joysro

zeneth
Kayıt
17 Kasım 2016
Mesajlar
3.017
Beğeniler
449
Şehir
Seçiniz...
Server
Seçiniz...
Öncelikle gerçekten dizüstü/masaüstü bilgisayarınızı kendiniz toplarak büyük bir kâr elde edebilirsiniz. Yeni nesil intel işlemcilerin içerisinde bulunan dahili ekran kartı özelliğiyle çok avantajlı olabilir veya daha sonradan harici bir ekran kartı satın alıp anakartınıza takın. Açık kaynaklı işletim sistemleri kullanarak da kâr elde edersiniz.

Öncelikle, ihtiyacınız olan donanımları kağıt üzerinde belirlemek zorundasınız. Ardından seçeceğiniz markaların, modellerin, birbiriyle uyumlu olduğuna dikkat etmelisiniz. Anakartınız, satın aldığınız RAM modüllerini desteklemeli, işlemciniz ana karttaki sokete uygun olmalı, ekran kartınız anakarta yerleştiğinde soğutucu ünitesinin kalıbı anakart üzerindeki diğer bileşenlerin arasına sıkışmamalı hatta değmemeli. Malum, soğutucu ünitesi aynı zamanda çok ısınır ve diğer bileşenlere zarar verebilir.

Güçlü bir PC toplarken kasanın içinde kabloları ve diğer bileşenleri olabildiğince düzgün şekilde yerleştirmeli ve kasa içinden kasa dışına sıcak hava çıkışının aksamaması için özel bir tasarım yapmalısınız. Gerekirse ısı üreten işlemci ve ekran kartı üzerinden gelen sıcak havayı kasanın havalandırma ızgaralarına ulaştıran, uzayıp kısalabilen, eğilip bükülebilen havalandırma kanalları yerleştirmelisiniz. Böylece sıcak hava diğer bileşenleri etkilemeden kasa dışına tahliye olacak.

İşlemci konusu ise güçlü PC toplamak isteyenlerin aklını en çok karıştıran ve hatta hata yapmasına neden olan önemli bir detay.

Pek çok insan, en güçlü PC’nin en güçlü işlemci ile mümkün olduğunu düşünür. Siz bu hataya düşmeyin. PC’nin gücü işlemcinin gücüyle doğru orantılı değil, işlemci ile diğer bileşenlerin uyumuyla orantılıdır. Özellikle RAM ve sabit disk modülleri, işlemcinin hızını “kısıtlayan” en önemli şişe ağızlarıdır. Hata bilgisayarınızın hızını yavaşlatan en sinsi bileşenin RAM olduğunu bile söyleyebiliriz.

Dolayısıyla, bütçenizi ayarlarken alabileceğiniz en güçlü işlemci ile mümkün olan en fazla ve en hızlı RAM modüllerini dengede tutmanızı tavsiye ediyoruz.

Aynı mekanizmanın ekran kartı için de geçerli olduğunu unutmayın. Ekran kartınızın işlemcisi çok güçlü olabilir ama kartın hafıza miktarı düşükse, grafiklerin işlenme süreci yavaşlayacaktır. Hatta kartın CPU ile etkileşimi bile zayıf kalacaktır. Bu da oyun, çizim ve video performansını çok düşürecektir.
 
Yukarı Alt