1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

>>>>>>Picassonun Biyografisi<<<<<<<


 1. Lagroad

  Lagroad rank8

  Kayıt:
  17 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  1.275
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36

  25 Ekim 1881’de, İspanya, Malaga’da; Sanat ve Resim öğretmeni olan Don José Ruiz Blasco ve Doña Maria Picasso y Lopez’in oğlu olarak dünyaya geldi.

  1889’da, 8 yaşındayken, ilk yağlıboya tablosu olan “El pequeño picador”u yaptı.

  1891’de ailesiyle birlikte kuzey İspanya’ya taşındı.


  1892’de babasının çalıştığı Instituto da Guarda’da eğitim görmeye başladı.

  1894’te “La Coruña” adlı dergi için portre ve karikatürler çizmeye ve yakınlarına ait ilk yağlıboya portre çalışmalarına başladı.

  1895’te, babasının Berselona Güzel Sanatlar Okulu’nda profesör olması nedeniyle, Barselona’ya taşındı ve Picasso da aynı okula devam etti.

  1896’da “La Primera Comunión” Barselona Güzel Sanatlar ve Endüstri Sergisinde yer aldı.

  1897’de, “Ciencia y caridad” ile Madrid ulusal güzel sanatlar sergisi’nde mansiyon ve Malaga’da bölgesel bir sergide altın madalya aldı.

  1899’da sıkça Barcelona’da bulunan “Els Quatre Gats” adlı kafeye gitmeye başlar, Casagemas, Sabartés ve İspanyol modern resminin temsilcileri olan Rusinol ve Nonell gibi kişilerle tanıştı.

  1900’de Els Quatre Gats’de 150 portreden oluşan ilk sergisini açtı.

  1903’te the Last Moments serisi Uluslararası Paris Sergisi’nde yer alan İspanyol Pavyonu’nda sergilendi. Picasso sergi için Paris’e gitti ve bazı resimleri karşılığında ayda 150 frank ödemesi koşuluyla sanat simsarı Pedro Manach ile ilk sözleşmesini imzaladı. Aynı yıl, İspanya’ya dönen Picasso Madrid’e yerleşti  1901’de yeniden Paris’e taşındı. Yakın arkadaşı Casagemas’ın intiharından çok etkilendi ve “mavi dönem” olarak adlandırılan çalışmalarının üretim sürecine girdi. Resimlerini annesine ait olan Picasso ismiyle imzalamaya aynı dönemde başladı.

  Yeniden Barselona’ya yerleşti ve 1904’te Paris’e, “Bateau-Lavoir”daki stüdyosuna taşındı. Sıkça gittiği “Lapin Agile”de, Apollinaire ve Salmon gibi şairlerle tanıştı. Médrano Sirki’nin hayatına girmesiyle birlikte, konularında ve kullandığı renklerde değişiklikler oluştu.

  1905’te Apollinaire Picasso hakkındaki ilk eleştiriyi yazdı ve eleştiri, “La Plume” dergisinde yayınlandı.

  1906’da, “Pembe dönem”ine ait resimleri Ambroise Vollard tarafından satın alındı.
  Aynı yıl, Matisse ve Derain ile tanıştı.

  1907’de, Afrika sanatıyla karşılaştı ve primitif sanat eserlerinin etkisiyle ahşap heykeller yapmaya başladı. Aynı dönemde, Apollinaire aracılığıyla Braque ile tanıştı.
  26 yaşındayken, “Les demoiselles d’Avignon”u yaptı.

  1908’de, “Kübizm” tanımı ilk kez, sanat eleştirmeni Louis Vauxcelles tarafından, Kahnweişer Galerisi’nde gerçekleşen Braque sergisi hakkında yazılmış bir metinde kullanıldı. İlerde Analitik Kübizm ve Sentezci Kübizm’in doğuşunu sağlayacak olan Braque-Picasso ortaklığı kuruldu.

  I. Dünya Savaşı sırasında, daha realistik bir üslupta resimler yapan Picasso, Jean Cocteau, Diaghilev ve Satie ile tanıştı ve bale gösterisi için sahne tasarımı yapmayı kabul etti. “Parade” için dekor tasarımı yaptı ve dansçılarla birlikte önce Roma’ya daha sonra da Madrid’e gitti.

  1918’de balerin Olga Koklova ile evlendi.
  Bu dönemde klasisist ve provakatif olmayan eserler üreten Picasso, Le Tricorne ve Pulcinella baleleri için de dekor tasarladı.

  1921’de ilk oğlu Paul dünyaya geldi. Aynı yıl, Sophokles’in ardından Cocteau ile birlikte “Antigone” için dekor tasarladı.

  1931’de Picasso’nun ilüstrasyonlarının yer aldığı “Ovid’s Metamorphoses” ve Balzac’a ait “Le chef-d'oeuvre inconnu” basıldı ve yayınlandı.

  1932’de New Yrok ve Londra’da Picasso üzerine sergiler açıldı. Yine 1932’de, Picasso tarafından seçilen 236 eserden oluşan retrospektif Paris, Galeri Petit’de ve ardından Kunsthaus Zürih’te sergilendi.

  1933’te André Breton’un Picasso’nun heykelleri üzerine yazdığı bir metin, Brassai tarafından çekilen fotoğraflarla birlikte yayınlandı.

  1936’da İspanya İç Savaşı’nın başlamasıyla birlikte, İspanyol Hükümeti Picasso’ya sembolik olarak Prado Müzesi yöneticiliğini verdiler.  26 Nisan 1937’de İspanya’nın Guernica kasabası Almanya tarafından bombalandı ve Picasso İspanyol Pavyonu’nda sergilenmek üzere “Guernica” tablosunu yaptı. “Les demoiselles d’Avignon” New York’ta bulunan MOMA tarafından satın alındı. Picasso’nun, General Franco tarafından idare edilen faşist rejim sürdüğü sürece İspanya’ya dönmesine izin vermediği tablo “Guernica” da uzun yıllar New York’ta sergilendi.

  1944’te Paris’in kurtuluşuyla birlikte, Komünist Parti’ye katıldı ve Barış Hareketi’nin aktif bir üyesi oldu.
  1950 ve 1961 yıllarında Lenin Barış Ödülü’nü aldı. Amerika’nın Kore çıkartmasını, Sovyetlerin Macaristan’ı işgal etmesini protesto etti.

  1948’de Paul Haesaerts, Picasso hakkında bir belgesel çekti ve Maison de la Pensée française, Picasso’nun seramik sergisine ev sahipliği yaptı.

  1952’de Vallauris Şapeli için “Savaş ve Barış” adlı iki panelden oluşan projesini gerçekleştirdi.

  1966’da, Picasso’nun 85. doğumgünü için bir çok organizasyon gerçekleştirildi. Paris’te, Büyük ve Küçük Saray’larda resim ve heykelleri sergilendi.

  1967’de dev metal bir heykeli Chicago’ya yerleştirildi.

  1971’de 1912’de yapmış olduğu ilk metal heykeli MOMA’ya bağışladı.

  1973’de, 92 yaşında öldü.
   
 2. Lagroad

  Lagroad rank8

  Kayıt:
  17 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  1.275
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36