1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Peri kondu!


 1. BaSoryong

  BaSoryong Buralıyım

  Kayıt:
  17 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  3.183
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrençi :)
  - Resim Silinmiş.


  Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Kapadokya bölgesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Avanos ilçesine bağlı Zelve Örenyeri mevkiinde yapılan çevre düzenleme çalışması tepki topladı. Proje çerçevesinde Zelve Müzesi girişindeki turistik eşya satıcılarının ahşap iş yerleri yıkılarak yerine biraz daha uzak bir alanda modern bir bina yapılması kararlaştırıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yaptırılan binanın ise peribacaları arasında olması tepkilere neden oldu.

  Avanos Belediyesi tarafından da çalışmaların durdurulduğu 1. derecede SİT alanındaki inşaat bölgesinde; Vali Vekili Ruhi Paker, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdülkadir Tatar, Nevşehir Müze Müdürü Halis Yenipınar ve Koruma Kurulu yetkilileri incelemelerde bulundu. Paker'in incelemeleri sırasında ise bölgede bulunan esnaf ve yabancı turistler inşaata tepki gösterdi. Esnaf, inşa edilen yapının doğaya zarar verdiğini ve bunun turistlerin tepkisini çektiğini belirtirken, bu konuda turistlerden çok sayıda şikayet aldıklarını vurguladı.

  İspanyol turistler ise, inşaatın doğal dokuya büyük ölçüde zarar verdiğini belirterek, "Biz Türkiye'ye ve Kapadokya'ya bu doğal doku için geliyoruz. Bizi cezbeden buranın dokusu zaten. Fakat bu doku da bu şekilde bozulursa buraya bizler dahil kimse gelmez. Çünkü lüks binalar, iş yerleri Madrid'te olduğu gibi dünyanın her bölgesinde var" dedi.

  İncelemeleri sırasında park alanında bir tur otobüsü şoförünün aracını yıkadığını gören Vali Vekili Ruhi Peker, hemen şoförün yanına yaklaşarak, "Burada yıkanır mı araba? Araba yıkanacak yer mi burası?" diye çıkıştı. Otobüs şoförünün, "Farkındayım. Ne olur yani. Herkes yıkıyor burada. Bir biz değil ki, herkes burada yıkıyor. Hangi birine dur diyeceksiniz?" demesi üzerine Vali Vekili Paker, "Turistlerin gözü önünde yıkıyorsun. Ben buna dur demesini bilirim" diye konuştu.

  Daha sonra yanındakilere talimat vererek bu alanda araç yıkanmamasını isteyen Paker, makam aracına binerek bölgeden ayrıldı. İnşaatın neden durdurulduğu ve davam edilip edilmeyeceği konusundaki soruları cevaplamayan Vali Vekili Ruhi Paker, konu hakkında daha sonra açıklama yapacağını kaydetti.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017