1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Peşkeş Dırdırı Hakkında


 1. Apollon

  Apollon rank8

  Kayıt:
  16 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  2.027
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Mimarlık
  [​IMG] [​IMG]

  Türkiye'de sadece Fenerbahçelilerin rekabete dayalı kıskançlıktan dolayı ürettikleri 'Peşkeşte' 'Peşkeş değil alınteri' gibi tamamen holigan felsefesine dayalı sözlerine yeri gelmişken 1-2 cümle yazmak isterim.

  Peşkeş:Kamuya ait bir ürünün taşınmaz gayri menkulun arazinin ve iş gücünün değerinin altında devredilmesi ya da hibe edilmesidir.

  Seyrantepe olayının uzaktan yakından peşkeşle alakası yoktur. Burada sadece arazi değişikliği ve eski arazinin mali değeri nederiyle yeni arazi üzerine yapılan inşaanın yüksek değerliliği vardır.

  Bazı arkadaşlar şu örneği dayanak göstermişler.

  Kiracınızı evden çıkarıyorsunuz başka yer evila yapıyorsunuz. Ev sahibi zarar etmiyor mu? Buradaki durum farklı Beşiktaş Fenerbahçe Galatasaray ve diğer kulüpler kamusal kuruluşlardır. Devlet onlara stadyum yapar onlarda kiracı olurlar. Eğer verdiğiniz arazinin değeri yüksekse ve stadyum olması kira anlamında zarar anlamına geliyorsa yeni araziye taşınması devletin kar etmesi yönünde yapılması gereken en doğru iştir.

  Mesela devlet Galatasaray'a bu arazi benim ve çok değerli buradan çık diyemezdi. Fenerbahçe'ye de Beşiktaş'a diyemez. Çünkü bu kurumlar dernek statüsü ile yönetilen ve kamu yararına hizmet eden kuruluşlardır.

  En akılcı çözüm seyrantepe projesiydi ki benim yakın çevremdende aldığım verilere göre sadece iş gücü istihdam ve vergi bakımından şişli belediyesinin Asy eski arazisine yapılacak gökdelenden yıılık kazancı 50 milyon dolar olacak ki ( Toki'nin arazi satışından kazancı hariç) bu projenin Galatasaray'dan çok Devlete önemli bir getirisinin olacağı çok net görülüyor.

  Bu arada Ataşehir'deki arazi ile seyrantepeyi karşılaştırmak gerekirse;

  Seyrantepe;
  -Arazi devletin
  -Stadyum devletin,
  -ASY arazisi terk ediliyor
  -Devlet kar ediyor

  Ataşehir;
  -Fenerbahçe hiç bir yeri terk etmiyor.
  -Arazi Fenerbahçeye verildi.
  -Tesisler Fenerbahçenin tapulu malı olacak.
  -Arazi ticari plan yerine imar planı ile satıldığı için sadece kadıköy belediyesinin zararı 60 milyon dolar.

  Malesef yukarıdaki olay kamuoyunda Fenerbahçe kulübünün saygınlığını ciddi anlamda zadelemiştir.


  Alıntı: http://wowturkey.com