğini söyledi.

  [​IMG]

  Maran, üç yıl önce Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da Irak savaşı sırasında düzenlenen toplantıda biraz da Amerikan karşıtlığının etkisiyle Amerikalı astronomlar tarafından keşfedilen tek gezegen olan Plüton'un gezegenlikten düşürüldüğünü savunarak, siyasi rüzgarların Plüton'un eski statüsüne kavuşmasına izin vermeyecek gibi göründüğünü belirtti.

  Toplantıda Amerikalı gök bilimcileri temsil edecek grubun başkanı Robert Williams da, Rio'da yapılacak toplantının Genel Kurulu'na, Plüton veya Güneş Sistemi'ndeki bir başka gezegenin durumunun değişikliği için şimdiye dek başvuru yapılmadığını kaydetti.

  Prag'daki toplantıda oylamaya katılan 424 astronomun çoğunluğu Plüton'un cüce gezegen statüsüne düşürülmesi, isminden mahrum bırakılması ve 134340 numarasıyla kimliklendirilmesini kararlaştırmıştı.