1. Reklam


  1. joysro
   asur
   serenity
   redsea
   blacksro
   plag
   alaaddin
   modbasvuru

Pentagon siber savaş birimi kurdu


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.261
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren
  [​IMG]

  İnternetin uluslararası savaşların önemli bir parçası haline gelmesi üzerine ABD Savunma Bakanlığı Pentagon ilk önemli adımını attı.

  Pentagon, siber saldırılara karşı mücadele etmek üzere “online savaş birimi” burdu. Birimin başına da “dört yıldızlı” bir general atandı.

  Observer gazesinin haberine göre, Amerikan askerlerinin dünya çapındaki sanal savaşlarını yönetmek üzere kurulan Siber Komutanlık’ın başına Orgeneral Keith Alexander getirildi. General Alexander dün Maryland’deki Fort Meade askeri üssünde yapılan törenle görevine başladı.

  Pentagon geçen hafta bir açıklama yaparak, Amerikan Hava Kuvvetleri’ne bağlı 30 bin askerin “siber savaş cephesi”nde teknik destek vermek üzere görevlendirildiğini açıklamıştı. Orgeneral Alexander, siber savaş alanında şimdiye kadar görevlendirilen en üst düzey askeri yetkili oldu.

  SİBER OPERASYONLARA 90 BİN ASKER

  Pentagon ise, “siber operasyonlarda” halen toplam 90 bin Amerikan askeri personelinin görev yaptığını bildirdi. Bakanlık, Orgeneral Alexander’ın başında bulunduğu birimin, 90 bin askeri tarafından gerçekleştirilen “siber operasyonları” yönlendirip koordine edeceğini kaydetti.

  ABD Savunma Bakan Yardımcısı James Miller, Amerikan yönetiminin bu atamayla “online saldırılara konvansiyonel bir karşılık verme” kararlılığını gösterdiğini açıkladı.

  Pentagon’un dört yıldızlı bir generali “online savaş” biriminde görevlendirmesi, internetin “askerileşmesine” yönelik kaygıları da artırdı. Orgeneral Alexander, kurulan “Siber Savaş” birimine rağmen internetin askerileşmesine izin vermeyeceklerini öne sürerken, Senato Silahlı Kuvvetler Komitesi Başkanı Carl Levin, Pentagon’un “online tehditlerle savaşma” kararının diğer ülkelerde benzer bir “siber savaş” mekanizmasını tetikleyebileceğini savundu.

  'SİBER' EN BÜYÜK GÜVENLİK TEHDİDİ

  Siber Komutanlık fikri ilk kez eski başkan George W. Bush döneminde gündeme gelmişti. Yeni Başkan Barack Obama ise “siber güvenliği” “bir ülkenin karşı karşıya bulunduğu en ciddi ekonomik ve ulusal güvenlik tehdidi” olarak nitelemişti.

  Observer’a göre ABD yönetimi, “online savaş”ta en büyük tehdit olarak Çini görüyor. Pentagon, Çin’in son yıllarda ABD ve Batı’ya karşı görülmemiş çapta bir siber savaş yürüterek her fırsatta Batılı büyük internet kuruluşlarını sabote etmeye çalıştığını öne sürüyor.


  *
   
 2. Belarj

  Belarj rank8

  Kayıt:
  30 Aralık 2009
  Mesajlar:
  1.457
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  38
  90 Bin asker mi hepsi profesyonel coder mı ? yoksa site pingleyen botnetleyen bebeler mi bizim milleti bu konuda geçemezler kanımca