1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Pazartesi değil, Salıymış !


 1. Ben de

  Ben de rank8

  Kayıt:
  20 Mart 2009
  Mesajlar:
  4.541
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Haftanın en kötü gününün sendromuyla meşhur pazartesi oluduğunu düşünenler yanılıyor.

  [​IMG]

  Her zaman kötü gözle bakılan pazartesiler masummuş, en berbat hissettiren gün salıymış.

  London School of Economics araştırmaçılarına göre, en iyi hissettiğimiz gün haftasonu etkisiyle cumartesiyken, haftasonunun olumlu etkisi pazartesi iş başlarken yok oluyor ve salı psikolojik olarak en büyük çöküş yaşanıyor.

  İki ay boyunca iPhone'un Mappiness uygulamasını kullanarak 22 bin katılımcının ruh halini izleyen akademisyenler, salı gününün en sıkıntılı gün olduğu sonucuna vardı.

  London School of Economics'ten George MacKerron'a göre, pazartesi, haftasonunun yarattığı olumlu hava az da olsa kalmaya devam ediyor. Ama salı günü tam bir çalışma haftasının içine dalınmış oluyor ve haftasonu çok uzaktaymış gibi hissediliyor. Dolayısıyla ruh hali de buna bağlı olarak dibe vuruyor.

  Veriler, araştırmaya katılanlara günde iki kez nasıl hissettikleri, kiminle beraber oldukları, nerede oldukları ve ne yaptıkları soruları yöneltilerek elde edildi. Ayrıca bu uydu navigasyon sistemi sayesinde araştırmacılara İngiltere'nin en mutlu yerlerini tespit etme imkanı da sundu.

  Çevre ve coğrafya bölümünde uzman olan MacKerron, doğal güzelliklerin, çevre sorunlarının ve iklim etkilerinin bireyler üzerindeki etkileri ile ilgili daha iyi cevaplar bulmayı umduklarını da belirtti.​