1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Panasonic Sanyo'yu satın aldı


 1. Wajuka

  Wajuka rank8

  Kayıt:
  13 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  1.328
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci,Lise-3
  Şehir:
  Kagoshima/Japonya
  4.59 milyar USD bedelle satın aldı​


  Japonya'nın en büyük, dünyanın da sayılı elektronik şirketlerinden olan ve geçtiğimiz sene ismini, portföyündeki en bilinen marka olan Panasonic şeklinde değiştiren Matsushita, sektördeki önemli rakiplerinden biri olan Sanyo'nun çoğunluk hisselerini satın alarak şirketin kontrolünü ele geçirdi.

  CNet'in yayınladığı habere göre Panasonic, Sanyo hisselerinin %70'ine sahip olan Goldman Sachs, Daiwa Securities SMBC ve Sumitomo Mitsui Bankası'nın elindeki yaklaşık 3 milyar adet hisse senedini, hisse başına 131 Japon Yeni ödeyerek, toplamda 403 milyar Japon Yeni yani 4.59 milyar USD bedelle satın aldı. Bu hisse alışverişi sonrasında Panasonic'in Sanyo'daki payı %50.2'ye yükseldi ve böylece Panasonic, şirketin en büyük hissedarı konumuna yükseldi.

  Panasonic'in özellikle Sanyo'nun tekrar doldurulabilir piller ve güneş panelleri üzerine geliştirdiği teknolojilerle ilgilendiği belirtiliyor. Bu tür ürün ve teknolojilerin, küresel ısınma ve çevre kirliliğinin önlenmesi hususlarında önümüzdeki birkaç yıl içinde daha da önem kazanacağı öngörülüyor. Panasonic ve Sanyo halihazırda, büyük otomotiv üreticilerinin elektirik motoru taşıyan melez (hybrid) araçlarında kullandıkları tekrar doldurulabilir pillerin en büyük iki tedarikçisi durumunda.

  Panasonic'in Sanyo'ya ilgisi aslında yeni bir konu değil. Şirket ilk olarak 2008 yılının Aralık ayında, Sanyo'yu 8.9 milyar USD bedelle satın almak için girişimlere başlayacağını duyurmuştu. Ancak iki firma arasında yürütülen görüşmeler, ortaya çıkan çeşitli pürüzler nedeniyle ancak bu senenin sonunda tamamlanabildi.
  [​IMG]

  Saygılarımızla,
  [​IMG]