1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

PHP Yazım Kuralları


 1. muxrib

  muxrib rank8

  Kayıt:
  7 Ocak 2008
  Mesajlar:
  60
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Australia
  Basit PHP Söz-dizimi(Syntax)

  PHP scriptleri her zaman <?php anahtarıyla açılır ve ?>.anahtar dizimyle son bulur. Bu script arasında kalan bütün kodlar sunucu tarafından PHP scripti olarak yorumlanır ver derlenir.PHP kod bloğu dosyanızın her yerinde bulunabilir.Önemli olan <?php ve ?> anahtarları doğru biçimde tanımlansın. Kısayol için PHP kodları <? ve ?> şeklinde açıp kapatılarak da sunucu tarafından yorumlanabilir.Bana sorarsanız sunucu rahatlığı ve güvenliği için (<?php) haliyle kullanmanız alışkanlık ve anlaşılırlık bakımından tavsiyemdir.

  Kod:
  
    <?php
  
    //php kodlarınız buraya
  
    ?>
  
  
  Bir PHP dosyası bildiğimiz HTML tagları ve PHP scriptlerinden oluşur. Adet olduğu üzere PHP kodlarımıza Merhaba Dünya (Hello World) diyerek başlayalım.Dosyamız yorumlandıktan sonra tarayıcımızdan Merhaba Dünya mesajını görelim:

  Kod:
  <html><body>
  	
  
  <?php echo \"Merhaba Dünya\"; ?>
  
  
  </body></html>
  Her Php kod satırı ” ; “-(noktalıvirgül) ile bitmesi gerekir.Noktalı virgül bir PHP kodundan ,başka bir koda geçildiğini ifader eder. PHP ile çıktı ( output ) işlemlerini iki durumda gerçekleştirebiliriz: echo ve print.

  PHP’de Yorum Satırları

  PHP kodlarımızda ,dili C dilinden de hatırlayacağınız üzere , tek satırlar için ” // ” , geniş yorum blokları için /* ……. */ yorum anahtarlarını kullanırız.

  Kod:
  
    <html><body>
  
    <?php
  
    //Bu bir yorum satırıdır
  
    /* Bu da
    	
    bir yorum
    	
    bloğudur
    	
    */
  
    ?>
  
    </body>
  
    </html>
  
  
  Kod:
  Internet tarayıcınızda açtığınız web sayfasında herhangi bir php sayfasında ,”View Source-Kaynağı Görüntüle” seçeneğiyle bir PHP dosyasını tamamen izleyemezsiniz.Kaynak kodlarında yanlızca HTML formatında kod dizini görebilirsiniz.Bunun sebebi,sunucunun php dosyasını yorumlar ve çıktısını yayınlayarak html formatında bir kod dosyası tarayıcınıza göndermesidir.
   
 2. indetectables

  indetectables rank8

  Kayıt:
  11 Eylül 2009
  Mesajlar:
  20
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  öğrenci
  Paylaşım için teşekkürler