1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

pardus 2011 Alfa 2 duyuruldu!


 1. takerisks

  takerisks rank8

  Kayıt:
  24 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  1.188
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Merakla beklenen Pardus 2011'in ikinci alfa sürümünün 64 ve 32 bit mimariler için Çalışan ve Kurulan görüntüleri, Pardus 2011 Sürüm Yöneticisi Gökçen ERASLAN'ın geliştirici listesine attığı iletiyle duyuruldu.

  İlk alfa sürümünü 26 Ağustos'da duyurulan Pardus 2011, o zamandan bu yana pek çok yeni özellik kazandı. Bu sürüm için, Pardus 2011'in pek çok önemli özelliğinin ilk defa görücüye çıktığı sürüm diyebiliriz :).

  Yine her zaman olduğu gibi, tüm kullanıcılarımıza bunun bir "deneme sürümü" olduğunu hatırlatıyor ve bu sürümün testçiler ve geliştiriciler için olduğunu belirttikten sonra, önemli verilerinizin bulunduğu iş ve ev bilgisayarlarında kullanmamanızı öneriyoruz.

  Alfa sürümünden bu yana hazırlanan yenilikler ise şu şekilde:

  170'e yakın yeni paket ve 100'e yakın güncelleme, 2011 paket deposunda yerini aldı.
  Yönetim araçları (Açılış, Güvenlik Duvarı, Paket, Servis ve Kullanıcı Yöneticileri) ve Kaptan Pardus 2011'e dâhil edildi. Paket Yöneticisi yeni arayüzüyle ilk defa görücüye çıkıyor.
  Birbirine alternatif yazılımları aynı sisteme kurmamızı sağlayacak “alternatives” sistemi kullanıma hazır. Şimdilik ekran kartı sürücüleriyle kullanılıyor. Bu sistem aynı zamanda çalışan sistemlerde kapalı kodlu ekran kartı sürücülerine geçmeyi de sağlıyor
  Firefox'ta çokluortam oynatma desteği sağlandı (bunun için gecko-mediaplayer kullanılıyor).
  K3b, Rekonq, Okular, KDE Yazıcı Yapılandırması ve birçok KDE plasmoidi 2011 için hazır.
  Kurumsal 2 tabanlı yeni YALI, Pardus 2011'e uyarlandı. Yeni YALI'nın dikkat çeken özellikleri ise UUID kullanımı, LVM desteği ve yenilenmiş disk bölümlendirme ekranı.
  Kapalı kaynak kodlu Broadcom WL kablosuz ağ sürücüsü ve Nvidia ekran kartı sürücüsü de 2011'de yerini aldı. Şimdilik kapalı kodlu Nvidia'yı kullanabilmek için “blacklist=nouveau" kernel parametresinin verilmesi gerekiyor.
  MPlayer, VLC Player gibi güçlü çokluortam oynatıcılar paket depolarında yerini aldı
  KDE'nin son kararlı sürümü olan 4.5.1 tüm paketleri ile 2011'e dâhil edildi.
  Birçok yeni donanım desteğiyle yeni çekirdek sürümü (2.6.36_rc4) Alfa 2'de kullanılmaya başlandı.
  Önceki Alfa sürümüne yetişmeyen "çalışan" görüntüler, 2011 için artık hazır. Daha önce de belirtildiği gibi bundan sonra yayınlanacak görüntüler, DVD'ye sığacak boyutta olacak.
  Alfa sürümünün duyurusunda, 'bilinen sorunlar' olarak listelediğimiz sorunların tümüne ek olarak, birçok hata düzeltildi.  Bilinen sorunlar

  Pardus 2011 sürüm yöneticisi Gökçen ERASLAN, geliştirici listesine attığı iletide, bu deneme sürümünün bazı bilinen sorunlarını da sıraladı:

  Çalışan sürümlerde klavye Türkçe ayarlansa da İngilizce geliyor, Kaptan'ın klavye seçim bölümünde de bir problem mevcut.
  Çalışan sürümlerde, kullanıcı adı ve parola isteyen yönetici işlemleri, saat değiştirme vs. gibi işlemler gerçekleştirilemiyor.
  Yalı'da bölümlendirme ekranında bazı hatalar mevcut. Örneğin, henüz birden fazla VolumeGroup yaratılamıyor.
  Nvidia ekran kartlı bazı makinelerde efektlerin çok yavaş çalışması ya da donma problemleri görülebiliyor.
  USB'den yapılan kurulumlarda GRUB yazılamayabiliyor.
  Her gece otomatik olarak hazırlanan günlük görüntüler yine bu adreste yayınlanmaya devam edecek. Karşılaştığınız hataları, Bugzilla'daki Paketler ürününden "Pardus 2011" sürümünü seçerek girebilirsiniz.
   
 2. takerisks

  takerisks rank8

  Kayıt:
  24 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  1.188
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  deneyimsiz olanlar kullanmamalıdır!!!

  ve cebit fuarında gelenlere t-shirt + dvd hediye