1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Piramitler Hakkında Bilmediklerimiz!


 1. iCe_diVe

  iCe_diVe Bilgiliyim

  Kayıt:
  11 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  1.528
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Eskişehir
  Binlerce yıl önce yapılan piramitlerde bugün bile hala binlerce sır yatmakta. O tarihlerde piramitleri yapan insanlar elbette metre kavramını bilmiyorlardı. Ve bütün bunları göz kararıyla yapmaları da imkansız. Bugün bile çok düzenli bir şekilde yapılan gökdelenlerde çok hafif bir sapma sözkonusu olabiliyor. Peki o zamanlar bunları yapan insanlar ölçüm için ne kullandılar? Bilemiyoruz. Şimdi bu piramitlerde, özellikle Gize bölgesindeki büyük piramitin çesitli oranlarda ölçümlerine bir bakalım. Sizce bunların hepsi bir rastlantı olabilir mi?

  Gize piramitlerinin tahmini olarak M.Ö 3000 yıllarında eski krallık döneminde yapıldığı zannedilmekte. Bunlar; Keops, Kefren ve Mikerinos piramitleridir ve isimlerini aldıkları firavunlar tarafından yaptırılmıştır.


  Gize piramitleri dünyanın en büyük piramitleridir. Bunlarla birlikte ve Mısır'da yüzlerce irili ufaklı piramit mevcuttur. Gize piramitlerini diğerlerinden ayıran farkların en önemlisi içlerinde yazı bulunmaması ve nasıl yapıldıklarının hala çözüme ulaşmamış olmasıdır. Keops'un oğlu Kefren için yapılmış piramit 136 metre yüksekliğe sahiptir.

  Kefren piramidinin dış yüzeyinde yer alan kaplamalar bugün sadece tepesinde görülebilmekte.

  (Gize piramitlerinden içi ziyaret edilebilen tek piramit olan Kefren piramidinin mezar odası)
  Piramitler ile ilgili çeşitli matematiksel bulgular arasında ilginç olanları şunlar: Keops piramidinin yüksekliğinin 1 milyarla çarpımı yaklaşık olarak güneşle dünyamız arasındaki mesafeyi veriyor. (149.504.000 km)

  Piramitlerin üzerinden geçen meridyen, karaları ve denizleri tam iki eşit parçaya bölüyor. Keops Piramidinin taban çevresinin, yüksekliğinin 2 katına bölünmesi pi=3,14 sayısını veriyor.

  62 metre yüksekliği ile Gize Piramitleri içerisinde en küçüğü olan Mikerinos Piramidi Kefrenin oğlu için yaptırılmıştır.

  Piramitler hala yapımları esnasında ki gizemi korumaktalar. İşçilerin olağanüstü bir çabayla günde 10 metreküp taşı üst üste koyduklarını kabul edersek keops piramidinde yer alan yaklaşık 2,5 milyon metreküp taş, 250.000 gün, yani yaklaşık 664 yılda yerleştirilebiliyor. Oysa piramitler 20 ila 30 yıl arasında bir sürede tamamlanmıştır.

  70 metre uzunluğunda ve 30 metre yüksekliğinde olan Sfenks 14.yy da Memluk'lar tarafindan top bataryalarına talim hedefi olarak kullanılmış ve ciddi biçimde zarar görmüş.

  M.Ö. 2520 yılında Keops'un oglu Kefren'in mezar kompleksi için yontulmuş. Sfenks Mısır dilinde 'SEZP-ANHE' Yaşayan görüntü) anlamında. Tarih boyunca Sfenks Nil nehrine bakiyor ve nehir yoluyla gelenleri karşılıyordu.

  Şimdi de piramitlerle ilgili garip ama gerçek olan özelliklere bir göz atalım ;

  * Her biri 20 ton olan taşlardan inşa edilmiştir ve bu taşları temin edilebilecek en yakın mesafe yüzlerce kilometre uzaklıktadır. Bu taşların nasıl getirildiği konusunda kesin olmayan farklı varsayımlar bulunmaktadır.

  * Piramit, kimin adına yapıldıysa, onun bulunduğu odaya, yılda sadece 2 kez güneş girmektedir. (doğduğu ve tahta çıktığı günler)

  * Mumyalarda radyoaktif madde bulunduğundan mumyaları ilk bulan 12 bilim adamı kanserden ölmüştür.

  * Piramitlerin içerisinde ultra sound, radar, sonar gibi cihazlar çalışmamaktadır.

  * Kirletilmiş suyu, birkaç gün Piramit'in içine bırakırsanız; suyu arıtılmış olarak bulursunuz.

  * Piramit'in içerisinde süt, birkaç gün süreyle taze kalır ve sonunda bozulmadan yoğurt haline gelir.

  * Bitkiler Piramit'in içinde daha hızlı büyürler.

  * Piramit'in içine bırakılmış su, 5 hafta süreyle bekletildikten sonra yüz losyonu olarak kullanılabilir.

  * Çöp bidonu içindeki yemek artıkları, hiç koku vermeden Piramit içinde mumyalaşır.

