- Resim Silinmiş.​

18 Haziran 2011 11:06
Amerika Birleşik Devletlerinde "yapay zeka" üzerine çalışan doktora öğrencisi Mehmet Kemal Kocamaz, ekibiyle, Pentagon’un insansız yer taşıtları yarışmasında birinci oldu. Yarışmada, 6 ülkeden toplam 57 robotun yer aldığını belirten Kocamaz, en büyük rakiplerinin Japonya olduğunu, ama onları da geride bırakmayı başardıklarını kaydetti.
Dünyaya internet ve GSP gibi kavramları kazandıran Pentagon'un uzun yıllardır en öncelikli hedeflerinden biri robot askerler üretebilmek. Ancak robotları insan kadar kompleks olmasa da düşünür, hareket planları yapar hala getirecek "beyni" yapma konusunda bilimde sıkıntılar var. Yine de alana yapılan maddi yardımlar ve genç beyinler ümit veriyor. Milli Eğitim Bakanlığı bursuyla ABD'ye geldikten sonra kendini yapay zeka oluşturmaya adayan Kocamaz'ın yıldızı, bu alanda önemli ölçüde parlıyor.
Mehmet Kemal Kocamaz, Pentagon'un Tank Araştırma Geliştirme Merkezi (TARDEC), ABD Ulusal Savunma Endüstrisi Kurumu (NDIA) ve Lockheed Martin gibi alanında büyük firmaların sponsor olduğu yarışmaya, üniversitesi adına "Warthog" adlı robotla katıldı. Kendi robotları ile birlikte yarışmada, 6 ülkeden toplam 57 robotun yer aldığını belirten Kocamaz ve ekibini en çok zorlayan grup Japonlar oldu ama onları da açık ara geride bırakmayı başardılar.
Yarışma sonrasında da Cumhurbaşkanlığından telefon geldiğini belirten Kocamaz, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başarısını duyduğunun ve kutladığının kendisine iletildiğini ifade etti. Kocamaz, ülkesinin kendisini böyle onurlandırmasından çok mutlu olduğunu söyledi.
İnsansı araçlara yönelik de gelişmelerin aslında yavaş yavaş topluma aktarıldığına dikkati çeken Kocamaz, arabaların otomatik park etme ve önünden geçen insanı tanıma özelliklerinden örnekler verdi.
ABD'ye Milli Eğitim Bakanlığının bursuyla geldiğini hatırlatan Kocamaz, "Ülkeme borçluyum ve gelecekte kendi ülkeme de hizmet etmek istiyorum. Örneğin metrobüsler insansız olmaya çok müsait. Bu tip robotlar, askerlerimizin hayatının tehlikeye atılmaması noktasında terörle mücadelede kullanılabilir. Sınır devriye görevlerinde kullanılabilir. Otolara uyarı sistemi geliştirilebilir" dedi.
Kocamaz, bu alandaki gelecek tahminleriyle ilgili olarak da "İyimser tabirle, önümüzdeki 10-15 yıl içinde sosyal hayat ve orduda bu tür asker ve araçlardan göreceğimizi düşünüyorum" dedi.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Yukarı Alt