1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Para saymak iyi geliyor


 1. Crown

  Crown olduser

  Kayıt:
  14 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  2.733
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Ankara
  Para saymak iyi geliyor

  Yapılan son araştırmaya göre, paranın adını duymak, sahip olmasa da saymak dahi insanı, fiziksel ve düşünsel olarak olumlu etkiliyor.

  Daha önce yapılan araştırmalar, insanların yaptıkları harcamaları düşündüklerinde zihinsel ve fiziksel olarak ıstırap çektiklerini göstermişti. Son araştırmya göre ise parayı saymak bile duygusal ve fiziksel olarak insanları iyi hissettiriyor ve güçlü kılıyor.

  Çin’deki Yat-Sen Üniversitesi’nde 84 öğrenci ile yapılan araştırmada, katılımcılar iki gruba ayrıldı. Bir gruptan ellerindeki 80 adet banknotu saymaları istenirken, diğer gruptan sadece sıradan kâğıtları saymaları istendi.

  Daha sonra öğrencilerden internet üzerinden ’top atıp-tutmaya’ dayalı bir video oyunu oynamaları istendi. Ancak oyun, 10 atış sonunda deneye katılan öğrencilerin topu tutamamaları dolayısıyla oyunu kaybetmeleri için hileli olarak ayarlandı.

  Hileli oyunu oynayıp kaybeden öğrenciler daha sonra bir dizi stres ve duygusal ölçüm testine tabi tutuldu. Sonuçta, oyun oynamadan önce para sayan öğrencilerin kendine daha güvenli ve duygusal olarak dayanıklı olduğu görüldü.

  Bir başka testte de aynı öğrencilerden ellerini, 50 derece sıcaklıktaki suya sokmaları istendi. Yapılan testte para sayan öğrencilerin diğerlerine göre daha az acı duydukları ortaya çıktı.


  FATURALARI UNUTUN

  Para saymak insana iyi gelebilir ama faturaları düşünmek değil. araştırma dahilinde gerçekleştirilen bir başka testte, katılımcılardan yarısına geçen ay ödedikleri faturalarlar ilgili, kalanlrına da geçen ayki hava durumu hakkında bir şeyler yazmaları istendi. Daha önce yapılan testler tekrarlandığında, faturalar hakkında yazanlar boş kâğt sayanlarla, hava durumunu yazanlarsa para sayanlarla benzer sounçlar verdiler.

  Araştırmanın yürütücüsü olan Minnesota Üniversitesi’nden Prof. Dr. Kathleen Volls sonuçları, “Bu araştırma, para hakkında konuşmanın, bir simge olara dahi acı gibi hisleri etkilediğini gösteriyor” sözleriyle değerlendirdi.


   
 2. Xplosive

  Xplosive Bilgiliyim

  Kayıt:
  30 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  2.523
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Bayram harçlığı olan 85 lirayı kaç kez saydım bugün bilmiyorum. :mrgreen:
   
 3. Mirage

  Mirage rank8

  Kayıt:
  30 Haziran 2007
  Mesajlar:
  5.453
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Yahu bana birşey vermiyorlar. :lol:

  Tabii iyi gelir insana :mrgreen:
   
 4. ImmorTaLGoD

  ImmorTaLGoD olduser

  Kayıt:
  12 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  8.231
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  En güzeli elinizdeki 1TL'leri birbirine sürtün.Çingene Style :headbang: :P
   
 5. Intensify

  Intensify  

  Kayıt:
  4 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  5.292
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  38