  * Kesik, yanık, sıyrık gibi yaralar büyükçe bir Piramit'in içinde daha çabuk iyileşme eğilimi gösterir.

  * Piramitlerin bazı odalarının içinde ne olduğu hakkında bir bilgi yoktur; araştırmacıların çoğu, ya içinde kayboldular ya da aynı yerde birkaç tur attılar, fakat içlerini göremediler.

  * Piramitlerin içi yazın soğuk kışın sıcak olur

  * Büyük Piramitin açıları,Nil 'in delta yöresini iki eşit parçaya bölerler.

  * Gize'deki üç piramit aralarında bir Pisagor üçgeni olacak şekilde düzenlenmislerdir. Bu üçgenin kenarlarının birbirlerine göre oranı 3:4:5'dir.

  * Büyük Piramitin tabanının yüzeyi, anıtın yarısının iki katına bölündüğünde pi=3,14 sayısı elde edilir.

  * Büyük Piramitin dört yüzeyinin toplam yüzölçümü, piramit yüksekliginin karesine eşittir.

  * Büyük Piramit, dünyanin kara kitlesinin merkezinde yer alır.

  * Büyük Piramit, dört ana yöne göre düzenlenerek inşa edilmiştir.

  * Piramit dev bir güneş saatidir. Ekim ortasıyla Mart başı arasında düşürdüğü gölgeler mevsimleri ve yılın uzunluğunu gösterirler. Piramiti çeviren taş levhaların uzunlğu bir günün gölge uzunluğuna eşittir. Bu gölgelerin taş levhalar üstünde gözlenmesiyle günün 0,2419 bölümünde yılın uzunluğu yanlışsız olarak saptanabiliyordu.

  * Büyük Piramit 'le dünyanın merkezi arasındaki uzaklık,Kuzey kutbuyla arasındaki uzaklığa eşittir ve kuzey kutbuyla dünyanın merkezi arasındaki uzaklığa eşittir.

  * Piramitin yüksekliğiyle, çevresi arasındaki oran, bir dairenin yarı çapıyla çevresi arasındaki oranın dengidir.Dört kenarlar dünyanın en büyük ve çarpıcı üçgenleridir.

  * Gize'den geçen boylam, dünyanin denizleriyle anakaralarını iki eşit parçaya böler. Bu boylam ayrıca, kara üstünden geçen en uzun kuzey-güney yönlü boylam olup, bütün yer kürenin uzunluğuna ölçümünde doğal sıfır noktasını oluşturur.

  * Büyük piramitin tepesi Kuzey kutbunu, çevresi ekvatorun uzunluğunu temsil eder. Ve iki uzunluk aynı mikyasa uygunluk gösterir.
   
 2. _CaPtaiN_

  _CaPtaiN_ rank8

  Kayıt:
  24 Ocak 2008
  Mesajlar:
  834
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Beklemede
  Size diyim bunların yarısında çoğu hurafe böyle birşey yok üstelik o zamanlarda ölçü birimleri vardı fakat m değildi onlar başka birşey kullanıyorlar dı.O pi sayısı filan zaten pi sayısını mısırlılar bulmuştur mısırlılar geometride en gelişmiş ülkeydi yani bunlar rastlantı filan değil adamlar işi bilierek yapmışlar...
   
 3. MakmeN

  MakmeN rank8

  Kayıt:
  27 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  1.773
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  guzelmis gercekten
   
 4. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.465
  Beğenilen Mesajlar:
  367
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.
  piramitler - ufolar dünyanın bitmeyen ve yok satan magazin haberleridir hep bizler bunları magazin olarak gördükçe onlar önümüze sunmaya devam edeceklerdir kim yapmış nasıl yapmış pi sayısıymız marsda grup sex varmış ee varda ne oldu pi sayısı piramitten çıktıda ne değişti hayatında kaç kere pi sayısını kullandın ne kadar büyük sorun bunlar anlamış değilim :lolmuch: :mrgreen:

  geçiniz efendim hepsi genel kültür bile değil ne kadar boş bir konu ki akıl almaz.
   
 5. Caprice

  Caprice rank8

  Kayıt:
  20 Nisan 2007
  Mesajlar:
  4.914
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Piramit veya mısır hakkında tek bildiğim şey var oda sagopa kajmer :lolmuch: :mrgreen:
   
 6. Pennywise

  Pennywise rank8

  Kayıt:
  6 Mart 2007
  Mesajlar:
  3.471
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  Şehir:
  Çanakkale
  piramitlerin pi sayısıyla alakası varmış,bunu öğrendim hayatım değişti :mrgreen: xesetra yanlış anlama senden bahsetmiyorum bunu araştırıpta çok süper meg önemli bi bilgiymiş gibi halka sunan bilim adamlarından bahsediyorum Wink
   
 7. Rapche

  Rapche rank8

  Kayıt:
  4 Aralık 2007
  Mesajlar:
  872
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul
  Gerçekten çok ilginç demekki eski mısırlılar büyük bi zekaya sahipmişki böyle dünya harikası şeyleri inşa etmişler ve bilim adamları bile çözememişler nası yaptıklarını Confused